Erdemir'de devlerle yarış

Erdemir'i almak için dünya devleriyle yarışan Ereğli Ortak Girişim Grubu umutlu. Hisarcıklıoğlu, "Hedef Erdemir'i 10 büyükten biri yapmak" dedi.

İSTANBUL - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Erdemir'i çokuluslu firmaların küçük bir parçası haline getirmek yerine, 10 yıl içinde Avrupa'nın ilk 5, dünyanın ise 10 büyük üreticisi arasına sokmayı hedeflediklerini belirterek, "Biz her türlü kaynağı ortaya koyarak Türkiye merkezli şirketler olarak Erdemir'i almakta iddialıyız. Ciddi bir girişim olduğu için TOBB olarak bu işin arkasındayız. Ne kadar ciddi olduğumuz da 26 Eylül'de teklifler açıldığında görülecektir" dedi.
Erdemir ihalesine katılmak üzere TOBB koordinasyonunda bir araya gelen 34 girişimcinin oluşturduğu Ereğli Ortak Girişim Grubu (EOGG), icra kurulu üyelerinin de katılımıyla İstanbul'da bir basın toplantısı düzenledi.
Hisarcıklıoğlu, basın toplantısında yaptığı konuşmada, başta demir çelik sektörü olmak üzere farklı sektörlerden üyelerin, model olabilecek büyüklükteki bir sermaye yapısıyla Türkiye'nin en büyük ortak girişim grubunu meydana getirdiğini belirtti.
Üretim açığı var
Türkiye'nin dünyanın en büyük 11. çelik üreticisi olduğuna değinen Hisarcıklıoğlu, buna rağmen yurtiçi yassı ürün ihtiyacının ancak yarısının karşılanabildiğini, 5 milyon tonluk ithalat içinde yaklaşık 3.5 milyar dolarlık döviz gideri olduğunu kaydetti.
Bu üretim açığını sadece Erdemir'in kapatabileceğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, bunun için yaklaşık 2 milyar dolarlık yatırım gerektiğini ve Erdemir'in bu yatırımlara başladığını belirtti. Rifat Hisarcıklıoğlu, Erdemir'in otomotiv sektörü başta olmak üzere Türk sanayiinin gelişmesi için güvenilir tek yerel tedarikçi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
"Öncelikle Erdemir'i önümüzdeki 10 yıl içinde demir çelik sanayiinde beklenen konsolidasyonun önemli oyuncularından biri haline getirmeyi hedefledik. Erdemir halen 5 milyon tonluk ham çelik üretim kapasitesiyle Avrupa'nın 9. büyük üreticisidir. Erdemir'i çokuluslu firmaların küçük bir parçası haline getirmek yerine, 10 yıl içinde yatırım projelerini tamamlayarak, Avrupa'nın ilk 5, dünyanın ise 10 büyük üreticisi arasına sokmayı hedefliyoruz. Bu hedefimize sadece yatırımlar yaparak mevcut kapasiteyi artırarak değil, ayrıca global oyuncu olmanın gerektirdiği şekilde bölgedeki diğer çelik fabrikalarını da satın alarak ulaşacağız. Erdemir'i bölge merkezi yapmak önemli hedeflerimizden biridir. Bu hedef doğrultusunda çalışacak olan Ortak Girişim Grubu, Erdemir'de yatırıma odaklanan üretim amaçlı kurumsal bir yönetim modelini uygulayacaktır. Hiçbir ortağına, tedarikçisine, müşterisine ayrıcalık tanımadan, tamamen piyasa kuralları doğrultusunda profesyonel bir yönetim modeli oluşturulacaktır. Böylece Türkiye'nin 40 yıldan fazla bir süredir emek vererek ortaya çıkardığı başarılı Erdemir markasına sahip çıkarak, Türk sermayesini güçlendirecek ve bu markayı uluslararası alanda büyüterek daha ileriye taşıyacaktır."
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Yabancıya gitmesin yerli sermayeye ucuza verilsin gibi bir yaklaşım içinde de değiliz. Erdemir'i kim daha iyi sahip çıkacaksa, yeni yatırımlarla bir dünya şirketine çevirecekse ve en yüksek fiyatı verip Türkiye ekonomisine azami katkı sağlayacaksa o grup almalıdır. Biz bundan dolayı oluşmuş bir grubuz" diye konuştu.
'Bizim gözbebeğimiz'
Hisarcıklıoğlu, Ortak Girişim Grubu'nun logosunda yer alan nazar boncuğuna ilişkin de, "Erdemir bizim gözbebeğimiz. Gözbebeğimize de nazar değmesin istiyoruz" dedi. Hisarcıklıoğlu, Ortak Girişim Grubu'nun potansiyeline ilişkin soruya, "Bir laf vardır, can boğazdan gelir diye... Can Türk sanayisi ise boğaz da Erdemir'dir" yanıtını verdi.
'Başka Erdemir yok'
EOGG Basın Sözcüsü ve Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, yatırım yapan ve yapacak olan tüm sanayiciler için Erdemir'in bağımsız, rekabetçi bir yerel tedarikçi olarak kalması ve konsolidasyon içinde yer almamasının tercih edileceğini söyledi. Kibar, AB ile yapılan anlaşmalar nedeniyle yeni kurulacak demir çelik tesislerinin tek kuruş devlet desteği alamayacağını belirterek şunları söyledi: "Bu nedenle ekonomik olarak bir Erdemir daha kurulması mümkün değil. Bugün Erdemir'in Ereğli ve İskenderun'daki tesislerle yıllık kapasitesi 5.5 milyon ton. 9 milyon tona kadar devlet desteği alabilecek. Ondan sonra hiç kimse tek kuruş alamayacak. Bu da Erdemir'in ne kadar önemli olduğunu gösteriyor."
Sektördeki konsolidasyonun amacının fiyatları ve kârı yukarı çekmek olduğunu belirten Kibar, "Türkiye gibi belli sektörlerde ihracat üssü haline gelmiş ülke için konsolidasyon, bu ürünleri kullanan sektörlerde büyümeyi ve rekabet gücünü baltalayan bir tehdit olacaktır. Bu bağlamda Erdemir konsolide olan değil, konsolide eden olmalı" dedi.
'Peşin alacağız'
EOGG İcra Kurulu Üyesi, Turkon Holding'den Metin Kalkavan da, ihaledeki satın almaya ilişkin sorular üzerine, "Erdemir hisselerini özelleştirmede peşin alacağız" dedi. Kendilerini ne şekilde finanse edeceklerinin sorulması üzerine de Kalkavan, EOGG'deki firmaların milyar dolara varan taahhütleri olduğunu, ihale günü geldiğinde bunun ne şekilde olacağının daha net görüleceğini söyledi. Kalkavan, "Grubumuzun Erdemir'in bedelini peşin ödeme gücü var. Yerli, yabancı bankalardan da finansman konusunda büyük istek var. EOGG'ye en az 1, en çok 50 milyon dolarla katılmak mümkün. İlkelere uyan herkes katılır. İhale için teminatı da katılımcıdan toplanacak nakitle vereceğiz." EOGG İcra Kurulu Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Zafer Çağlayan, kredi sağlama konusunda bankalar arasında ciddi yarış olduğunu söyledi.
'Irish Steel örneği var'
EOGG İcra Kurulu Üyesi Serdar Koçtürk (Kibar Holding) Erdemir ihalesine giren bazı şirketlerin başka ülkelerdeki özelleştirme performanslarının incelenmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi: "Irish Steel'i alan firmanın sözleşmesinde beş yıl faaliyet şartı vardı. Tesisler süre bitiminden iki hafta sonra kapatıldı. Bu sektördeki konsolidasyonun diğer mantığı da fiyat dikte ettirmek. Erdemir'in global oyuncunun eline geçmesi halinde mal alanları zor günler bekliyor" Koçtürk, global şirketlerin global menfaati göz önünde bulundurduğunu belirterek şu örneği verdi: "Mittal yöneticileri anlatmıştı. Mittal Romanya, Çek Cumhuriyeti ve Polonya'da tesis aldıktan sonra hammade kaynaklarını değiştirerek üç ülkede yüzde 8 tasarruf yapmış. Ancak bu operasyonda Romanya'da maliyet artmış. Bu tüm paydaşların aleyhine olur."
'Paylar eşit olacak'
EOGG İcra Kurulu Üyesi, Borusan Holding'den Bülent Demircioğlu da sorular üzerine, grubun tüm ortaklara eşit mesafede, katılımcı ve hesap verir yapıda olacağını, tüm kararlarda uzlaşmanın esas alınacağını kaydetti. Demircioğlu, Erdemir'in alınması halinde hiçbir ortağa yüzde 9'un üzerinde pay verilmeyeceğini belirterek, "Ana sözleşmeye şirketin ortaklar tarafından ele geçirilmesini önleyecek hükümler de konulacak" dedi. Demircioğlu, şirkette kurulacak denetim, kurumsal yönetim, adil ticaret, yatırım, finansman ve strateji komitesi olmak üzere dört kurumun da yönetim sürecine katılacağını belirtti. Demircioğlu, Erdemir'i almaları halinde yönetim kurulunda üçte bir bağımsız üye bulunacağını belirterek, "Bunların kim olacağına ortaklar yatırımcılarla karar verecek. Bu konuda kurumsal danışmanlık şirketiyle çalışıyoruz" diye konuştu.