Erdemir Mittal'e 'elmas' olacak

Erdemir özelleştirmesinde en iddialı taliplilerden olan çelik devi Mittal Steel'in Finans Direktörü Ondra Otradovec, "Erdemir, Avrupa'daki üretimimiz açısından tacımızda elmas olacak, yani bizi taçlandıracak" dedi.

İSTANBUL - Erdemir özelleştirmesinde en iddialı taliplilerden olan çelik devi Mittal Steel'in Finans Direktörü Ondra Otradovec, "Erdemir, Avrupa'daki üretimimiz açısından tacımızda elmas olacak, yani bizi taçlandıracak" dedi.
Erdemir için özelleştirme şartnamesi aldıklarını açıklayan Otradovec, Mittal Steel olarak Erdemir özelleştirmesine hazırlandıklarını ve danışmanların çoğunun tayin edildiğini açıkladı. Türkiye'nin en büyük yassı çelik üreticisi Erdemir'deki yüzde 49.29'luk kamu payına talip olan Mittal Steel'in temsilcileri; Kurumsal İletişim Genel Müdürü Nicola Davidson ve Finans Direktörü Ondra Otradovec, dün bir toplantı düzenledi. 'Mittal Steel'i tanıtmak' ve kamuoyundaki kaygıları gidermeye yönelik açıklamaların hâkim olduğunu toplantıda, Mittal'in sahip olduğu mali güce ve Erdemir'in ulusal pazara odaklı Türk şirketi olarak kalacağına sıkça vurgu yapıldı.
İsdemir'e bol para
Erdemir'in üretimi ile 2004'te dünyada 51. sırada yer aldığını, Mittal Steel'e katıldığında birinci olacağını söyleyen Otradovec, "Satın alabilirsek Erdemir, Türk şirketi olarak kalacak. Ancak grubun üyesi olarak dünya pazarlarında yer alacak. Bölgesel lider olma imkânı bulacak" diye konuştu.
Erdemir'in iştiraki İsdemir'in yatırımları için 'hatırı sayılır ölçüde para' ayırabileceklerini anlatan Otradovec, "Erdemir, Mittal'in Avrupa'da yüksek kaliteli yassı ürün üreticisi haline gelme stratejisinde anahtar rol oynayacak. Erdemir'i stratejimizin kilitlerinden biri yapmak istiyoruz" dedi.
'Erdemir Mittal'a vitrin olacak' yorumuna karşı Otradovec, "Şirketleri, sadece vitrine koymak için almayız. Aksi halde Erdemir, fazla pahalı bir kupa olurdu" dedi.
Erdemir'de azınlık ortaklık' konusunda görüşü sorulan Otradovec, özelleştirmede etkin kontrol teklif edildiğini hatırlatıp Mittal'in yan şirketlerde kontrolü sevdiğini söyledi. Erdemir'in satın aldıkları diğer şirketlerden farklı olduğunu kaydeden Otradovec, "O nedenle Erdemir'le çok ilgiliyiz" dedi. Erdemir özelleştirmesine toplumdan gelen tepkilere şaşırmadıklarını da ifade eden Otradovec, şöyle devam etti: "Her ülkede özelleştirmelerde ortaya çıkan tipik endişeler var. Bunu biliyoruz. Mittal, satın aldığı şirketlerin kimliğini değiştirmek istemiyor."
'Başarının kriteri fiyat'
Otradovec, Başbakan Erdoğan'ın 'Kim fazla verirse o alır' sözlerinin hatırlatılması üzerine "Başbakanınıza katılıyorum; fiyat özelleştirmede başarının kilitidir" değerlendirmesini yaptı. Erdemir'de bugüne kadar özelleştirme programına uyulduğunu, kötümser olmaya gerek olmadığını da söyleyen Otradoveç, "Tabii tedbirliyiz. İdeal bir fırsat, Türk hükümeti açısından ideal bir zamanlamadır" dedi. Otradovec, fiyat konusundaki sorulara ihale sürecinin gizli olduğu gerekçesiyle yanıt vermedi.
Küçüklere mesaj
Otradovec, 'Erdemir'deki küçük yatırımcılara çağrıda bulunacak mısınız?' sorusuna verdiği yanıtta, otoritenin getirdiği kurala uyduklarını, esneklik tanınması halinde konuyu değerlendireceklerini, ancak mutlaka adil bir çözüm bulunacağını kaydetti.
Dünyada ilk sırada
Mittal Steel'in Türk kamuoyuyla doğrudan teması niteliğindeki basın toplantısında verilen bilgiye göre şirketin 2004 yılı cirosu 22.2 milyar dolar oldu. Ispat International N.V. ve LNM Holdings'in birleşmesinden oluşan Mittal Steel Company, 14 ülkede faaliyet gösteriyor ve toplam üretim kapasitesi 70 milyon ton düzeyinde. Geçen yıl 42.1 milyon dolar çelik sevkiyatı gerçekleştirdi. Grubun 31 Mart 2005 tarihi itibariyle 2.7 milyar dolar nakit değerleri, yarım milyar dolar net borcu bulunuyor.
Finans Direktörü Otrdadovec'in verdiği bilgiye göre Mittal Steel'in 27 Haziran 2005 itibariyle piyasa değeri 15.9 milyar dolar.
Mittal Steel'in Kurumsal İletişim Direktörü Nicola Davidson, Mittal'in ABD'de 28 milyon ton çelik sevkiyatı ve 15.6 milyar dolar geliriyle pazarda birinci üretici, Avrupa'da 18 milyon ton çelik sevkiyatı ve 9.9 milyar dolar gelir ile ikinci üretici konumda bulunduğunu açıkladı.