Erdemir'e Akbank'tan kredi

Akbank, dünya çelik devlerinin göz diktiği Ereğli Demir Çelik (Edemir) ve bağlı kuruluşu İskenderun Demir Çelik'e (İsdemir) toplam 200 milyon dolar tutarında kredi kullandırdı.

İSTANBUL - Akbank, dünya çelik devlerinin göz diktiği Ereğli Demir Çelik (Edemir) ve bağlı kuruluşu İskenderun Demir Çelik'e (İsdemir) toplam 200 milyon dolar tutarında kredi kullandırdı. Akbank'tan yapılan açıklamaya göre, Erdemir ve İsdemir için 100'er milyon dolar tutarında sağlanan kredi, kuruluşların yatırımlarının finansmanında değerlendirilecek. İki yılı geri ödemesiz olan kredinin vadesi 9 yıl olarak belirlendi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geri teknoloji kullanmakla suçladığı ve 'pislik içinde' dediği Erdemir'e, Akbank'tan modernizasyon ve kapasite artırma yatırımlarında kullanılmak üzere kredi desteği geldi. Sağlanan kredinin imza töreninde konuşan Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, dünya şirketi olmayı misyon edinmiş Erdemir'e sağladıkları krediyle Türkiye demir-çelik sektörünün de gelişimine destek verdiklerini ifade etti.
Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Recai Berber ise, Erdemir Grubu olarak Akbank'tan sağladıkları kredi sayesinde, hızla devam eden modernizasyon ve dönüşüm yatırımlarında yeni bir aşamaya geleceklerini kaydetti. Berber, "Erdemir, bu yatırımlar sayesinde, Türk sanayiinin gelişmesinde ihtiyaç duyulan ara mamulün (yassı ürün) temini konusunda dışa bağımlılıktan kurtulunması ve dış ticaret dengesinin iyileştirilmesi yönünde önemli katkı sağlamış olacaktır" dedi.
Ereğli Demir Çelik Fabrikaları bünyesinde başlatılan modernizasyon ve kapasite artırma yatırımlarına, İskenderun Demir Çelik Fabrikaları bünyesinde başlatılan modernizasyon ve yassı çeliğe dönüşüm yatırımlarıyla devam edeceklerini ifade eden Berber, Erdemir'in dünyanın öncü demir-çelik şirketleri arasında olduğunu ifade etti.
Berber, kredinin Erdemir'de levha haddehanesi, 2. sıcak haddehane modernizasyonu ve 2. asit rejenerasyon tesislerinin finansmanında, İsdemir'de ise konvansiyonel sıcak haddehane kurulmasında kullanılacağını açıkladı.
Türkiye ekonomisinin can damarları olan Erdemir ve İsdemir'e kredi vermekten gurur duyduklarını belirten Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul ise "Akbank olarak uzun vadeli yatırım kredileri sağlayarak sanayi şirketlerimizin yatırımlarını desteklemeye devam ediyoruz" diye konuştu. Kurtul, dünya şirketi olmayı misyon edinmiş Erdemir ve İsdemir'in güçlü yapısı ve Akbank'ın bu yatırımlara olan inancı sonucu bu kredinin sağlandığını sözlerine ekledi. Geçen yıl, grup şirketleri de dahil edildiğinde toplam 331 milyon dolar tutarında yatırım yapan Erdemir'in 2005 yılı için yatırım harcaması 210 milyon dolar seviyesinde.
Ufak şirketlere çağrı
Erdemir özelleştirmesinde alevlenen yerli-yabancı sermaye tartışmasına İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) Başkanı Tahsin Öztiryaki de katıldı. İMMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki, "Erdemir'i Türk sermayesinin birleştiği grupların alması Türkiye için daha faydalı olacaktır" açıklamasını yaptı.
İMMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki, Erdemir'in özelleştirilmesiyle ilgili Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile de görüştüklerini ve her zaman destek verdiklerini söyledi. Öztiryaki, "Daha ufak firmalarımıza da bu işe katılmalarıyla ilgili çağrıda bulunacağız. Bütün Türk sermayesinin katılmasında fayda var. Diğer katılan büyük gruplar için de bir şanstır bu. Onların kazanması da hiç kimseyi rahatsız etmez" dedi.