'Erdemir'de hissemiz var'

Erdemir özelleştirmesinin en iddialı taliplilerinden olan Mittal Steel'in Erdemir'de toplam yüzde 8.61 oranında hisseye sahip olduğu açıklandı.

İSTANBUL - Erdemir özelleştirmesinin en iddialı taliplilerinden olan Mittal Steel'in Erdemir'de toplam yüzde 8.61 oranında hisseye sahip olduğu açıklandı.
Ereğli Demir Çelik Fabrikaları'nın (Erdemir) özelleştirilmesi ihalesi için önyeterlilik alan dünyanın en büyük çelik şirketi Mittal Steel'in 30 Aralık 2002 ve 7 Mart 2003 tarihleri arasında İMKB'den yaptığı alımlarla Erdemir'de toplam yüzde 8.61 oranında hisseye sahip olduğu belirtildi.
Erdemir'le ilgili olarak Mittal Steel'den İMKB'ye gönderilen yazılı açıklamada çeşitli basın organlarında Mittal'in Erdemir hisselerini satın alması ile ilgili olarak çıkan haberler nedeniyle açıklama yapılmasının uygun görüldüğü belirtilerek, şöyle denildi:
"Mittal, 30 Aralık 2002 ile 07 Mart 2003 tarihleri arasında İMKB'den yapmış olduğu alımlar neticesinde Erdemir'de toplam yüzde 8.61 oranında hisseye sahiptir. 07 Mart 2003 tarihinden bu yana Mittal, herhangi bir şekilde Erdemir hisselerinde alış ya da satış işlemi gerçekleştirmiş değildir." Açıklamada, Mittal Steel Company N.V.'nin 2002 ve 2003 yıllarında borsadan yaptığı alımlarından sonra herhangi bir şekilde Erdemir hissesi alım ya da satım işlemi yapmadığı belirtilerek, "2002 ve 2003 yıllarında yapmış olduğu hisse alımları, Erdemir'in şu anda sürdürülen özelleştirme prosedüründen bağımsız olup Mittal'in Erdemir ve Türkiye'ye uzun süreden beri devam eden güvenin bir işaretidir" denildi.
Geçtiğimiz hafta içinde basında "Mittal' Steel'in son iki yılda İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndan hisse alımı yaparak Erdemir'in yüzde 9.5'ine sahip olduğu iddia ediliyor" yönünde haberlere yer verilmişti. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB), Türkiye'nin en büyük yassı çelik üreticisi Erdemir'deki toplam yüzde 49.29'luk kamu payının 'blok satış yöntemiyle' özelleştirilmesi için açılan ihalede önyeterlilik için başvuran 13 yatırımcının tümüne önyeterlilik verildi.
Son teklif verme tarihi 26 Eylül 2005 olan ihalede Erdemir'in
ÖİB'ye ait yüzde 46.12 hissesinin yanı sıra, Türkiye Kalkınma Bankası'na ait yüzde 3.17'lik hisse de ihale sonrası satış sözleşmesi imzalayacak teklif sahibi tarafından aynı koşullarda alınacak. Böylece Erdemir'deki toplam yüzde 49.29 kamu payının özelleştirilmesi hedefleniyor. Erdemir'in kendi portföyünde ise yüzde 3.07 hissesi bulunuyor. Erdemir'in kalan hisseler de halka açık durumda ve İMKB'de işlem görüyor.