'Erdemir'i yabancı alırsa mutlu olurum'

Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, Ereğli Demir Çelik Fabrikaları T.A.Ş.'nin (Erdemir) yabancı sermaye tarafından satın alınması halinde kendisini daha mutlu hissedeceğini söyledi.

İSTANBUL - Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, Ereğli Demir Çelik Fabrikaları T.A.Ş.'nin (Erdemir) yabancı sermaye tarafından satın alınması halinde kendisini daha mutlu hissedeceğini söyledi. ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times'a(NYT) bir demeç veren Kilci, Erdemir'in satışının Türkiye açısından gerçek bir sınav anlamına geldiğini ifade etti. Tesislerin yıl sonuna kadar özelleştirilmesini umduğunu belirten Kilci, bu satışı devlete ait bir sigorta şirketi, şeker fabrikası ve İstanbul Hilton'un satışının takip edeceğini aktardı. Kilci, ABD'li ünlü çelik üreticisi US Steel'in, ihaleye katılacak şirketler listesinde bulunmamasından üzüntü duyduğunu da sözlerine ekledi.
Gazetede Metin Kilci'nin, Erdemir'in her zaman Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na bedava bir otomobil verdiğini açıkladığı belirtildi. Kendi örneğinde bu otomobilin Audi A6 olduğunu anlattığına dikkat çeken NYT, Kilci'nin, gülümseyerek "Özelleştirmeden sonra Fiat'a geçmek zorunda kalacağım" dediğini aktardı.
'Erdemir sembol olabilir'
New York Times gazetesi, Mark Landler imzalı haberde, Erdemir'in satılmasına karşı olan halkın ifadelerine dikkat çekerek, Ereğli halkının, kentin en büyük işvereni Erdemir'in özelleştirilmesine karşı çıktığını kaydetti. Erdemir için, aralarında Rus, İngiliz ve Güney Koreli şirketler olmak üzere, 13 talibin bulunduğuna işaret eden gazete, "Erdemir, Türkiye'nin en başarılı özelleştirmelerinden biri olabilir. Türkiye'nin AB ile üyelik müzakerelerine başlarken ekonomik ilerlemesinin güçlü bir sembolü haline gelebilir" diye yazdı.
NYT, Erdemir'in özelleştirilmesine siyasi liderler ve şirket yöneticilerinden de beklenmeyen bir muhalefet geldiğini vurguladı. Bu arada, görevinden istifa etmeden NYT'ye bir demeç veren Erdemir Genel Müdürü Kerim Dervişoğlu'nun istifasının büyük bir olasılıkla özelleştirmeye ilişkin duygularını yansıttığı görüşüne yer verildi. NYT'ye konuşan Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton da, bürokratlar ve işadamlarının kârlı bir varlığın kontrolünü kaybetmemek için Erdemir'in satışına muhalefeti teşvik ettiklerini söyledi.