Erdemir'de sıra ortaklıkta

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları'nın (Erdemir) özelleştirilmesinde 4 Ekim'de tamamlanan ihale süreci Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararıyla tamamlandı.

ANKARA - Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları'nın (Erdemir) özelleştirilmesinde 4 Ekim'de tamamlanan ihale süreci Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararıyla tamamlandı. ÖYK'nın Erdemir Oyak Holding'e satışına onay vermesinin ardından OYAK'ın yabancı ortak görüşmelerini hızla tamamlaması bekleniyor.
ÖYK'nın satışa onay veren kararı dünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. Erdemir'deki yüzde 46.12-lik kamu hissesi, yapılan ihalede 2 milyar 770 milyon dolar ile en yüksek teklifi veren Ordu Yardımlaşma Kurumu Genel Müdürlüğü'nün (OYAK) oldu.
İkinciye izin çıkmamıştı
Karara göre, OYAK'ın hisse satış sözleşmesini imzalamaması ya da diğer yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde bu kuruluşun yatırdığı teminat irat kaydedilecek ve söz konusu hisseler, ihalede 2 milyar 720 milyon dolar ile en yüksek üçüncü teklifi veren NLMK-Open Joint Stock Company Novolipetsk Iron and Steel Corporation'a devredilecek. Bu kuruluşun da yükümlülüklere uymaması halinde, onun teminatı da irat kaydedilecek ve ihalenin iptali yoluna gidilecek. Erdemir'in en yüksek ikinci teklifi veren Ereğli Ortak Girişim Grubu'na satışına Rekabet Kurulu izin vermemişti.
OYAK'ın Erdemir'deki yüzde 46.12'lik kamu hissesinin yanı sıra, Türkiye Kalkınma Bankası'na ait hisseleri de OYAK tarafından aynı değerle alınacak. TKB payı ile birlikte Erdemir'in yüzde 49.29 hissesi için OYAK 2 milyar 960 milyon 391 bin dolar ödeyecek.
ÖYK onayının ardından sıra, OYAK'ın 3 milyar dolara yakın yükümlülüğü tek başına karşılayamayacağı ve bu nedenle sürdürdüğü yabancı ortak arayışını hızlandırması bekleniyor. OYAK Genel Müdürü Coşkun Ulusoy'un Erdemir ve Tüpraş gibi stratejik önemdeki kuruluşların yabancılara satışına karşı duruşu ise bu yabancı ortaklık için en büyük açmaz gibi görünüyor. Ulusoy, OYAK'ın iş ortakları toplantısında yaptığı bu çıkışı daha sonra yabancı ortak dahil her durumu değerlendireceklerini ifade edip yumuşatmıştı.
OYAK Fransız demir çelik devi Arcelor ile ortaklık arayışını sürdürüyor. Geçen hafta ortaklık görüşmelerinin sonuçlandığı haberlerine karşı OYAK'tan, herhangi bir hisse satışı yapılmadığı açıklaması gelirken, yabancı ortak arayışlarının sürdüğü mesajı şöyle verilmişti: "Böylesine önemli bir konuda OYAK'ın yaptığı tüm görüşmeler hassasiyetle sürdürülüyor"
Oyak Renault fabrikalarının ihtiyacı sacı karşılayan Arcelor'un Erdemir'de yüzde 50'nin altında bir payla ortaklığının planlandığı konuşuluyor. Bu ortaklık gerçekleştiğinde 3 milyar dolara yakın ödemenin 1.45 milyar dolarını Arcelor'un finanse etmesi sözkonusu olacak. OYAK'ın yabancı ortak konusundaki sınırlayıcı yaklaşımına karşın, Arcelor'un Erdemir için kurulacak yeni şirket yönetiminde söz sahibi olacak bir yapıda ısrar ettiği, sıkıtının da bu noktada ortaya çıktığı ifade ediliyor. (Radikal)
'Şeker'ler özelleşecek
Öte yandan, Özelleştirme Yüksek Kurulu, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.'nin (Türkşeker) Bor, Ereğli ve Ilgın Şeker Fabrikalarını, tüm çalışanlarıyla birlikte özelleştirme programına aldı. ÖYK'nın Resmi Gazete'de yayımlanan Kararında, üç fabrikanın satış yöntemi ile özelleştirilmesi, bu işlemin de 18 ay içinde tamamlanması öngörüldü.
ÖYK'nın diğer kararları ile de, Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü'ne ait Foça Tatil Köyü'nün kullanımındaki araziler ve Türkşeker'e ait Sarmısaklı Tarım İşletmesi'nin varlıkları da özelleştirme programına dahil edildi. Sarmısaklı Tarım İşletmesi'nin özelleştirme kapsamında satılacak arazi adedi de 71 olarak belirlendi.