Erdemir, Yarımca'nın sahibini sır gibi saklıyor

Özelleştirme sürecindeki Erdemir, iştiraki olan Yarımca Porselen'in pazarlık usulü sonucunda en yüksek fiyatı veren ve uluslararası liman işletmeciliği yapan bir şirkete satışı için 23 Eylül'de niyet mektubu imzaladığını açıkladı.

İSTANBUL - Özelleştirme sürecindeki Erdemir, iştiraki olan Yarımca Porselen'in pazarlık usulü sonucunda en yüksek fiyatı veren ve uluslararası liman işletmeciliği yapan bir şirkete satışı için 23 Eylül'de niyet mektubu imzaladığını açıkladı. Aynı açıklamada, Yarımca'nın tamamının, 127 milyon dolara satılacağı belirtildi. Erdemir açıklamamakla birlikte, gazete haberlerine göre limanı da olan Yarımca Porselen'i, Dubai Port adlı liman işletmecisi bir şirket aldı.
82 milyon dolara almıştı
Erdemir, Yarımca Porselen'i Aralık 2004'te 82 milyon dolara Evyap Sabun'dan satın almıştı. Erdemir'in 23 Eylül tarihli açıklamasında Erdemir, Yarımca Porselen'in uluslararası liman işletmeciliği yapan bir şirkete 105 milyon dolara satışı için 23 Eylül'de niyet mektubu imzaladığını duyurdu. Şirket 26 Eylül tarihli İMKB bültenindeki ek açıklamasında da, aynı sözleşme ile Yarımca'ya ait, Hazine'den kiralanan ve dolgusu yapılmış toplam 435 bin metrekare arazinin 214 bin metrekaresini, ekspertiz raporuyla belirlenen birim fiyata uygun şekilde 22 milyon dolara satın alacağını belirterek şunları söyledi:
"Böylece Yarımca'nın aktifinde, toplam 221 bin metrekare arazi ve Erdemir'e satılacak arsadan 22 milyon dolar değerindeki varlık (nakit ve alacak) olacak. Bu işlemler sonucunda hisse satış sözleşmesi imzalandığında Yarımca'nın yüzde 100 hissesi 127 milyon dolara devredilmiş olacak."
'Üç talipli görüştük'
Açıklamada, taliplerle üç ay önce görüşmelerin başladığı satış sürecinde, Yarımca Porselen'in arazisi için 23 Ağustos'ta Vakıf Gayrimenkul ile ekspertiz raporu hazırlatıldığı ve son pazarlık aşamasında üç talip firmanın kaldığı belirtildi. Şirket açıklamasında, üç firma içinde en yüksek teklifi verenle Yarımcı Porselen'in yüzde 100 hissesi için niyet mektubu imzalandığı duyuruldu.