'Erdemir'in fiyatı düşük'

Erdemir Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu üyesi Fadıl Demirel, Erdemir için konuşulan fiyatları düşük bulduğunu ve bu fiyatların gerçek değeri ile pek ilgisinin olmadığını söyledi.

İSTANBUL - Erdemir Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu üyesi Fadıl Demirel, Erdemir için konuşulan fiyatları düşük bulduğunu ve bu fiyatların gerçek değeri ile pek ilgisinin olmadığını söyledi.
Erdemir Grubu'nun ilk altı aylık mali sonuçlarının açıklandığı toplantıda özelleştirilecek Erdemir'i almak isteyen firmaların çok güçlü olduğu yorumu yapılması üzerine Demirel, "Onlar Erdemir'i kurtarmak için istemiyor. Erdemir'i alıp kendilerini kurtarmak istiyorlar" dedi. Demirel, dünyada denize kıyısı olmayan ve entegre tesisleri bulunmayan demir-çelik şirketlerinin önümüzdeki dönemde pek şansları olmayacağını da söyledi.
Demirel, 'Kaça giderse içiniz rahat eder?' sorusuna konuşulan fiyatların çok üstünde olması gerekti yanıtını verdi. Boş alana 1 milyon ton kapasiteli fabrikanın 2 milyar dolara kurulacağına işaret eden Demirel, "Erdemir'in 2004 üretimi 3.6 milyon ton. Böyle bir çeliği 'cash' paranız olsa 8-10 yıldan önce bu seviyeye getiremezsiniz. Bir o kadar da para harcamalısınız" diye konuştu. Demirel, Taliplilerden birinin 'Erdemir global bir şirketle birleşmezse ayakta kalamaz' sözünün hatırlatılması üzerine "Erdemir, 40 yıldır nasıl ayakta durduysa bundan sonra da duracak. Birisine kuyruk olacak şirket değil. Ancak dünyada birleşme, konsolidasyon da bir olgu" dedi.
Dervişoğlu ile aynıyız
Erdemir'in eski genel müdürü Kerim Dervişoğlu ve eski İsdemir genel müdürü Atamer Giyici'nin özelleştirme modelinden dolayı istifa ettiği söylentilerinin hatırlatılıp, modelden memnun olup olmadığının sorulması üzerine Demirel, "Onların dünya görüşü ve paylaşımıyla benim aramda pek fark yok. Erdemir piyasada çok fazla hırpalandı. Allah'tan bünyemiz çok sağlam. Erdemir biraz geri planda kalmalı. Çünkü kritik bir dönemi atlatıyoruz" yanıtını verdi.
Avrupa'da Erdemir'in bir rakibinin fiyat kırdığını ifade eden Demirel, "Bu, bizi zorlayan bir durumdu. Eğer süreci iyi yönetemeseydik bizi zora sokabilirdi" dedi.
Kârı İsdemir düşürdü
Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Recai Berber ise "Spekülasyonlara bakmayın. (Erdemir'in) değeri 26 Eylül'den sonra anlaşılacak" diye konuştu. Erdemir Grubu'nun ilk yarı hedeflerini yakaladığını belirten Recai Berber, yıllık 3.3 milyar dolarlık ciroyla grubun bu dönemde 300 milyon YTL net kâr elde edip 63 milyon YTL vergi karşılığı ayırdığını da kaydetti.
2004 yılına göre Erdemir Grubu'nun kârındaki düşüş içinse Berber "Erdemir'in net kârı artmasına rağmen, İsdemir'e bağlı kâr düşüşü oldu" yorumu yaptı.