Erdoğan: En büyük reformları yaptık, krizleri çok geride bıraktık

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin bir yıl, bir ay, hatta bir hafta sonra ne olacağı belli olmayan ortamdan çıktığını belirterek, "O kriz günlerini artık Türkiye olarak geride bıraktık.

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin bir yıl, bir ay, hatta bir hafta sonra ne olacağı belli olmayan ortamdan çıktığını belirterek, "O kriz günlerini artık Türkiye olarak geride bıraktık. Cumhuriyet tarihimizin en büyük reformlarını yaptık" dedi.
Başbakan Erdoğan, İstanbul'daki kuyumcu sanatkârlarını aynı çatı altında toplayan Yenibosna'daki Kuyumcukent'in açılış töreninde yaptığı konuşmada, kuyumculuk alanında dünyanın en görkemli imalat ve ticaret merkezinin İstanbul'a kazandırıldığını söyledi.
Son dönemde pek çok kentte bu tür tesis açılışları gerçekleştirdiklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, ekonomideki büyümenin bütün sektörlere yansımasının sevindirici olduğunu dile getirdi.
Türkiye'nin her alanda büyük atılımlar gerçekleştirdiğini ve bu kalkınma performansının vatandaşları da heyecanlandırdığını anlatan Erdoğan, Türkiye'nin son yıllarda bir değişim ve gelişim sürecinden geçtiğini ifade etti.
'Hücreden kurtulacaklar'
Tören alanında bulunan herkesin geçmişte yaşanan sıkıntıları anımsadığını kaydeden Erdoğan, istikrar tesis edilemediği için uzun vadeli planlar yapılamadığını hatırlattı. Mücevherat sektöründe çalışanların hangi şartlarda işlerini yaptıklarını yakından bildiğini ve Kapalıçarşı'da hücre gibi yerlerde takıların meydana getirildiğine işaret eden Erdoğan, bu merkezin sektördeki girişimcilere güven kazandıracağını söyledi. Başbakan Erdoğan, "İşte modernleşme budur. Çağdaş girişimcilik budur. Sizler bunu gerçekleştirdiniz, kutluyorum" diye konuştu.
Kuyumcuların merkezinin meydana gelme sürecinin uzun sürdüğünü ve kendisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde başladığını hatırlatan Erdoğan, "Nasip bugüneymiş. Gönül çabuk açılmasını isterdi" dedi.
Erdoğan, Kuyumcukent projesinin tam olarak tamamlanması durumunda, buranın çok farklı bir yer olacağını, merkeze dünyadan gelen girişimcilerin burada yapılacak beş yıldızlı otelde kalacaklarını, merkezi göreceklerini ve ülkelerine döndüklerinde Türkiye'nin lobisini oluşturacaklarını söyledi.
'Hesabı yanlış yapıyorlar'
Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "İşadamları, sanayici, esnaf, her sabah yeni bir kriz endişesiyle güne başlıyordu. Güven duygusu giderek ortadan kalkmıştı. Umutlar tükenmişti. Milletçe, büyük bir yılgınlık, büyük çaresizlik hissediyorduk. Böylesine olumsuz şartlar içinde üretimden, istihdamdan, kalkınmaktan söz etmek mümkün değildi. O kriz günlerini artık geride bıraktık. Cumhuriyet tarihimizin en büyük reformlarını yaptık. Enflasyon ve faiz oranlarına bakınız. Kamu net borç stokunun GSMH'ye oranına bakınız. Bazıları şu anda bizim borç miktarıyla uğraşıyor. Buna bakılarak, bunun tespiti yapılamaz. Ne kadar kazanıyorum, ne kadar borçlanıyorum, buna bakarak tespiti yapılır. Göreve geldiğimizde GSMH 180 milyar dolardı. Şimdi 390 milyar dolar. Cumhuriyet tarihi boyunca 180 milyar dolar. Ama dört yılda bunun üzerine 210 milyar dolar koyduk."
Dört yıl önce Türkiye'de kamu net borç stokununun GSMH'ye oranının yüzde 80'lere vardığını, şimdi bunun yüzde 50'lere düştüğünü ifade eden Erdoğan, hesabın buna göre yapılması gerektiğini kaydederek, "Bunun dışında yapılacak hesap yanlış olur" dedi.
'Cazibe merkezi olacağız'
Kuyumcukent Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan Özgür, Kuyumcukent'te şu anda doluluk oranının yüzde 30 olduğunu belirterek, "Yüzde 20'si tadilatlara devam ediyor. Üç ay sonra atölye bloğunun yüzde 50'si dolacak. Doluluk oranı, 2007 sonunda yüzde 100'e ulaşacak ivmeyle gidiyor. Şu andaki talep bunu gösteriyor" dedi. İmalathanelerin Eminönü bölgesinden çıkmaya başladığını kaydeden Özgür, Kuyumcukent'te 25 metre karelik dükkanın kirasının 250 dolar olduğunu, elde edilen kira gelirlerinin giderleri karşıladığını, ekstra bir maliyet bulunmadığını belirtti.
Kuyumcukent Başkanı Özgür, insanların buraya gelmesi için Kuyumcukent'i cazibe merkezi haline getirmeye çalıştıklarını, yapılan kavşakla Atatürk Havalimanı'na çok kısa sürede ulaşılabildiğini kaydetti.
Özgür, toplam arsa alanı 180 bin metre kare olan Kuyumcukent'te 800 yataklı 5 yıldızlı otel projeleri bulunduğunu, otel için görüşmeler yaptıklarını, bu projenin 2007'de başlayacağını dile getirdi.
İhracat potansiyeli artacak
Yenibosna'daki Kuyumcukent, kuyum imalat atölyeleri, toptan satış mağazaları, fabrika tipi büyük atölyeler,çeşitli perakende mağazaları, sinemalar, fast food üniteleri ve restoranlardan oluşuyor. 2 bin 200 adet
iş yeri ile toplam 200 milyon dolara mal olan Kuyumcukent'in piyasa değeri ise 1 milyar dolar civarında. 328 bin metre karelik brüt inşaat alanı üzerine kurulmuş Kuyumcukent sayesinde Türk kuyumcusunun ihracat yapma potansiyeli yükselecek.