Erdoğan iş dünyasının önüne iki seçenek koydu

Erdoğan iş dünyasının önüne iki seçenek koydu
Erdoğan iş dünyasının önüne iki seçenek koydu

Erdoğan AB ye Bizi oyalamayın dedi.

Başbakan Erdoğan yeni dönem için iş dünyasına seslendi: Ülkeler gibi, işadamlarının da önünde iki tercih bulunuyor; ya değişimi izlemek ya da değişimi yönetmek

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , 14. Uluslararası İş Forumu (IBF) Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmada iş dünyasının önüne iki seçenek koydu. Erdoğan, “Ülkeler gibi, iş adamlarının da önünde iki tercih bulunuyor; ya değişimi izlemek ya da değişimi yönetmek” dedi.
Erdoğan konuşmasında, “Eğer Türkiye ’yi istemiyorsanız çıkın bunu açıklayın” sözleriyle de Avrupa Birliği’ni de (AB) sert bir dille eleştirdi.

Referandum teşekkürü
Dün başlayan forumun açılışını yapan Başbakan Erdoğan, 12 Eylül’de yapılan referandumla farklı bir dönemin başladığını söyledi. Konuşmasında MÜSİAD’ı da öven Erdoğan, “ Anadolu sermayesinin kendi kaynaklarıyla, kendi imkanlarıyla büyümesinde MÜSİAD her zaman öncü oldu. Özellikle Türkiye’nin demokratikleşmesinde MÜSİAD’ın çabaları gerçekten müstesna bir yer tutuyor. Bu vesileyle MÜSİAD’ın 12 Eylül halk oylamasına verdiği destekten dolayı şükranlarımı da burada iletmek istiyorum. MÜSİAD, cesaretle, kararlılıkla bu süreçte öne çıktı ve gür bir sesle ‘evet’ dedi. Bu cesaretlerinden dolayı onlara teşekkür ediyorum” dedi.
Erdoğan, “Ülkeler gibi, işadamlarının da önünde iki tercih bulunuyor; ya değişimi izlemek ya da değişimi yönetmek... Değişimi izlemekle yetinenler, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da esen rüzgara göre hareket etmek zorunda kalacaklardır. Değişime hükmedenler, değişimi yönlendirenler ise kendileri, toplumları, ülkeleri adına belirleyici olacaklar” diye konuştu.

AB artık karar vermeli
Başbakan Erdoğan konuşmasında Avrupa Birliği’ni (AB) de eleştirdi. Erdoğan Türkiye’nin AB’ye üyeliği konusunda “Eğer Türkiye’yi istemiyorsanız çıkın bunu açıklayın. Bizi oyalamayın. ‘Hayır biz sizi oyalamıyoruz’ demek suretiyle kendilerine bazı formüller uyduruyorlar” dedi.
MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan da MÜSİAD olarak kendilerinin her şeyden önce, derin tarihi şuuru ve medeniyet birikimi ile İslam dünyasının böyle bir işbirliği sürecini hayata geçirme ufku olduğuna yürekten inandıklarını belirtti. Başkan Vardan, işbirliği kültürünün taraflarca benimsenmesinin ve hükümetlerin de siyasi iradelerini belirlemelerinin büyük önem taşıdığını vurguladı.

MÜSİAD örgüt kuruyor
Vardan, “Biz ise MÜSİAD olarak, bu çalışmalara bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da katkı yapmaya ve bu konuda öncü bir Sivil Toplum Kuruluşu (STK) olmaya devam edeceğiz. Hatta 2011 yılından itibaren de bu çalışmalarımızı MÜSİAD Multi-National adını verdiğimiz uluslararası yeni bir çatı altında tüm dünyaya açacağız. Bu kuruluşa sizler işadamları olarak dünyanın her tarafından katılabileceksiniz” diye konuştu.

İslam ülkelerine ticaret çağrısı
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, İslam  Konferansı Teşkilatı (İKT) üyesi ülkelerin aralarındaki ticarette gerçek  performanslarını ortaya koyması gerektiğini belirterek, İKT üyelerinin kendi içlerinde yüzde 16 olan ticaretinin 2015’te yüzde 20’lere çıkmasının hedeflendiğini ancak bunun yeterli olmadığını belirtti.
Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi de, Irak ekonomisinin büyük zorluklarla karşı karşıya olduğunu belirterek, özelikle altyapı ve yeniden yapılandırma konusunda sıkıntılar olduğunu kaydetti. Haşimi, Irak ekonomisinin gelecekte özel sektör eliyle büyüyeceğini  söyleyerek, “Biz Türkiye’yi bütün ülkelerden daha yakın görüyoruz” dedi. Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanı Raşit Muhammed Raşit ise ticareti artırmak istediğini söyledi. (Radikal)