Erdoğan buzları eritiyor

İstanbul'daki Dünya Kadınlar Günü nedeniyle 6 Mart düzenlenen gösteride polisin kadınlara dayak atmasını eleştiren TÜSİAD'la karşı karşıya gelen Başbakan Tayyip Erdoğan, buzları eritecek adım atmaya hazırlanıyor.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - İstanbul'daki Dünya Kadınlar Günü nedeniyle 6 Mart düzenlenen gösteride polisin kadınlara dayak atmasını eleştiren TÜSİAD'la karşı karşıya gelen Başbakan Tayyip Erdoğan, buzları eritecek adım atmaya hazırlanıyor.
Edinilen bilgilere göre, Başbakan Erdoğan, TÜSİAD'ın 7 Nisan'da
İstanbul'da düzenleyeceği Büyüme ve Sanayi Stratejisi Semineri'ne katılacak. TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı tarafından seminere davet edilen Erdoğan, etkinliği programına aldı. Erdoğan'ın seminerin ardından TÜSİAD'ın her yıl dış politikada Türkiye lehine çalışan yabancı bir kişiye verdiği 'Boğaziçi Ödülü' törenine de katılıp ödülü sahibine verecek.
TÜSİAD'a sert çıkmıştı
Başbakan Erdoğan, polisin kadınlara dayak atmasını eleştiren TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı'yı, katıldığı TOBB'un Yönetim Kurulu toplantısında, bir suikasta kurban giden Özdemir Sabancı'yı kastederek "Amcasının katili orada dururken, ne yargılanıp ne de iade edilirken onların ağzıyla, işlerine yarayacak demeç veriyor" diyerek sert şekilde eleştirmişti. Erdoğan, Sabancı'yı "Brüksel'den yana tavır almakla"da suçlamıştı. Ömer Sabancı ve yöneticileri, bu eleştirinin ardından davet edilmelerine karşın Erdoğan başkanlığında toplanan Ekonomik ve Sosyal Konsey toplantısına katılmamışlardı. Sabancı, Erdoğan'ın açıklamalarından sonra polemiğe girmekten kaçınmış ancak eleştirilere devam edeceklerinin mesajını vermişti.
Başbakan Erdoğan, Hürriyet gazetesine verdiği demeçte "Ömer Sabancı'ya biraz sert çıktım. Çünkü eleştiri zamanlaması ilginçti. Biz onun amcasının katillerini getirmek için çalışırken, o onların maşalarının oyununa geliyor" sözleriyle hem uzlaşı arayışına girmiş, hem de söylediklerinden geri adım atmamıştı.