Erdemir'e 'altın hisse'

Türkiye'nin en önemli özelleştirmelerinden Erdemir'de imtiyazlı hisse (altın hisse) geliyor. Erdemir, İsdemir ve Erdemir Maden'in kapatılması, satılması, bölünmesi, birleşmesi ya da tasfiyesi gibi konuların altın hissenin onayına tabi olması öngörülüyor.

ANKARA - Türkiye'nin en önemli özelleştirmelerinden Erdemir'de imtiyazlı hisse (altın hisse) geliyor. Erdemir, İsdemir ve Erdemir Maden'in kapatılması, satılması, bölünmesi, birleşmesi ya da tasfiyesi gibi konuların altın hissenin onayına tabi olması öngörülüyor.
Edinilen bilgiye göre, altın hisse ihdası için öncelikle bir Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararı çıkarılması, ardından Sermaye Piyasası Kurulu'ndan onay alınması ve buna ilişkin ana sözleşme değişikliği planlanıyor.
Bu arada, Erdemir'de şartname hazırlıkları son aşamaya gelirken, istihdam garantisi getirilmesi hedefleniyor. Alıcı firmanın belirli süreyle istihdam garantisi verme zorunluluğu olacağı vurgulanıyor. Bunun yanında alıcıdan yatırım taahhüdü alınması da bekleniyor.
Erdemir özelleştirmesinde, Tüpraş'ta olduğu gibi ön yeterlilik koşulu aranacağı kaydediliyor. Bunun finansal ve sektörel yeterlilik olacağı, yerli yatırımcıların da önünün açılması için sadece demir çelik değil belirli sanayi kollarında deneyim şartının konacağı belirtiliyor.
Alınan bilgiye göre Erdemir ihalesinde konsorsiyum oluşumuna fırsat tanınacağı da vurgulanırken, Tüpraş'ta olduğu gibi Erdemir'de de elektronik ortamda bilgi odası (data room) sürecinin gerçekleştirileceği kaydediliyor.
'AB normlarına aykırı'
Eski özelleştirme bürokratlarına göre 'altın hisse' AB normlarına aykırı. AB Rekabet Komiseri'nin son yıllardaki özelleştirmelerde bu konudaki düzenlemeleri didik didik ettiğini belirten bu çevreler şu görüşü savunuyor: "Çünkü altın hissenin rekabeti bozacağına inanıyorlar ve çok ender hallerde izin veriyorlar. Düşünün altın hisse nedeniyle yönetim kurulunda devletin bir üye bulundurması o şirketin rakiplerini nasıl etkiler? O şirketin bazı işleri bu üye sayesinde çözümlenebilirse, rakiplerinin ne gibi tepkisi olur. Uzaydan bir buğday başağının günde ne kadar büyüdüğünün ölçüldüğü bir dönemde stratejik işletme lafı da boş. Bu hisseyle özelleştirme sonrası malın yeni sahibine sürekli zorluk çıkartıp, hendek atlatmak istiyorsanız o başka."
'Altın hisse şart'
Atılım Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Sinan Sönmez özelleştirmelerde 'altın hissenin şart olduğu' görüşünü savunmakla birlikte uygulamada hükümetlerin özelleştirme politikalarının etkili olduğunu belirtiyor. "Altın hisse bir miktar kontrol sağlayabilir" diyen Sönmez şunları söylüyor: "Özelleştirme sonrası denetim şart. Eğer ulusal çıkar kavramınız varsa altın hisseye itirazınız olmaz. Ama altın hisse de her şeyi çözmüyor. İngiltere'de özelleştirmelerde altın hisse vardı. Daha sonra hükümetin şirketlerin yeni sahipleriyle uyum içinde olduğunu ve kimi kez bunun baypas edildiğini gördük. Bizde de Alcatel Teletaş özelleştirmesinde ilk başta vardı. Ancak daha sonra kalktı. Serbest piyasa
bir jungle (orman) değil, kontrollü bir piyasadır."