Erdemir'e Fransız ortak

Dünyanın ikinci büyük çelik üreticisi Fransız Arcelor, OYAK'ın Erdemir hisselerinin yüzde 49.29'unu satın almak için kurduğu Ataer Holding A.Ş.'nin hisselerinin yüzde 41'ini satın aldı.

İSTANBUL - Dünyanın ikinci büyük çelik üreticisi Fransız Arcelor, OYAK'ın Erdemir hisselerinin yüzde 49.29'unu satın almak için kurduğu Ataer Holding A.Ş.'nin hisselerinin yüzde 41'ini satın aldı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca da onaylanan işlemin ardından Fransız çelik devi Arcelor, aynı zamanda Erdemir hisselerinin yüzde 20.2'sinin de dolaylı olarak sahibi haline geldi. Arcelor'un daha önce de İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndan yaptığı alımlarla Erdemir'in yaklaşık yüzde 4 hissesini aldığı tahmin ediliyor.
Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci tarafından dün yapılan açıklamada Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları'ndaki (Erdemir) yüzde 46.12'lik kamu hisselerinin ihalede 2 milyar 770 milyon dolarla en yüksek teklifi veren Oyak'a devredilmesinin Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) tarafından 1 Aralık 2005 tarihinde onaylandığı hatırlatıldı.
ÖİB'ye başvurdu
Oyak'ın Erdemir'deki hisseleri almak üzere kurduğu Ataer Holding A.Ş.'nin yüzde 41 oranındaki hissesinin Arcelor'a devredilmesi için ÖİB'den onay istediği belirtilen açıklamada, "Erdemir özelleştirmesine yönelik ihale şartları belgesi çerçevesinde söz konusu talep idaremizce uygun görülmüştür" denildi.
Oyak'ın Arcelor'u da ortak olarak aldığı Ataer Holding, TKB'nin elindeki hisselerle birlikte Erdemir'in yüzde 49.29'una toplam 2.9 milyar dolara sahip olacak. Arcelor bu ortaklıkla birlikte dolaylı olarak Erdemir'in yüzde 20.2'sine sahip bulunacak. Ancak Arcelor'un yüzde 20.2 oranındaki dolaylı ortaklık için Oyak'a ne miktarda ödeme yapcağı açıklanmadı. Ancak fiyatın özelleştirme fiyatı olacağı öne sürülüyor. Bu durumda ise Arcelor yüzde 20.2 oranındaki hisse için yaklaşık 1.1 milyar dolar ödeyecek. Çoğunluk hisseleri isteyen Arcelor'a uzun süre ortaklarından tepki göreceği için direndiği öne sürülen Oyak böylelikle 'milli kuruluşları yabancılara kaptırmama politikası'nı da rafa kaldırmamış oldu.
Erdemir hisse satacak
Arcelor'un daha önce borsadan yaptığı alımlarla Erdemir hisselerinin yaklaşık yüzde 4'ünü elinde bulundurduğu tahmin ediliyor. Bu rakam kesin değil. Çünkü yatırımcılar ellerindeki hisse oranı yüzde 5'in üzerine çıktığı zaman açıklama yapıyor. Arcelor'dan da bugüne kadar böyle bir açıklama gelmediği için piyasa bu oranı yüzde 4 olarak kabul ediyor. Bu durumda Fransız çelik devi Arcelor'un son alımla birlikte Erdemir'deki doğrudan ve dolaylı hisse oranı yüzde 24.2 olacak. Erdemir'in elinde bulunan yüzde 3.1 oranındaki kendi hisseleri ise önümüzdeki dönemde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda satışa sunulacak.
'Türkiye'de faaliyetimizi artırmak istiyoruz'
Erdemir ihalesine giren, ancak açık artırmanın ilk turunda çekilen Arcelor, son operasyonuyla Türkiye'de önemli bir atılım fırsatını da ele geçirdi. Arcelor İcra Kurulu Başkanı Guy Dolle, şirketin Lüksemburg'daki merkezinden yaptığı açıklamada ortaklığın, şirketin Türkiye'deki varlığını güçlendireceğini söyledi. Guy Dolle açıklamasında şu bilgileri verdi: "Türkiye'deki faaliyetimizi genişletmek istiyoruz. Yatırımaılarımız için doğru bir değer yaratacak ve Erdemir Grubu'nun geleceğini sağlamlaştıracak bir teklif aldık. Yerli ortaklarımızla birlikte Türkiye'deki faaliyetlerimizi büyüteceğiz."
Dolle, Erdoğan'la görüşmüştü
Geçen yıl Uluslararası Demir Çelik Enstitüsü'nün konferansı için İstanbul'a gelen Arcelor Başkanı Guy Dolle, hem Erdemir'e ve Türkiye'ye olan ilgilerini aktarırken, OECD Davos zirvesinde de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelmişti. Dolle bu görüşmenin ardından da, 15 yıldır Türkiye'de yatırım yaptıklarını belirterek, bu yatırımları güçlendirerek devam ettirmek istediklerini açıklamıştı. Guy Dolle yaptığı açıklamalarda, 20 yıldır özelleştirmeler ve birleşmelerle büyüyen Arcelor'un Türkiye'de hem iç pazan hem de ihracat için potansiyel olduğu yönündeki görüşlerini dile getirmişti.
Arcelor bir taşla iki kuş vuracak


Büyütmek için tıklayınız

Arcelor'un Erdemir'de yapacağı her ortaklık hem Türkiye'de önemli bir köprübaşına ortak olmasını, hem de sektörün önemli şirketi Borçelik'te çoğunluğu ele geçirmesini sağlayacak. Son yatırımı ile yıllık yassı ürün üretim kapasitesi 1 milyon tona çıkan Borçelik'te Arcelor'un yüzde 40, Borusan'ın yüzde 40, IFC'nin yüzde 11.5 Erdemir'in yüzde 8.5 hissesi var. Arcelor'un Erdemir'e ortak olması ile Borçelik'teki payı da yüzde 40'ı aştı. Borçelik sektör için önemli bir isim. Çünkü Borçelik, Erdemir'in hem ortağı, hem rakibi hem de en büyük alıcısı. Türkiye'nin yıllık yassı çelik tüketimi 7.8 milyon ton. Bunun 3.6 milyon tonunu Erdemir karşılıyor. Borçelik'in 1 milyon tonluk kapasitesi düşünüldüğünde Erdemir ve Borçelik piyasanın yüzde 50'sinden fazlasını eline geçirecek.
25.9 milyar avro cirosuyla Avrupa'nın en büyük çelik şirketi olan Arcelor 2002'den bu yana da Erdemir'in iştiraki teneke ambalaj üretimi yapan Sollac Ambalaj'da, yüzde 75'lik paya sahip. Arcelor Türkiye'de ayrıca Borusan ile ortak olduğu Bamesa Çelik ve Arcelor FGS, Arcelor International Çelik Ticaret ve Uginox Sanayi şirketleri bulunuyor. Bu arada Oyak'ın iştiraki Oyak Renault otomotiv sacınının büyük bölümünü Arcelor'dan satın alıyor.