Erdemir'e derin darbe

Erdemir'e derin darbe
Erdemir'e derin darbe
ArcelorMittal'in hisse satışı Erdemir'i dün yüzde 10,5 düşürdü. 55 bin yatırımcıyı ilgilendiren satışta KAP'a açıklamanın geç yapılması tepki çekti

Dünyanın en büyük çelik üreticisi ArcelorMittal, Türkiye ’nin en büyük yassı çelik üreticisi Ereğli Demir Çelik Fabrikaları’nda (Erdemir) sahip olduğu hisselerden 134.3 milyon adedini kurumsal yatırımcılara sattı. Erdemir’in sermayesinin yüzde 6,24’üne karşılık gelen hisseler 3.54 TL’den satılırken, ArcelorMittal satıştan 478.2 milyon lira (267.5 milyon dolar) gelir elde etti. Erdemir hisseleri salı günü 4 liradan kapanmıştı. Satış sonrasında ArcelorMittal’in Erdemir’deki payı yüzde 25’ten 18,7’ye geriledi. ArcelorMittal 2 Nisan’a kadar da 134.3 milyon adede varan hisse satarak payını yüzde 12,5’e indireceğini açıkladı. Hisse satışlarının etkisiyle Erdemir dün borsada yüzde 10,5 oranında değer kaybederek 3.58 liraya indi. Şirketin bir önceki gün 8 milyar 600 milyon lira olan piyasa değeri ise 903 milyon lira azalarak 7 milyar 697 milyon liraya indi. Hissedeki düşüşün etkisiyle OYAK’ın hisselerinin değeri 445, yatırımcıların elindeki hisselerin değeri 317 milyon TL azaldı.

KAP’a geç açıklama
Erdemir’de bu denli büyük hisse satışı yapılırken ve dün tüm gazetelerde bu haber yer alırken, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) satış tamamlanana kadar hiçbir açıklama yapılmaması tepkiyle karşılandı. ArcelorMittal, yurtdışında sabah saatlerinde açıklama yaparken, KAP’a ise saat 16.25’te açıklama yapıldı. Bu açıklamada da tarihlerin yanlış yazılması üzerine 17.08’de düzeltme yapıldı. Sermayesinin yüzde 47,63’ü halka açık olan Erdemir’de hisse sahibi olan 55 bin bireysel yatırımcının, borsa fiyatının yüzde 10 altında yapılan satış nedeniyle zarar ettiğine işaret eden analistler, SPK ve İMKB ’nin bu operasyona tepkisinin takip edileceğini söyledi. Ayrıca başta şirket çalışanları olmak üzere Ereğli halkının da Erdemir hissesine sahip olduğu ve bu satıştan zarar gördüğü belirtiliyor. Borsa Yatırımcıları Derneği Başkanı Ali Bahçuvan da şeffaflığın bu denli önem kazandığı bir dönemde, bu işlemin KAP’a açıklanmamasının kaygı verici olduğunu söyledi.
Hisse satışına ilişkin haberlerin gazetelerde yer aldığını, ArcelorMittal’in yurtdışında bazı açıklamalar yaptığını hatırlatan Bahçuvan, “Buradaki KAP bizi bağlar. Açıklamaların da eşanlı olması gerekir” dedi. Erdemir’de Oyak Grubu bünyesindeki Ataer Holding’in yüzde 49,29 payı bulunuyor. Halka açıklık oranı yüzde 47,63 olan Erdemir’in kendi portföyünde ise yüzde 3,08 oranında hisse bulunuyor. Erdemir hisseleri, ArcelorMittal’in satışını gerçekleştirdiği ilk seansta yüzde 10 değer kaybederek 3.60 lira ile taban seviyeye indi. İlk seansta 141 milyon adet işlem görürken, Erdemir’de gerçekleşen 513.5 milyon liralık işlem hacmi, İMKB’deki hacminin yüzde 35’ini oluşturdu. İMKB’de ilk seansta yaşanan kaybın üçte biri, Erdemir’deki düşüşten kaynaklandı.

İlk seans taban oldu
ArcelorMittal CFO’su Aditya Mittal, Erdemir’in güçlü beklentileri olan bir şirket olduğunu belirterek, “Ancak şirket üzerinde herhangi bir kontrolümüz bulunmadığı için Erdemir’deki payımız hiçbir zaman ana faaliyetimiz olmadı. Karar, ana faaliyetlere odaklanma ve borçların azaltılması yönündeki stratejimizle orantılı. Hisse satışı, Erdemir’de yatırımcı çeşitliliği sağlayacak” dedi.

bigPara.com