Erdemir'in ithalat isyanı

Erdemir'in ithalat isyanı
Erdemir'in ithalat isyanı
Rusya, Ukrayna ve Romanya'dan yapılan vergisiz ithalattan yakınan Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tar, "Haksız rekabet kârı yok ediyor" dedi.
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU / Arşivi

İSTANBUL - OYAK Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Ereğli Demir Çelik Fabrikaları (ERDEMİR), satış gelirini yüzde 34,4 arttırarak 8.9 milyar liraya çıkardığı 2011 yılında 1 milyar lira ile tarihinin en yüksek kâr rakamına ulaştı. 2 yıl önce Enka Grubu’ndan ayrılarak okuldan arkadaşı olan Coşkun Ulusoy’un isteğiyle Erdemir’e geçen Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tar, 2011 yılının çok iyi geçtiğini fakat bu yılın biraz daha zor geçeceğinin göründüğünü söyledi. Dünyada arz fazlasının oluştuğunu ve Türkiye ’ye düşük fiyattan mal aktığının altını çizerek yassı üründe pazarın açık olduğuna değinen Tar, “Başta Rusya, Romanya ve Ukrayna olmak üzere her yerden mal geliyor. Japon ve Kore şirketleri bile pazara girmeye çalışıyor” dedi. 

Düşük fiyattan satıyorlar
Eskiden sektörde tek oyuncu Erdemir iken şimdi birçok oyuncunun bulunduğuna işaret eden Tar, “Mallar içeri gümrüksüz giriyor. Kendi pazarında 800 dolara sattıkları ürünü, burada 650-700 dolar arasında satıyorlar. Gümrük vergisi yüzde 10 olan ürün sıfır vergi ile giriyor” dedi. Erdemir’in entegre tesis olması nedeniyle katma değeri fazla olduğuna ve bu durumla savaşabildiğine dikkat çeken Tar, ark ocaklarıyla üretim yapan sektörün diğer oyuncularından bazılarının geçen yıl yüzde 25-30 kapasite ile çalıştığının altını çizdi.
Yassı çelik sektörünün ithalattan rahatsız olduğunu ifade eden Tar, “Haksız rekabetin ortadan kalkması lazım. Fransa’da malın üzerinde tüy görüp geri gönderiyorlar. Rusya, Romanya ve Ukrayna’dan vergisiz ithalat yapılıyor. Biz Ukrayna’ya 5 bin ton mal satabilmek için aylarca uğraşıyoruz. Devletin korumasıyla tesis kurmuşlar bizde ise kurulum aşaması sürüyor. Başkaları korunuyorsa biz de destek istiyoruz. Haksız rekabet oyunu bozuyor, kârlılığımımızı yok ediyor. AB dışından gelen mallarda yüzde 9 gümrük vergisi var ama ithalatın tümü gümrüksüz yapılıyor. 150 santimlik rulo ithalatında vergi yüzde 9 ama bunu kesip getiriyorlar ve vergi sıfıra iniyor. Serbest bölgelere bile mal getiriyorlar” dedi.
Erdemir’in ilçe belediyesine 30 kuruştan günde 15 bin metreküp su sattığını hatırlatan Tar, belediyenin ise bu suyu 2-3 TL arasında fiyattan sattığını söyledi. Malatya Hasan Çelebi’deki rezerve de değinen Tar, “150 milyon ton rezerv var. Ortalama fiyat 100 dolar. Yatırımın tutarı ise 500-700 milyon dolar” dedi.

İşçi çok ama katliam yapmayız
Erdemir’in sürekli yatırım yapıp kâr etmek zorunda olduğuna değinen Tar, “ Para kazanıp iyi maaş vermeliyiz” dedi. Erdemir Grubu’nun geçen yılki maaş ödemesinin 509 milyon dolar olduğuna dikkat çeken Tar, “Erdemir’de ortalama personel maliyeti 53 bin TL. 1981’de Güney Sanayii’nde çalıştığım için işçiyi dinleyip değer vermek gerektiğini düşünüyorum. Erdemir’de çok işçi var ama katliam yaparak sorun çözülmez. Geçen yıl takas yaptık. İsteyene tazminat ve bonusunu verdik” dedi. Fatih Tar, Erdemir’in devam eden yatırım harcamasının 560 milyon dolar olduğunun altını çizdi.

bigPara.com