Erdoğan: Bürokrat ya imzalar ya gider...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'bürokratik oligarşi'den yakınırken "Ben öyle şu bürokrat, bu bürokrat imzaladı mı imzalamadı mı ona bakmam. Ya imzalar ya gider." dedi.

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'bürokratik oligarşi'den yakınırken "Ben öyle şu bürokrat, bu bürokrat imzaladı mı imzalamadı mı ona bakmam. Ya imzalar ya gider." dedi. Erdoğan'dan KDV indirimi isteyen SETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan'a da "Önce kendi ilinde yatırım yap" tavsiyesinde bulundu. Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Genel Kurulu'na katılan Erdoğan şunları söyledi:
Türkiye, geniş ve verimli arazileri, küçük ve büyükbaş hayvan potansiyeli ile bölge ülkeleriyle rahatlıkla rekabet edebilecek güce sahip. Ama yılların ihmali, maalesef bizim bu gücümüzü ortadan kaldırmıştır. Şimdi bir toparlanma dönemi içindeyiz. Süreç içinde sorunlar üst üste katlanarak büyüdü. Çözümleri üretebilmek daha da güç hale geldi. Rekabet halinde olduğumuz ülkeler, ciddi mesafeler aldı. Son üç yılda büyük ve küçükbaş hayvanların sayısında belki azalma vardır ama verimliliğe baktığımızda ciddi bir artış görüyoruz.
Bürokratik oligarşi
Hep, 'bürokrasi, bürokrasi, bürokratik oligarşi filan falan' deyip duruyorum. Belki bürokrat arkadaşlarım da bundan rahatsız oluyorlar. Ama bu yanlışı yapmayanlar hiç rahatsız olmasınlar. Ama bir de bakıyorum, girişimci, müteşebbis bu konuda bir adım atacak, adım attığı zaman kalkıp bir masadan öbür masaya, bir masadan öbür masaya gidiyor. Eğer böyle bir turnike, bürokratik bir turnike oluşturacak olursak, bu ülkemdeki girişimciyi de yoruyor ve 'lanet olsun' deyip sonra da bir kenara çekiliyor." Erdoğan, et ve süt sektöründe KDV'nin yüzde 8'e indirilmesine karşın sütlü tatlılar, sucuk ve salamın lüks sayılarak yüzde 18 KDV alındığını anlatarak indirim isteyen Bahçıvan'a da şöyle seslendi:
'Ben imzalarım işi bitiririm'
"Ben her zaman sayın Erdal Bahçıvan'a takılırım, 'Yahu kardeşim Muşlusun Muş'ta yatırımın yok. Biz Muş'u 49 ilin arasına koyduk. Bedava araziyse bedava arazi, SSK primlerinde düşüşse bu, enerjide yüzde 50 indirim. Daha ne istiyorsun? Gel Muş'a yatırımını yap. Ama hâlâ bir Muşlu olarak SETBİR Başkanı bu yatırımı yapmıyor. Şimdi bir araya geldik, ayaküstü bana diyor ki, 'Bazı yerlerde bürokratik takılmalar var' Bu noktada ön açıktır, yeter ki müteşebbis bu konuda ilgili Sayın Bakanıma gelsin. Bakanım alsın bana gelsin. Ben bürokrat imzaladı mı imzalamadı mı ona bakmam. Ya imzalar ya gider... İmzalamıyorsa, ben imzalarım işi bitiririm."
Faiz oranı yüzde 17.5'e düşürüldü
Erdoğan, besicilere müjdesi olduğunu söyleyerek, Ziraat Bankası'nın tarımsal kredilerde faizini yüzde 20'den 17.5'e düşürdüğünü açıkladı.