Erdoğan enerji indirimi için Putin'i arayacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, pazartesi günü Rusya Devyet Başkanı Vladimir Putin ile görüştükten sonra enerjide indirim sağlanması durumunda bunu sanayiciye yansıtacaklarını söyledi.

KOCAELİ - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, pazartesi günü Rusya Devyet Başkanı Vladimir Putin ile görüştükten sonra enerjide indirim sağlanması durumunda bunu sanayiciye yansıtacaklarını söyledi. Erdoğan, Nuh Çimento Sanayi A.Ş.'nin Hereke'deki yeni tesislerinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Enerji noktasında zam yapmak istemezdik. Göreve geldiğimizde, petrolün varili 20 dolardı, şimdi ise 55-60 dolar civarında. Doğalgaza da zam yapmamak için çok direndik. İlk 6 ayda sanayiciye 5.80 zam yaptık. Elektrikte de zam yapmamak için hâlâ direniyoruz. Rusya Devlet Başkanı Putin ile pazartesi günü görüşeceğiz ve bu konuda girişimde bulunacağız. Avantaj elde edersek, sanayiciye yansıtacağız" dedi.
Erdoğan, konuklardan birinin yabancı sermayeye kota uygulanması gerektiğini söylemesi üzerine şöyle konuştu:
'Kota konulmayacak'
"Bu işin hiç kotası yok. İşi iyi öğrenelim, aynı şey Seydişehir'de, SEKA'da yapıldı. Ülkenin gelişmesi, kalkınmasının önüne geçmeyelim. Birileri arkadan tutuyor ama bunu aşacağız. Komünist ülkeler bile özelleştirmelerini yaptı, biz hâlâ satmaya çalışıyoruz. Herhalde komünist düzen geri geliyor."
Amerika'daki işadamlarıyla yaptığı görüşmelere yönelik eleştirileri de yanıtlayan Erdoğan, şunları söyledi:
"Adamların ciroları Türkiye'nin gayrisafi milli hasılasının 4-5 katı. Dell şirketinin yıllık cirosu 16 milyar dolar, Türkiye'nin ihracat hedefi ise 70 milyar dolar. Bir kişiyle bunu 80-85 milyar dolara çıkartabiliyorsunuz. Yeter ki yabancı sermaye gelsin. Türkiye dünyada yerini alacaksa, ekonomik gücüyle bunu elde edecektir." Erdoğan, Erdemir ve Türk Telekom'un özelleştirilmesiyle ilgili olarak da, "Özelleştiriyoruz diye bizi yerli düşmanı ilan ettiler. Kaybeden Türkiye olur" diye konuştu.