Erdemir ihalesi bugün yapılıyor

Ereğli Demir Çelik'in (Erdemir) yüzde 46.12'sinin blok satış ihalesi bugün saat 16.00'da başlıyor.
Özelleştirme İdaresi ilk açıklamayı sabah saatlerinde yapacak. Teklif veren altı firma veya konsorsiyumun da ihaleye katılması bekleniyor.

ANKARA - Erdemir'in yüzde 46.12'lik bölümünün blok olarak özelleştirilmesine ilişkin ihalenin bugün saat 16.00'da yapılacağı duyuruldu. Söz konusu ihalenin yeri konusundaki açıklamanın ise bu sabah yapılması bekleniyor.
Erdemir ihalesindeki yönteme ilişkin de ihale komisyonu dün toplanarak son kararı da verdi. Komisyon, elemeli yazılı turlarda elenecek ve açık artırmaya katılacak firma ya da konsorsiyum sayısı üzerinde duracak. Örneğin, yazılı turda iki firma elenirken, açık artırmaya dört firma kalabilecek ya da bir firma elenerek beş firma veya ortak girişim grubu ile açık artırmaya devam edilecek. Erdemir için teklif veren firma ya da konsorsiyumlar şöyle: "Arcelor (Lüksemburg), Ereğli Ortak Girişim Grubu, Mittal Steel Company N.V. (İngiltere), NLMK-Open Joint Stock Company Novolipetsk Iron and Stell Corporation (Rusya Federasyonu), Nurol-Limak-Özaltın-Alkol Pazarlama Ortak Girişim Grubu ve Severstal (Rusya), OYAK.