Erdoğan dış ticaret seferinde

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tunus ve Fas ile ekonomik ilişkilere ivme kazandırmak için harekete geçti. Erdoğan beraberinde Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü ve işadamlarıyla birlikte Tunus'a hareket etti.

ANKARA- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tunus ve Fas ile ekonomik ilişkilere ivme kazandırmak için harekete geçti. Erdoğan beraberinde Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü ve işadamlarıyla birlikte Tunus'a hareket etti. 4 günlük ziyarette ticaret hacminin artırılması için görüşmeler yapılacak.
Erdoğan gezisinin ilk gününde Tunus'ta temaslarda bulunacak. Türkiye ile Tunus arasındaki ticaret genellikle turizm, sivil havacılık, çifte vergilendirmeyi önleme, deniz taşımacılığı, tarım alanında işbirliği, yatırımların karşılıklı teşviki gibi alanlarda yoğunlaşıyor. Türkiye-Tunus ticaret hacmi 2004'ün ilk 7 ayında 169 milyon dolara çıkmıştı. Bu çerçevede, Tunus'a 138.7 milyon dolarlık ihracat, 31.3 milyon dolarlık ise ithalat yapılmıştı.
Türkiye, Erdoğan'ın gezisinin ilk durağı olan Tunus'a demir çelik, otomotiv ve yan sanayi, elektrikli makineler, pamuk, tütün, meyve gibi ürünler ihraç ediyor, Tunus'tan bazı kimyasallar, gübre, ham post, demir çelik, tütün, tuz, kükürt, çimento gibi ürünler alıyor. Tunus'ta 5'i Magic Life, 3'ü Marmara Tur'a ait olmak üzere, toplam 10 otel 4 Türk işletmeci tarafından işletiliyor.
2 ay içinde yürürlükte
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gezisindeki bir diğer ülke olan Fas ile ilişkilerin de önümüzdeki dönemde artırılması planlanıyor. Bu çerçevede, iki ülke arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması'nın 2 ay içinde yürürlüğe girmesi bekleniyor.
Bu ülkeye 2004'ün ilk 7 ayında 186.6 milyon dolarlık ihracat, 49.7 milyon dolarlık ise ithalat yapılmıştı. Fas'a demir-çelik, otomotiv ve yan sanayi, elektrikli makine gibi ürünler ihraç edilirken, ayakkabı, şeker ve şeker ürünleri, örme giyim eşyası ile bazı kimyasal ürünler ithal ediliyor. Fas'ta başta Doğuş İnşaat ve Mak-Yol olmak üzere bazı inşaat şirketlerinin yürüttüğü otoyol inşa projeleri, Türk şirketlerinin enerji, telekomünikasyon yatırımları bulunuyor.
Başbakan Tayyip Erdoğan, Tunus'a hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada görüşmelerde, özellikle ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi olanaklarının ele alınacağını ifade etti. Erdoğan heyetteki Türk işadamlarının da bu iki ülkedeki meslektaşlarıyla ekonomik ilişkilere ileri boyutlar ve perspektifler kazandırılması amacıyla işbirliği imkânlarını görüşeceklerini belirtti.