Erdoğan bu kez Başçı'ya 'Artık yeter' diye seslendi Neymiş bağımsızmış!

Erdoğan bu kez Başçı'ya 'Artık yeter' diye seslendi
Neymiş bağımsızmış!
Erdoğan bu kez Başçı'ya 'Artık yeter' diye seslendi
Neymiş bağımsızmış!
Son toplantısında politika faizini yarım puan indiren Merkez Bankası'na karşı Başbakan Erdoğan eleştirilerini sürdürdü. Millete enflasyonun hesabını kendisinin verdiğini söyleyen Erdoğan "Artık yetti. Neymiş, bağımsızmış...Ha vakti dolar, dolduğu zaman da gereğini yaparız" dedi.
Haber: TURAN YILMAZ / Arşivi

Başbakan Tayyip Erdoğan , faiz kararına “sen dalga mı geçiyorsun” tepkisini verdiği Merkez Bankası’na yönelik eleştirilerini dün de sürdürerek, “Artık yetti” dedi. Yatırım için yüksek olan faizlerin düşmesi gerektiğini belirterek, “Biz atmosferi balans etmekle görevliyiz” diyen Erdoğan, “Ha vakti dolar, dolduğu zaman da tabii biz gereğini yaparız, ayrı mesele, bu işi çözmek zorundayız” sözleriyle de Merkez Bankası yönetimine mesaj verdi. Erdoğan, partisinin dünkü Meclis grubunda şöyle konuştu:

Hesabını verecek

Neymiş, bağımsızmış... Ama bilecekler ki biz bu millete er veya geç hesabını vereceğiz. Daha önce de kendilerine bunu söyledim. Farklı bir anlayış içerisindeler. Faizde genel bir havayla düşüş var. Ama bu onların yarım puanlık repoyu düşürmeleriyle sağlanmış bir şey değil. Bu ayıptır dedim, yarım puanla bu milletle dalga geçmeyin. Alınacak karaların ciddi olması lazım.
Biz atmosferi balans etmekle görevliyiz. Onun için de bizim düşüncelerimiz çok açık nettir. Bu faiz oranı yüksektir. Bunun düşmesi lazım ki, reel yatırım artsın. Ben Lübnan’da söylemiştim. Yine söylüyorum. Bir defa biz sıcak parayla bir ülkenin kalkındığına inanan bir ülke değiliz. Kimse bizi bununla aldatmasın. Biz reel yatırım için gelene mukayese edilemeyecek derecede hoş bakar, ve adımlara desteği veririz. Bize gelecek fayda orada. Eğer siz yüksek faizle kredi vermeye kalkarsanız e benim ülkemdeki özellikle iç sermaye, yerli sermaye yatırım yapabilir mi? Yapamaz. Neyle yapacak? Eğer finansın maliyeti ucuzsa onun yatırım yapma şansı vardır.” 

Enflasyonu hiç tutturamadın

Başbakan Erdoğan , Merkez Bankası’na da sürekli ABD ’de faiz oranın bir Japonya’da ise eksi olduğunu söylediklerini belirterek, “Onlar bu şekilde yapıyor da siz niye bunu düşüremiyorsunuz? Elli dereden elli yerden su getiriyorlar. Onlar bu faizle kazanmıyor mu? Onlar kendi ülkelerini düşünüyor. Benim ifadelerim onları rahatsız edecek. Kendi öz sermayeleriyle değil ha, bütün mudinin imkanlarıyla. Tabii ki açarken bir sermaye koyacak, bu kadar da olsun. Merkez Bankamızla kendilerine de söylüyorum. Siz bugüne kadar açıkladığınız enflasyonlarda hiçbir zaman tutturabildiniz mi? Hep revize ettiniz. Faizi de aynı şekilde. Ama artık yetti. Bunu söylemek zorundayız. Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Bize değişik yerlerden değişik gerekçeler getiriyorlar. Bırakın o işi. Bir temel unsur söylüyorum. Biz yüzde 63 devletin borçlanma faiziyle aldık. Faiz inmeye başladı indi indi enflasyon da indi. Bu örnek ya, bundan daha güzel örnek olur mu?” dedi.

İşşizliği yatırım çözer

“Hangi kuruluş ne demiş? Bu değil biz ne dedik, bunu düşünmemiz lazım” diye konuşan Erdoğan şunları söyledi: “Biz işsizliği de çözeceksek neyle çözeceğiz? Reel yatırımla çözeceğiz. Sıcak para gelir, nasılsa faiz yüksek. Parayı koyar yine alır götürür. Ha reel yatırım için gelsin başımız gözümüz üstüne eyvallah. Hele hele altıncı beşinci dördüncü bölge. Bir şeyi daha söylemem lazım. Biz siyasetçiyiz, halka hesabı biz veriyoruz. Merkez Bankası yöneticileri, sadece kendi kendileri içerisinde bir hesabı yapmak durumundadırlar.”

Bankaları da eleştirdi

Başbakan Erdoğan finans sektörünü de eleştirdi. Erdoğan finans sektörünün karlarını ballandıra ballandıra anlattığını ve vatandaşın bankaların kapısına üşüştüğünü söyleyen Erdoğan şöyle devam etti: “Onlar kârda yarışıyorlar. Tamam da kardeşim, bir buçuk kazanacağına 750 kazan arkadaş. Buradaki yatırımcıya daha düşük ver. Ama dert daha fazla kazanmanın hırsı ülkeyi yüceltmenin hırsının çok ötesinde. ABD’de faiz oranı bir. Japonya’da eksi. Onlar kendi ülkelerini düşünüyor. Benim ifadelerim onları rahatsız edecek.”

bigPara.com