Erdemir'e patronsuz teklif

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca (ÖİB), Türkiye'nin en büyük yassı çelik üreticisi Erdemir'deki yüzde 49.29'luk kamu payının satışı için açılan ihalede ön yeterlilik alan ve...

ANKARA - Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca (ÖİB), Türkiye'nin en büyük yassı çelik üreticisi Erdemir'deki yüzde 49.29'luk kamu payının satışı için açılan ihalede ön yeterlilik alan ve şirketin yabancılara satışını önlemek amacıyla çok sayıda yerli şirketin bir araya gelerek oluşturduğu Ereğli Ortak Girişim Grubu (OGG) 'patronsuz bir şirket' olmayı hedefliyor.
Erdemir ihalesinde ön yeterlilik alan Ereğli OGG içinde Kibar Holding, Turkon ve Tosyal Holding önderliğinde 23 şirketin yer aldığı açıklanmıştı. ÖİB'ye 10 şirket bildirilmesine karşın OGG'nin içinde 23 şirketin yer aldığı belirtilip "Grup temsilcisi Kibar Holding, Turkon ve Tosyal Holding dışında grubumuz Atakaş-Şahin, Auer, Bayraktarlar Holding, Borusan, Çebitaş, Çemtaş, Diler, Emek Boru, Fiba Holding, İçdaş, Kardemir, Kroman Çelik, Koçoğlu, Metal Saç, MNG Holding, Murat Denizcilik, Tezcan Galvaniz, Uğur Şirketler Grubu, Yardımcısı Denizcilik, Yıldırım Şirketler Grubu gibi firmalardan oluşuyor" denilmişti.
Yönetimi farklı olacak
OGG yetkililerinden alınan bilgiye göre, kurulacak şirketin yapısının nasıl olacağı kısa zamanda netleştirilecek. Kurumsal yönetim ilkelerini uygulayacak bir yönetim modeli oluşturacaklarını belirten bir yetkili, şunları söyledi:
"Dünyada başarıyla uygulanmasına rağmen Türkiye'de örneği yok. Modele henüz son şekli verilmedi. Ancak en üstte hissedarlardan oluşan Ortaklar Kurulu olacak; onun altında bağımsız ve profesyonellerden oluşan yönetim kurulu; yönetim kuruluna bağlı Erdemir'in genel müdürleri ve yönetim kuruluna her alanda bilgi verecek komitelerden oluşacak."
Bir başka yetkiliye göre, 'ortaklar kurulu' hissedarları katılım oranına göre oy sahibi olacak, ancak hiçbir grup, şirketin çoğunluğuna sahip olmayacak.
Katılımcı şirketlerin 50'şer milyon dolar payla yer aldığı Ereğli OGG, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) eşgüdümünde ve Erdemir'in yabancılara satılmasını önlemek amacıyla oluşturulmuştu. Erdemir ihalesini kazanacak yatırımcı grup, talep ederse satış bedelinin yüzde 50'sini peşin, kalan kısmı da iki yıl içinde ödeyebilecek.
Erdemir ihalesine katılmak üzere Ereğli OGG yanı sıra yurtiçinden Koç Holding, Zorlu Holding, Nurol-Limak-Özaltın Alkol Pazarlama Ortak Girişim Grubu ve OYAK ön yeterlilik almıştı.
Ön yeterlilik alan sekiz yabancı yatırımcı da 'İngiliz-Hollanda ortaklığı demir çelik ve pek çok alanda faaliyet gösteren Corus, Lüksemburg merkezli çelik şirketi Arcelor, Ukraynalı Azovstal-Metinvest ortak girişim grubu, Rus Lepgok-Oskol ortak girişim grubu, Rus Severstal, Rus Open Joing Stock Comp.-NLMK (Novolipetsk Iron and Steel Corp. ortak girişim grubu, İngiltere merkezli Mittal Steel ve Güney Koreli POSCO" olarak belirlenmişti.
Erdemir'de örgütlü Türk Metal Sendikası ve K. Ereğli Sanayi ve Ticaret Odası, Erdemir ihalesinde yürütmenin durdurulması ve ihalenin iptali istemiyle dava açmışlardı. Erdemir'e son teklif verme tarihi 26 Eylül olarak açıklandı.
İlk elektronik bilgi odası
Ön yeterliliği karşılayan yatırımcılar, istemeleri halinde 25 Temmuz-9 Eylül arasında Erdemir hakkında bilgi alabilecek. Yatırımcılar kendilerine verilecek şifre ile elektronik bilgi odasına girebilecek. Böylece ilk kez elektronik ortamda bilgi odasına erişim sağlanacak. Bilgi odasına girmek isteyenler ise 50 bin dolar yatıracak. Bilgi odasına erişim için son başvuru 22 Temmuz olarak belirlendi.