'Erdemir iyi rakama satılır'

Erdemir Genel Müdürü Fadıl Demirel, "Tüpraş'ın özelleştirilmesindeki rakamı görenler, sanırım Erdemir'in rakamını da anlayacaklardır" dedi.

EREĞLİ/ANKARA - Erdemir Genel Müdürü Fadıl Demirel, "Tüpraş'ın özelleştirilmesindeki rakamı görenler, sanırım Erdemir'in rakamını da anlayacaklardır" dedi. Demirel, Erdemir'in zavallı bir tesis değil, lokomotif bir kuruluş olduğunu söyledi. Fabrikanın halen üretim rekorları kırmaya devam ettiğini, çalışma disiplinlerini de koruduklarını anlatan Demirel şöyle konuştu:
"Erdemir markadır. Türkiye'de ihracat rekorları kırıyorsa birçok sektörlere ürün veren fabrikamızın emeği vardır. Tüpraş'ın özelleştirilmesindeki rakamı görenler, sanırım Erdemir'in rakamını da anlayacaklardır. Özelleştirmeye karşı çıkmak bu devirde doğru değil. Çin'de her yer özelleştirilmiş, ancak bazı şartlar konulmuş. Şirketin özelleştirilmesi için konuşulan bazı rakamlar çok komik. Fabrika hak ettiği değere satılmalıdır. Çok iyi rakama satışın gerçekleşeceğine inanıyorum. Erdemir hizmet ve üretim yapacak şekilde özelleştirilirse faydalıdır. Tersi olursa hepimizi yorar."
'Yağmanın belgesi'
Öte yandan Tüpraş'ın özelleştirilmesini değerlendiren Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, "Eğer mahkeme önceki özelleştirmeyi durdurmasaydı, Türkiye 2.8 milyar dolardan olacaktı" dedi. Aygün, yaptığı açıklamada, Tüpraş'ın yüzde 51 hissesinin 4.14 milyar dolara satılması referans alınarak, 3 Mart 2005'te Tüpraş'ın yüzde 14.76 hissesinin altı ABD'li şirkete satışında devletin 750 milyon dolar kayba uğradığını savundu. Altı ay önce, Tüpraş'ın yüzde 14.76'sının 446 milyon dolara satıldığını hatırlatan Aygün, son ihaleye göre bu hissenin değerinin 1 milyar 196 milyon dolar olduğunu vurguladı. Aygün buna göre altı Amerikan şirketinin bir kalemde, hiç emek sarf edilmeden 750 milyon dolar kazandığını kaydetti.
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Süleyman Çelebi de, Tüpraş özelleştirilmesinin Türkiye'nin nasıl yağmalandığının belgesi olduğunu söyledi. Süleyman Çelebi, "Tüpraş'ın satışı umarım yargıdan geri döner" dedi. (aa, dha)