Erdemir'in müdürü ayrıldı

Erdemir'in blok satışla özelleştirilmesine karşı çıkan Genel Müdür Dervişoğlu ile İsdemir Genel Müdürü Giyici istifa etti.

EREĞLİ - Erdemir'in blok satış yöntemiyle özelleştirilmesine karşı çıkan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (Erdemir) Genel Müdürü Kerim Dervişoğlu ile İskenderun Demir ve Çelik Fabrikaları (İsdemir) Genel Müdürü Atamer Giyici istifa etti. Dervişoğlu ve Giyici'nin 'sağlık problemlerini' gerekçe göstererek istifa dilekçelerini Özelleştirme İdaresi'ne (ÖİB) gönderdiği öğrenildi. Dün Giyici'nin görevine şirket genel müdür yardımcısı Suhat Korkmaz vekâleten atanırken, açıklama yapılmamasına karşın Erdemir Genel Müdür Başyardımcısı Fadıl Demirel'in istifaların hemen ardından dün ÖİB tarafından Ankara'ya çağrılması dikkat çekti.
Edinilen bilgiye göre özelleştirmeye karşı olan ve aylarca önce "Biz özelleştirme sürecinde yer almayacağız" diyen Dervişoğlu ve Giyici, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz haftalarda "Erdemir pislik içinde. Kendini toparlamalı" sözlerinden sonra istifalarını vermeyi öne aldı. İki genel müdürün 25 Temmuz'da istifalarını Özelleştirme İdaresi'ne verdiği ve kararlarını geri almaları yolundaki telkinlere itibar etmedikleri öğrenildi.
'İstifayı ÖİB'ye sorun'
Erdemir Genel Müdürü Dervişoğlu, istifa haberinin ardından yaptığı açıklamada "İstifamı sunduğum konusunda şu anda bir şey söyleyemeyeceğim, her şey berraklaşmadan konuşamam" diyerek, şöyle dedi: "Özelleştirme
İdaresi'ni arayın onlar istifa ettiğimi söylüyorsa doğrudur. Benim için görev son ana kadardır, şu anda da görevimin başında toplantıdayım. Gerekli safhaya gelince konuşuruz. Erdemir boş kalacak değildir. Birinci genel müdür yardımcısı Fadıl Demirel var. Her yönüyle idareyi, hükümeti destekliyorum. Hiçbir sıkıntım yok. Hükümetle de ters düşmedim, yapı itibarıyla olumlu insanım."
İsdemir Genel Müdürü Atamer Giyici, "25 Temmuz'da İsdemir yönetimine sunduğum istifa dilekçem kabul edildi" dedi.
Kendisini ÖİB'nin görevden aldığına ilişkin söylentilerin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Giyici şirketteki yönetim kurulu üyeliklerinden de istifa ettiğini belirterek şöyle devam etti: "Özelleştirme süreci konusunda rahatsızlıklarım vardı. İsdemir ve Erdemir'in yönetim tarzıyla ilgili yapılan ana tüzüğündeki tadilatlar da istifamda etkili oldu. Daha önce Erdemir özerk yapıya sahipti. Kendi içinde karar alabiliyordu. Bu tadilatlardan sonra artık özerk yapısı ve aynı hızla iş yapma imkânı ortadan kalktı. Hizmet etmek için geldik. Bu ortadan kalkınca bu koltukta oturma imkânı olmadığını düşünüyorum. Görevi teslim etmek için bekliyorum."
Giyici, Dervişoğlu'nun da istifa ettiğini belirterek, "Dervişoğlu'da istifasını temmuz ayındaki toplantılarda yönetime sundu. Onun ki de onaylandı" diye konuştu.
İsdemir'de işçilerin örgütlü bulunduğu Çelik-İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Cengiz Gül, Kerim Dervişoğlu ve Atamer Giyici'nin istifa etmek zorunda bırakıldıklarını ileri sürdü. İstifaların ardında 'Uluslararası sermayenin dayatmaları' bulunduğunu söyleyen Cengiz Gül, şöyle devam etti: "Genel müdürlere önce 'yatırımı durdurun' dediler. Bunu başaramayınca istifa etmek zorunda bıraktılar."
Giyici, bir yıl önce açıklamıştı
İsdemir Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu üyeliğinin yanı sıra, Erenko, Erdemir Madencilik ve Erdemir Lojistik'in yönetim kurulu üyeliklerinden de istifa eden Atamer Giyici, Ekim 2004'te Karadeniz Ereğli'de yayımlanan Değişim dergisine yaptığı açıklamada Erdemir'in blok satışının yanlışlığına dikkat çekerek yanlış özelleştirme olması durumunda görevi bırakacağını belirtip şunları söylemişti:
"Yanlış bir özelleştirme uygulanması durumunda bu formayı çıkarırım. Bir gazete Erdemir'e talip olan bir Fransız firmasının bizimle bir tesiste yüzde 25 ortak olduğunu belirttiğini görmek benim zoruma gitti. Şimdi bu payla biz zaten Erdemir ile ortaklık kurduk mesajı veriliyor. Oysa Erdemir bir süre önce o kuruluşu satın alacaktı. Şimdi Erdemir'in satın almak istediği bir kuruluşun Erdemir hisselerini blok olarak satın almak istemesi beni üzüyor. Özelleştirme olacaksa bu halka satış yöntemiyle olmalı."
Berber: Baskı yapılmadı
Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Recai Berber, İsdemir ve Erdemir genel müdürlerinin istifalarının kişisel kararları olduğunu ve bu konuda herhangi bir baskının söz konusu olmadığını belirtti.
Genel müdürlerin istifayı zaten uzun süredir düşündüklerini, dilekçelerinde de sağlık nedenlerini gerekçe gösterdiklerini söyleyen Berber, istifalarda herhangi bir baskının söz konusu olmadığını, bu konuda özelleştirme çalışmalarının gerekçe gösterilmesini de doğru bulmadığını kaydetti. Berber, şunları söyledi: "Erdemir ve İsdemir'in özelleştirilmesi, yatırımları engellemeyecek. Özelleştirme ile ilgili karar verilmiş, ihale tarihi de açıklanmış. Bu konuda verilen karara saygı duymak lazım. Şu anda saha ziyaretleri sürdürülüyor. Görevli arkadaşlar gerekli çalışmaları yürütüyor. Bu çalışma Türkiye'nin menfaatine olur mu olmaz mı onu yorumcular yapar."