Erdoğan: Cari açık tehdit değil

Başbakan Tayyip Erdoğan, giderek artan ve kırılganlık unsuru olarak görülen cari açıkta sıkıntı olduğunu ancak bunu bir tehdit olarak görmediklerini söyledi.

İSTANBUL - Başbakan Tayyip Erdoğan, giderek artan ve kırılganlık unsuru olarak görülen cari açıkta sıkıntı olduğunu ancak bunu bir tehdit olarak görmediklerini söyledi. The Economist dergisinin toplantısında soruları yanıtlayan Erdoğan, cari açık için ihracatı artıracak tedbirler aldıklarını belirterek, "İhracat artınca cari açığın da azalacağını umuyoruz" diye konuştu. Erdoğan, enflasyonun bu yıl tek hanede kalmasını beklediklerini, yüksek büyümenin yeni istihdam yaratmasını beklediklerini belirtti.
'Yeni vergi yok'
Devlet Bakanı Ali Babacan ise, cari açığa tedbir için yeni bir verginin gündeme gelmeyeceğini söyledi. Cari işlemler açığı geçen yıl 23.1 milyar dolarla rekor kırmıştı. Bu yılın ilk yedi aylık döneminde ise cari açık 20.8 milyar dolara ulaştı.
Erdoğan, Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü binası ile Tophane Semt Konağı'nın açılışında yaptığı konuşmada da Türkiye'nin değiştiğini ve bir cazibe merkezi haline geldiğini dile getirdi.
Erdoğan, artık yabancı kavramını da kaldırdıklarını, sermayeyi yerli ve yabancı olarak ayırmadıklarını vurguladı. Erdoğan, şunları kaydetti: "780 bin kilometre karelik Türkiye'de küresel sermaye bir yatırım yapacak. Nedir bu korku? Bu anlayış hâlâ az da olsa prim yapıyor. Artık dünyada böyle bir anlayış kalmadı. Eğer gelişeceksen, kalkınacaksan küresel sermayeyle iç içe olacaksın. Benim işsiz insanıma iş kapılarını açmak için dünya pazarlarıyla iç içe olan sermayenin bu ülkede yatırım yapması ve pazar sorununun olmaması gerekiyor."
'İşsizlik mevsimsel'
Başbakan Erdoğan dalgalı kur politikasının da devam ettiğini dile getirdi. İşsizlik sorununa da işaret eden Tayyip Erdoğan, "İşsizlik dünyanın da en önemli sorunu. Göreve geldiğimizde 10.7 olan işsizlik oranı son 2 aydır 8.8'de. Bu işsizlik mevsimsel. Öyle mevsimler olacak ki düşecek, öyle mevsimler olacak tekrar yükselecek. İstiyoruz ki bunu asgariye indirelim" dedi.