Erdoğan: 'Battık, bittik, çöktük' söylemleri doğru değil

Başbakan Tayyip Erdoğan, ekonomideki dalgalanmanın küresel ekonomilerdeki hareketlilikten kaynaklandığını belirtirken, 'Bittik, battık, çöktük' söyleminin yanlış olduğunu kaydetti.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANTALYA - Başbakan Tayyip Erdoğan, ekonomideki dalgalanmanın küresel ekonomilerdeki hareketlilikten kaynaklandığını belirtirken, 'Bittik, battık, çöktük' söyleminin yanlış olduğunu kaydetti. Ekonomideki kazanımların sanal olmadığını belirten Başbakan Tayyip Erdoğan, mali disiplin ve para politikasından vazgeçilmeyeceğini yeniden vurguladı.
Ekonomik Koordinasyon Kurulu'nu (EKK) toplayacaklarını açıklayan Başbakan Erdoğan, gereken adımları atacaklarını söyledi ve medya dahil herkese 'sorumluluk' çağrısı yaptı. AKP kampının açılışında konuşan Erdoğan, ekonomi ile ilgili şu mesajları verdi:
EKONOMİDE DEĞİŞİMİ ALGILAMAYANLAR VAR: Ekonomide değişim sürecini tam olarak anlamayan, algılamayanlar var. Dolar yükseldi, borsa düştü gibi günlük hareketliliğe bakarak buradan bir kaygı havası oluşturmaya çalışanlar var. Aynı şey Irak savaşında da oldu. Orda da bittik battık, çöktük diye söylenmeye başladılar. Ekonomide dört yılda elde edilen kazanımlar böyle asla sanal, gelip geçici başarılar değildi. Makro göstergelerde başarılara imza attık. Bunu gelip bize ifade edenler bu ülkede söz sahibi olanlardır. Şimdi ne oldu? Enflasyonun geçmişte nerelerde olduğunu, şimdi nerede olduğunu hatırlayın, faizleri hatırlayın. Dış ticaret hacmimiz, turizm gelirlerimiz, büyüme hızımız, doğrudan uluslararası yatırımlar üç buçuk yıl önce hangi seviyedeydi bugün hangi seviyede? Turizmle ilgili adımlar var. Ancak sesi yüksek çıkan bazı tipler 'battık, bittik' gibi garip ifadelerle bunu gölgelemeye çalışıyor. Turizmde aynı yeri yakalayacağız. İniş çıkışlar olabilir. Salgın hastalıklar, terör anında etkiler. Hiçbir sektör sürekli yükselme eğrisinde değil.
'BİRİLERİ' BOŞUNA BEKLEMESİN: Mali disiplinden ya da para politikasından taviz asla söz konusu olmayacaktır. Rehavete kapılmayacağız. Hiç kimse bizden ekonomide elde ettiklerimizi geri götürecek adımlar beklemesin. Kusura bakmasınlar. Biz bu seviyeleri kolay yakalamadık. Birileri eski alışkanlıklarını yeniden yakalayabilmek için şu andaki zemini bir fırsata dönüştürme gayretine girebilirler, o fırsatı biz kendilerine vermeyiz, onu da bilsinler. Öyle 'acaba biz hükümeti köşeye sıkıştırırız da buradan ne koparırız' beklentisi içine girenler, boşuna beklerler. Zor başardıklarımızı kolay feda etmemizi kimse bizden beklemesin.
'İKİ KATINI VERİYORUM' DİYENLERİ ÇOK GÖRDÜK: Bu çaba, bu emek asla popülizme, rehavete feda edilmeyecektir. Bunları yapanları çok gördük. 'O ne veriyorsa, iki katını veriyorum' diyenleri çok gördük, 'çamurun üzerine oturmam' diyenleri gördük, 'verdimse ben verdim' diyenleri gördük. Biz, işte bunların bozduğu dengeleri sağlam zemine oturtmak için buradayız.
GEREKEN ADIM ATILACAK: Hükümet olarak ekonomi ile ilgili önemleri, atılacak adımları belirlemek için Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplanacak. Atılması gereken adım neyse atılacak. Yakın takipteyiz. Bütün gelişmeler izleniyor. Psikolojik denetim de söz konusu. İktidarımız, ekonomideki çalışmasını yapıyor. Kurumlar, bu çalışmayı yapıyor. Merkez Bankası da üzerine düşen görevleri yerine getiriyor.
MEDYANIN ÖZEL DESTEĞİNİ İSTİYORUZ: Ancak bu sadece hükümetin Merkez Bankası'nın sorumluluğu değil. Medyadan da özel desteğini istiyoruz. Karalama politikalarını, engelleme değil eleştirel yaklaşımları istiyoruz. Ekonominin aktörleri üzerinde kampanyalar çevrilmesi doğru değil. Onların da insan olduğu unutulmamalı. Eski dönemlerle karşılaştırma, 'oraya dönüyoruz' diye yakıştırmalar çirkin şeyler. Bunlar piyasaları da olumsuz etkiler. Hassasiyet bekliyorum. Medya da üzerine düşeni vatanseverliklerin gereği yapmalı. Yoksa işin bir yanı eksik kalır.
İŞSİZLİK İTİRAFI: İşsizliğin azaltılmasında istediğimiz noktada bulunmuyoruz. Fakat, dünyada enflasyonla mücadele edilen her ülkede işsizlik artar. Biz buna karşın işsizliği dondurduk.
GEMİMİZ SAĞLAM: Türkiye ekonomisi tarihinde görülmemiş sağlam zemine kavuştu. Elbette küresel haraketler bizim ekonomimizi de etkileyecektir. Bu sağlam yapıyla bu hareketlilikler geldiği gibi gidecektir. Allah'a şükür, gemimiz sağlam, mürettebatımız tecrübeli. Geminin delikleri tıkanmış, eksiği gediği tamamlanmıştır.
'IMF' önerisine kızdı
AKP kampında dün milletvekillerini de dinleyen Erdoğan, ekonomik kriz uyarısı yapan ve "IMF devreye girmeli, kredi açmalı" diyen Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay'ın sözlerine kızarak sert tepki gösterdi. Erdoğan'ın "Saçma sapan sözler sarf ediyorsun. Böyle sözler söylemek doğru değil" dediği kaydedildi. Yarbay, konuşmasında, "Türkiye, ekonomik darboğaza giriyor. Bunun önlenmesi için IMF'nin kredi açması lazım" dedi. Merkez Bankası'nın dövize müdahale için kaynaklarının yetersiz kalacağını söyleyen Yarbay, IMF'nin kredi açmasının psikolojik destek olacağını belirterek "Dolar, ancak IMF sayesinde sakinleşir" diye konuştu.