Erdemir'e Afrika modeli

Erdemir'in talibi Mittal Steel şirketinin yönetim kurulu üyesi Ross: "Afrika modeli uygulayacağız. Kimse işsiz kalmayacak. Yönetim de özerk bırakılacak."
Haber: ADİL KÜÇÜK / Arşivi

CHICAGO - Erdemir'e talip olan demir-çelik devi Mittal Steel Yönetim Kurulu üyesi Wilbur L. Ross, Erdemir için G. Afrika'da özelleştirme yoluyla aldıkları fabrikadaki modeli uygulayacaklarını söyledi. Mittal Steel'in tüm dünyadaki basın ve halkla ilişkilerinden sorumlu yöneticisi Nicola Davidson ise, Afrika'daki demir-çelik fabrikasının özelleştirilmesi sırasında Türkiye'de olduğu gibi milliyetçi direnişle karşılaştıklarını, ancak bunu aşmayı başardıklarını kaydetti.
Davidson şunları söyledi: "Herkes işsiz kalmaktan korkuyordu. Ama böyle olmadığını biz orayı aldıktan sonra gördüler. Şirket daha fazla kâr yapmaya başladı. Türkiye'de de milliyetçi direniş var. Onlar da işsiz kalmaktan korkuyor. Sıra şimdi Türkiye direnişini kırmakta. Bunu başaracağız. Onlara kimsenin işsiz kalmayacağını anlatmak gerekiyor. Erdemir de Afrika modeliyle yönetilecek. Afrika modelinde yönetim özerk bırakılacak." Bir süre önce bünyelerine kattıkları işçileriyle ve sendikalarıyla çok iyi ilişkileri olduğunu belirten Davidson, Erdemir çalışanının endişelenmemesini istedi. Erdemir'de çalışanlara rotasyon uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin bir soruya ise Davidson, "Erdemir işçisinin yerinden oynatılması düşüncemiz yok. Ancak emekliliği gelen hakları verilerek emekli edilecek. Beyaz yakalılar arasında rotasyon olabilir. Bunun amacı da fabrikalarımızda bir süre görev yapıp Mittal felsefesini görmelerini sağlamak. Ancak, rotasyonu kabul etmeyip istifa edenler çıkabilir. Bu durumda sosyal haklarını veririz" yanıtını verdi.
Mittal Steel'in ABD'nin Chicago kentinde bulunan tesislerini gezen Türk gazetecilerine yetkililer, şirketin teknolojisi ve mali yapısı hakkında bilgi verdi. Bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mittal Steel yöneticisi Wilbur L.Ross, Türkiye'de işçilerin ve halkın Erdemir'in özelleştirmesine gösterdiği duyarlılığı değerlendirdi.
'Kapatma niyetimiz yok'
Mittal'ın Güney Afrika ve Romanya'da da çelik şirketi satın aldığını belirten Ross, bu iki şirketin rehabilite edilerek üretimin artırıldığını ve dünyaya açıldığını, Erdemir'de de aynı şeyin yaşanacağını kaydetti. Erdemir'in atıl hale gelmesi halinde kapatılıp, kapatılmayacağı yönündeki bir soruya da Wilbur Ross, bugüne kadar böyle bir şeyin olmadığını, darboğazdaki bir fabrikayı çalışanlar ve yöneticilerle birlikte ele alıp, rehabilite ettiklerini ve başarıyı yakaladıklarını anlattı. Wilbur L. Ross, "İşçiler tatmin olduğu zaman başarılı olacağımıza inanıyoruz. Önde olmamız işçilerimize verdiğimiz önemden kaynaklanıyor" diye konuştu.
Erdemir'de yerel yöneticilerle çalışmayı tercih ettiklerini, onları diğer fabrikalarda eğiterek bilgilerini artırdıklarını anlatan Ross, ayrıca bütün fabrikalarının birbirinin teknoloji ve bilgi birikiminden yararlandıklarını kaydetti. Kendisine ve başkalarına bugüne kadar verilen sözlerin tutulduğunu ifade eden Ross, Erdemir'in özelleştirilmesinde hükümetle, çalışanlarla ve yöre insanlarıyla işbirliğine hazır olduklarını, Erdemir'i uluslararası şirket haline getireceklerini sözlerine ekledi.
Dünyada sadece üç şirket kalacak
Mittal ABD CEO'su Lou Schorsch ise konuşmasında, demir çelik sektöründe birleşmelerin devam edeceğini vurgulayarak, birleşmeyen ve yerel kalan şirketlerin kapanacağını ve sadece üç büyük şirketin ayakta kalacağını ifade etti. Erdemir için "Tacı olan kral" ifadesini kullanan Schorsch, "Erdemir güçlü ve kârlı bir şirket. Yassı çelik üretiminde çok iyi bir yeri var. Bir şampiyon olduğuna inandığımız Erdemir'i daha ileri götürmek istiyoruz.
Dünyanın 13. büyük çelik şirketi olan Erdemir özelleştirmesinde ön yeterlilik alan şirketlerden biri olan Mittal, yıllık 75 milyon tonluk çelik üretimiyle dünyanın en büyük şirketi konumunda bulunuyor. Toplam varlıkları 165 milyar dolar olan ve tüm dünyada 165 bin işçi çalıştıran Mittal Steel, demir-çelik sektöründe dünyanın en büyük şirketi konumunda bulunuyor.