Erdoğan: Halkımızı biliriz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşması sürekli olarak CHP'lilerin laf atmasıyla karşılaştı.

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşması sürekli olarak CHP'lilerin laf atmasıyla karşılaştı. CHP'lilerle polemiğe giren Tayyip Erdoğan, laf atan Antalya Miletvekili Feridun Baloğlu'na da "Zil takıp oynarsın" dedi. Başbakan Erdoğan, bütçe yasa tasarı görüşmelerinde hükümet adına eleştirileri yanıtladı.
Bu yılın sonuna kadar bütün okulların internet ağına bağlanacağını belirten Başbakan Erdoğan, muhalefete yüklenerek "Sizin mensubu olduğunuz zihniyetler acaba Anadolu'nun Yüksekova'sına, Şemdinli'sine internet ağını götürebildi mi?" diye sordu. Muhalefetin sürekli fakir fukara için ne yaptıklarını sorduğuna değinen Erdoğan, "Biz oralardan geldik. Hayatlarında oraların derdini bilemeyenler bunu bilemezler" diye konuştu.
Erdoğan, "Biz halkımızın vücut dilini iyi biliriz, kahveleri iyi biliriz. Biz siyasete gençlik kollarından başladık. Oraları bilemeyenler, artık yaşta çok geçti, bundan sonra da öğrenemezler" dedi.
Öğretmen aldıkları zaman muhalefetin hemen bunda bir şey aradığını belirten Başbakan Tayyip Erdoğan, "Bunların hepsini bizden önceki yönetimin belirlediği sınavla alıyoruz" açıklamasını yaptı.
Bütçe görüşmelerinde Erdoğan ile CHP lideri Deniz Baykal arasında Antalya polemiği de yaşandı. Baykal'ın konuşması sırasında Antalyalı turizmcilerin altyapı harcamaları için verdiği 200 trilyon liranın bir kuruşunun bile altyapı için harcanmadığını söylemesi üzerine Erdoğan, "Sayın Deniz Baykal sizden bunu beklemezdim. Sizin dürüstlüğünüze yakıştıramadım" ifadesini kullandı Antalya'ya 45 trilyon liralık yatırım yapıldığını anlatan Erdoğan'ın bu sözleri üzerine Baykal, "Nereye yapıldı?" diye laf attı. Erdoğan'a Antalya Milletvekili Feridun Baloğlu da laf attı. Erdoğan, konuşması sırasında konutla ilgili yaptıklarını anlatırken Baloğlu, "Daha görmedik" diye laf attı.
Erdoğan, "Takip edersin, arzuna nail olursun. Sonra zil takıp oynarsın" cevabını verdi. Erdoğan, bir CHP milletvekilinin Avustralya gezisiyle ilgili laf atması üzerine de, "Avustralya'ya sizin milletvekillerinizle gittik. Çok ayıp. Nerede Türk varsa oraya gideceğiz" dedi.
Kürsüde rehin bebek tespiti
Başbakan Erdoğan, konuşmasında hastanelerde rehin kalma olaylarının yaşanmadığını söyledi. Bu sözlere CHP'li Atila Emek itiraz ederek, "Şu anda Antalya'da bir özel hastanede rehin olayı yaşandığını" iddia etti. Erdoğan da Recep Akdağ'a dönerek, olayı açığa çıkarma talimatı verdi. Erdoğan'a not, konuşması sürerken iletildi. Erdoğan, Ahmet Atay adlı bebeği Özel Anadolu Hastanesi'nde dört gün tedavi gördüğünü, sonra da devlet hastanesinde tedavisine devam ettiğini belirtti. Atay ailesinin özel hastaneye 3 bin 500 YTL borcu olduğu öğrenildi.
'Haram sofrasındasınız'
Anavatan Partisi lideri Erkan Mumcu, "Bütçeler şapkaların düştüğü kelin göründüğü belgelerdir" diye başladığı konuşmasında AKP'ye yolsuzluklarla yüklendi ve yoksullukla mücadelede başarısız olmakla suçladı. Mumcu, şunları söyledi:
"Yokluk ve yoksulluğu yenmek için iktidar oldunuz. Damardan girdiğinizi söylediğiniz yolsuzluklarda damarları kendinize bağladınız. Örneğin Yarımca Limanı. Erdemir'i alan OYAK'ı beklemeden, limanı Şeyh Makdum'a sattınız. Haram sofrasındasınız."