Erdoğan: Bu işi en az hasarla atlatıyoruz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ekonomideki dalgalanmalarla ilgili ekonomiden sorumlu bakanlarla görüştüğünü açıklayarak, "Hepsi kendine güveniyor, 'Bu işi en az zararlar atlatıyoruz, atlatacağız' dediler" ifadesini kullandı.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ARDAHAN - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ekonomideki dalgalanmalarla ilgili ekonomiden sorumlu bakanlarla görüştüğünü açıklayarak, "Hepsi kendine güveniyor, 'Bu işi en az zararlar atlatıyoruz, atlatacağız' dediler" ifadesini kullandı. Erdoğan, partisinin Ardahan kongresine katıldı. Ekonomideki son duruma da değinen ve dünyada küresel bir krizin yaşandığına işaret eden Erdoğan şöyle konuştu: "Dalgalanmalar var. Hamdolsun biz bunları aştık. Yani bunları ayağı yere sağlam basan bir hükümet olduğu için hafif bazı hasarlarla atlatıyoruz. Eğer 2001'deki gibi bir hükümet olsaydı bu ülkede buna dayanılır mıydı? Dayanılmazdı. Şimdi yürekli duruyoruz. Ama asla gevşemek yok. Dün yine arkadaşlarımı topladım. Hepsi kendilerinden emin. Kendilerine güveniyor Evvelallah' diyorlar."
2009'da zirve var
Başbakan Erdoğan, Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattının açılışını yaptıklarını hatırlatarak, Türkiye'nin artık gündem belirleyen bir ülke olduğunu, 2009'da Dünya Bankası zirvesini Türkiye'de toplayacaklarını söyledi. Erdoğan şöyle dedi: "Bu zirveye 139-140 ekonomi bakanı katılacak. Bürokratlar katılacak ve 130 bine yakın işadamı gelip fuar ziyaretlerini yapacaklar. Artık yolsuzluklar noktasında o büyük ejderhalarla verilen savaş büyük ölçüde halledildi, hallediliyor. Ama bitmedi, devam ediyor. Zaman zaman bağıranlar, çağıranlar var. Çünkü kovana çomak sokuluyor ya rahatsız olmaya başladılar. Peşlerindeyiz. Kovalıyoruz, kovalayacağız."
Erdoğan, seçimlerin 2007'de, zamanında yapılacağını yinelerken CHP lideri Deniz Baykal'a gönderme yaparak, "Aç tavuk kendini darı ambarında sanırmış. Erken seçim diye tutturdular şimdiyse erken seçim yapmayacak demeye başladılar. Millet bize boşuna yetki vermedi. Buna layık olmanın gayreti içindeyiz" dedi.