Erdoğan 'işler o kadar kötü değil' dedi, 'çift haneli küçülme'yi yazanlara çattı

Erdoğan 'işler o kadar kötü değil' dedi, 'çift haneli küçülme'yi yazanlara çattı
Erdoğan 'işler o kadar kötü değil' dedi, 'çift haneli küçülme'yi yazanlara çattı

TOBB?un 64. Olağan Genel Kurulu?na katılan Başbakan Erdoğan, Rifat Hisarcıklıoğlu ile bir süre sohbet etti. Genel Kurul?da CHPGenel Başkanı Deniz Baykal da bir konuşma yaptı. FOTOĞRAF: HAMZA ŞAHİN / AA

Krizde Türkiye'nin performansının benzer ülkelerden daha iyi olduğunu söyleyen Erdoğan, Para Politikası Kurulu raporundaki 'ilk üç ayda çift haneli daralma olacağı' görüşünü cımbızlayarak manşet yaptığını iddia ettiği gazeteleri eleştirdi
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, verdiği örneklerle  kriz sürecinde Türkiye’nin performansının benzer pek çok ülkeden daha iyi olduğunu öne sürerek Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı özetinde 2009 yılının ilk üç aylık döneminde çift haneli daralma yaşanacağına ilişkin tespitini sayfalarına taşıyan gazetelere sert çıktı.
Erdoğan, bazı gazetelerin manşetten, özette iç sayfadan bir cümleyi cımbızla çekerek öne çıkardığını belirtirek şunları söyledi:
‘Türkiye küresel krizde farklı bir yerde duruyor. Nereden, nasıl ve ne amaçla baktığınız son derece önemli. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun toplantı özeti yayımlandı. Bazı gazeteler manşetten, iç sayfadan bütün özetten bir cümleyi cımbızla çekerek öne çıkardı. İfadenin önünü, arkasını almadan kendi işlerine gelen bölümü vurguladılar. 2009 yılının ilk çeyreğinde büyüme hızındaki daralmanın çift haneli olacağı ifade ediliyor, ikinci çeyreğinde toparlanmanın olacağı söyleniyor. Aynı raporda, ’Nisan-Mayıs’tan itibaren özel tüketim harcamaları artacak, bu olumludur’ diyor ama bunlar haberde görülmüyor. 

‘Karamsarlık yaratılıyor’
Bunun anlamı nedir? Bu bakış açısının, felaket tellallığının altında yatan dinamik, his duygu nedir? İnatla psikolojik noktada karamsarlık pompalamanın altındaki hedef nedir? Bu sizleri de bütün piyasaları da etkiliyor. Bu yüzden vatandaşı, sizin üretim kabiliyetinizi olumsuz etkiliyor.”
TOBB’un 64. Olağan Seçimli Genel Kurul’unda konuşan Başbakan Erdoğan, bankaların faizlerde Merkez Bankası’nın faiz oranlarını tek haneye indirdiğini ölçü olarak alması gerektiğini kaydederek, “Bankaların, kapınızda müşteri olacağı bir topluluksunuz. O zaman siz de herhalde bugünleri değerlendireceksiniz” diye uyardı. Erdoğan, bankalardan, kredi anlayışlarını gözden geçirmesini ve KOBİ’lere yönelik kredi akışını devam ettirmesini istedi.

Üyelere istihdam çağrısı
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun konuşmasında dile getirdiği ekonominin ihmal edildiği eleştirisine değinen Başbakan Erdoğan, TOBB’un üyelerine istihdam yaratma çağrısını tepkilere rağmen yineledi.
Erdoğan, TOBB’un 1 milyon 300 bin üyesinden her birinin bir kişiyi işe alması önerisini de tekrar gündeme getirerek, böylece sorunun ciddi şekilde çözüleceğini söyledi. Başbakan Erdoğan, “2007’den sonra demokrasiye yönelik müdahalelerde ismediğimiz noktaya girdik. Yaşanan seçimler nedeniyle mali politikalardan, para politikasından asla taviz vermedik. Seçim süreçlerinde ekonomiye darbe vurmasına müsade etmedik, bundan sonra da etmeyeceğiz” diye konuştu. 

Kayıt dışı ricası
Erdoğan, Genel Kurula katılan üyelerden kayıtdışı ekonomiye karşı şu ricada bulundu:
“Ne olur, yanınızda haksız rekabeti teşvik eden kayıtdışı emek varsa, bunları ilgili mercilere ihbar edin. Kayıtdışı istihdamın olduğu bir ülkede soruyorum, benim vatandaşım o zaman nasıl kalkınacak ülke nasıl nasıl kalkınacak. Petrol ülkesi değiliz tek kaynağımız vergi. Vergisini adil şekilde verenle, vergisini vermeden mervdiven altı sağda solda kaçak istihdam yapanları aynı kefeye koyamayız. Bunu beraber yapacağz ki adil olanla olmayan ortaya çıksın. Onları takip edip üzerine gidelim. Hem ülke kazansın hem de işini adil olarak yürütene haksızlık olmasın.” Başbakan Erdoğan, kriz sürecinde Türkiye’nin performansının benzer pek çok ülkeden daha iyi olduğunu savundu.
Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin krizde farklı bir noktada ve ayrıcalıklı bir yerde durduğunu belirterek, krizde gelişmekte olan ülkelerin risk pirimi 216 baz puan iken Türkiye’nin puanının 100’de kaldığını dile getirdi.
BaşbakaTayyip Erdoğan, “Kriz gelişmiş ekonomileri de gelişmekte olanları da derinden etkiliyor. Ancak kriz geçince Türkiye farklı bir kulvarda olacak ardından çok daha hızlı şekilde büyümeye devam edecek. Türkiye’yi dünyanın en büyük ekonomileri arasında görmek için daha kararlı bir tutum izleyeceğiz” açıklamasında bulundu. 

Mali disipline devam
Kabine değişikliğine de değinen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ekonominin koordinasyonunun artık tek elde toplandığını aktararak, tüm bankalar ve Hazine’nin Ali Babacan’a bağlandığını böylece sıkıntının giderildiğini belirtti. Ayrıca Erdoğan, mali disiplini böylece farklı bir şekilde devam ettireceklerini, kamu borçlanma gereğinde sağlanan iyileşmenin bundan sonra da devam edeceğini sözlerine ekledi. 

‘Nejat abi kızmasın’
Erdoğan, hiçkimsenin alternatifsiz olmadığını kaydederek, “Hepimizin oturduğu bu koltuklar bu makamlar fanidir, gelip geçicidir. Değişim, hayatın temel dinamiğidir. Seçimlerde milletimizin verdiği mesajı herkesin doğru okuması değişim taleplerini iyi analiz etmesi gerekir. Bunu vakıf ve dernek yöneticileri de aynı şekilde düşünmeli.O zaman fanilerin baki olması gibi durumla karşı karşıyayız ki bu başka durumu gündeme getiriyor” dedi.
Erdoğan, yaklaşık 50 yıldır İstanbul Ticaret Borsası başkanlığını yürüten ve Genel Kurul divan üyesi olan Nejat Ekrem Basmacı’ya yönelerek, “Nejat abim burada bana kızmasın” diye espri yaptı. Erdoğan’ın bu sözleri Baykal’ında gülümsemesine neden oldu.

Baykal: Kriz cephanesi seçimde harcandı
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ardından kürsüye çıkan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Erdoğan’ın Türkiye’nin ekonomide iyi olduğuna dair sözlerini eleştirdi. Baykal, Türkiye’nin çok ciddi bir bütçe açığı ile karşı karşıya kaldığını ve bu yıl için öngörülen açığına yılın ilk üç ayında ulaşıldığını anımsattı.
Baykal, ekonominin daha korkutucu olmasından korktuğunu, Hazine’nin de bankaların kaynaklarını, özel sektörün rakibi gibi tüketmeye başladığını ifade etti. Baykal, Türkiye’nin krizde kullanması gereken cephane ve imkanların da seçimlerde israf edildiğini savundu.

‘Vergi yükünü indir’
Baykal, Erdoğan’ın TOBB üyelerinden istihdam isteğini sert bir dille eleştridi. Baykal, “Türkiye’de iş imkanı yaratan insanlar yanlarındaki insanın primini, vergi yükünü ödeyemez hale düştü. Onu indirmeden ek işçiyi yanına al diye talep yapmanız haklı değil makul değil. Neymiş, kayıtdışı çalışan işyerlerini ihbar edin diyor. Teşkilat kurmuş, iş müfettişi var, herkesin nefesini izliyor. Uygun gördüğü işadamının gelmişini geçmişini izliyor. Siyasi amaçlarla mali yetkilerin kullanıldığını en iyi siz biliyorsunuz.
Böyle bir ortamda devlet yakalayamıyor kayıtdışı işçi çalıştırını ihbar edeceksin de müdahale edeceksin. Sayın Başbakan sen önce bir işçinin üzerinden alınan yükü indir. Kayıtdışında istihdam kullanmak zorunda olmaktan işadamlarını öncelikle sen çıkar. Kayıtdışının altında yatan ahlaksızlık yapma duygusu değildir. izlenen vergi politikasının taşınamaz hale gelmesidir” sözleri salonda büyük alkış aldı.
***
Merkez Bankası erken canlanma senaryosunu rafa kaldırmıştı

Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, “Toparlanma 2010 ortasına doğru olur” demişti.
FOTOĞRAF: ALTAN BURGUCU


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bazı gazetelerin ‘ilk çeyrekte çift haneli küçülme olabileceği’ yolundaki cümlesini cımbızlayarak manşet yaptıklarını öne sürdüğü 29 Nisan 2009 tarihli Merkez Bankası Para Politikası Kurulu raporu ekonominin geleceği konusunda uyarılarla dolu. Raporda  kurulun martda tüketim talebinde son dönemde gözlenen kısmi canlanmanın kalıcı bir toparlanmayı yansıtmadığı, daha ziyade alınan mali tedbirlerin oluşturduğu fiyat avantajının ilgili mallara olan tüketim talebini öne çekmesinden kaynaklandığı değerlendirmesinde bulunuyor.
Para Politikası Kurulu raporunda “Güven endeksleri ve talep beklentilerine ilişkin güncel göstergelerin yılın ikinci çeyreğinden itibaren sınırlı bir toparlanmanın başlayabileceğine işaret ettiği belirtilmekle birlikte son üç ay içinde küresel iktisadi faaliyete ilişkin açıklanan veriler bu yılın Ocak Enflasyon Raporu’nda varsayılana kıyasla daha derin bir daralma olacağını göstermiş, toparlanmanın ise daha kademeli ve yavaş olacağına işaret etmiştir’ denildi. 

Yılmaz açıklamıştı
Kurul bu doğrultuda güncellenen tahminlerde 2009 yılında küresel ekonomideki daralmanın bir önceki Rapor dönemine kıyasla daha derin olacağı ve toparlanmanın daha geç başlayacağı bir çerçeveyi esas aldığını belirterek Ocak Enflasyon Raporu’nda yer alan ‘erken toparlanma’ senaryosunun (küresel ekonominin 2009 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren toparlanmaya başlaması) gerçekleşme olasılığının oldukça zayıfladığını ifade etti ve şöyle devam etti:
‘Bu nedenle, Enflasyon Raporu’nda erken toparlanma senaryosunun sunulmasına gerek olmadığı ifade edilmistir. Raporda, baz senaryonun güncellenmesinin ve buna ek olarak, küresel ekonomideki toparlanmanın daha geç başladığı bir alternatif senaryonun yer almasının uygun olacağı düşünülmüştür.”
Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz da bir gün sonra Nisan Enflasyon Raporu’nu açıklamak için düzenlediği toplantıda  ise “Son üç ay içinde küresel iktisadi faaliyete ilişkin güncellenen tahminler, Ocak Enflasyon Raporu’ndaki varsayımlarımıza kıyasla 2009 yılı için daha derin bir daralmaya, 2010 yılı için ise daha kademeli ve yavaş bir toparlanmaya işaret etmektedir. Bu çerçevede Nisan 2009 Enflasyon Raporu’nda, 2009 yılında küresel ekonomideki daralmanın bir önceki Rapor dönemine kıyasla daha derin olacağı ve toparlanmanın 2010 yılının ortalarına doğru gerçekleşeceği bir çerçeve esas alınmıştır. ‘Toparlanma’ ile kastedilenin, bir önceki yılın aynı dönemine göre büyüme oranının anlamlı bir pozitif rakama ulaşması olduğunu belirtmek isterim” demişti.

Başkan tüm oyları aldı
64. Genel Kurul’da bin 552 kayıtlı delegeden bin 385’i oy kullandı. 23 oy geçersiz sayılırken tek aday olan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bin 362 geçerli oyun tamamını alarak yeniden başkan seçildi. TOBB’un 22. Başkanı olan Hisarcıklıoğlu, 12 yıl ve en uzun süre görev yapan ilk başkan olacak. Salona girişi sırasında delegeler tarafından ayakta alkışlanan Hisarcıklıoğlu, teşekkür konuşması yaptı.
Hisarcıklıoğlu, birlik ve beraberliğin olduğu yerde bereketinde olacağını belirterek, “Başarının sahibi tamamen sizsiniz. Sizlerle gurur duyuyorum. Eksiklikler noksanlıklar varsa bu benimdir. Liderlik bunu gerektirir. Üç dönem odalar birliği başkanlığı yaptım. Bu bana karşı gösterdiğiniz teveccühünüz. Sizlere hizmet etmek bu ülkeye hizmet etmektir’ dedi.

Ekonomik kriz Genel Kurul’a yansıdı 
* TOBB’un Genel Kurul salonunun geçen yıla göre daha sade olması dikkat çekti. Ayrıca Kurul’un yapıldığı TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitenin bahçesinde daha önce bir çok il ve ilçenin ticaret odası kendi yörelerine özgü yemek standı kuruyordu. Ancak, dün sadece döner masasının kurulması dikkat çekti. Misafirlere döner, ayran ve meyve ikram edildi. 
* Genel kurul iktidar ve muhalefeti yanyana getirdi. MHP genel kurula genel sekreter yardımcısı düzeyinde katıldı. Toplantıya katılmayan DTP’nin ise davet edildiği kaydedildi. 
* Genel Kurul başlangıcında protokolde yer alan katılımcılar tek tek tanıtılırken, Sanayi ve Ticaret Bakanlığından Devlet Bakanlığına kaydırılan Zafer Çağlayan katılımcılardan en fazla alkışı aldı. 
* Başkan Hisarcıklıoğlu’nun konuşması sık sık alkışlarla bölünürken kamu görevlilerini eleştiren sözleri alkış tufanının kopmasına neden oldu. 
* Başbakan Erdoğan konuşmasını yaptıktan sonra programını gerekçe göstererek salondan ayrıldı ve Baykal’ın konuşmalarını dinlemedi.