Erdoğan aradı ama Putin meşgul

Türkiye ile Rusya arasındaki 'sinek krizi'nin aşılması için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i telefonla arayan Başbakan Tayyip Erdoğan, Britanya Başbakanı Tony Blair'in bu ülkeyi ziyareti nedeniyle Rusya lideriyle temas kuramadı.

ANKARA - Türkiye ile Rusya arasındaki 'sinek krizi'nin aşılması için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i telefonla arayan Başbakan Tayyip Erdoğan, Britanya Başbakanı Tony Blair'in bu ülkeyi ziyareti nedeniyle Rusya lideriyle temas kuramadı.
Bakanlar Kurulu dünkü toplantısında, Türkiye'den yaş sebze-meyve alımını durduran Rusya ile yaşanan sinek krizini de değerlendirdi. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ve Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen krizin gelişimi ve yapılması gerekenlerle ilgili bilgi verdi. Başbakan Erdoğan da, krizin çözümünde desteğini istemek üzere Putin'i telefonla aradı. Ancak Erdoğan, Blair ile görüşen Putin'le irtibat kuramadı. Görüşmenin ilk fırsatta yapılacağı belirtilirken, Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, sorunun çözümü için çaba gösterileceğini bildirdi.
'Sermayeye kısıtlama yok'
Hükümet Sözcüsü Çiçek, bankacılıkta yabancı sermayenin varlığına yönelik spekülasyonlara dikkat çekerek, bu durumun tereddüt yarattığını kaydetti. Bunun Türkiye'nin aleyhine olacağını vurgulayan Çiçek, "Hükümet olarak bankacılık sektöründe yabancı sermayeye sıcak bakıyoruz. Bu sektördeki yabancı sermaye oranında da hiçbir kısıtlama olmayacaktır. Bunu tereddüt olmaması için söylüyoruz. Bankacılık yasası da zaten TBMM gündeminde bulunuyor" diye konuştu. Çiçek, IMF'nin öncelikli olarak çıkmasını istediği bankacılık ve sosyal güvenlikle ilgili düzenlemelerin 1 Temmuz'dan önce yasalaşması için gayret göstereceklerini belirterek, "Bu yasalar konusundaki kararlılığımızı sürdürüyoruz. Muhalefet ile görüşerek yasalaşması için çalışacağız" dedi.
"Özelleştirmede kararlıyız"
Hükümet Sözcüsü Çiçek, Bakanlar Kurulu'nda özelleştirmenin de ele alındığını belirterek, önümüzdeki günlerde birçok ihalenin açılacağını söyledi. Seydişehir Alüminyum tesislerinin özelleştirilmesinde 'yanlış bilgilendirme' olduğunu savunan Çiçek, "Bu tesis kapatılmayacak. 110 milyon dolarlık yeni yatırımla çalışmaya devam edecek. Emekliliği gelenler dışında hiçbir işçi çıkarılmayacak" dedi. Çiçek SEKA'da olduğu gibi çalışanların mağdur edilmemesi için çalışıldığını, bunu başbakanın da daha önce açıkladığını sözlerine ekledi.