Erdoğan: İşsizlik düşecek

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD), 14. Olağan Genel Kurulu'na ekonomideki olumlu göstergelere karşın işsizliğin azaltılamaması damgasını vurdu.

İSTANBUL - Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD), 14. Olağan Genel Kurulu'na ekonomideki olumlu göstergelere karşın işsizliğin azaltılamaması damgasını vurdu. MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Bolat, ekonomideki olumlu gelişmelerin sabit gelirli vatandaşın yaşam standartına ve satın alma gücüne yeterince yansımadığını söyledi.
İşsiz sayısının azaltılamadığını, işsizlikte sadece yüzde 0.2'lik düşme sağlandığını ifade eden Bolat, ekonomik büyüme ve ihracattaki artış oranlarından memnun olduklarını, ancak bu artışların arka planında aksayan yönler bulunduğunu, bu aksaklıkların düzeltilmesi gerektiğini belirtti.
'Düşüş sağlıklı değil'
Türkiye'nin ciddi ekonomik sıkıntılar içerisinde olduğunu dile getiren Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan ise, "Enflasyon ve faiz düştü, ihracat arttı. Bunlar ilk etapta faydalı şeyler. Bunlar işdünyasına hangi iyilikleri getirdi. Enflasyon düştü ama IMF istediği için düştü. Buna bağlı olarak talep kısıldı. Kimse alışveriş yapmıyor. Esnaf kan ağlıyor. Üretim azaldı. Enflasyon sağlıklı düşmedi. Faizler düştü deniyor ama reel faizler yüzde 10 seviyesinde. Şu anda ekonomimizin durumunu montaj sanayi dönemine benzetiyorum. Özellikle tekstile bakın. Pamuk, iplik dışarıdan geliyor. Sonra işlenip tekrar dışarı ihraç ediliyor" diye konuştu.
Daha sonra söz alan Başbakan Tayyip Erdoğan'sa hem MÜSİAD Başkanı Bolat'a, hem de 'bir büyüğümüz' diye hitap ettiği Recai Kutan'a cevap verdi. Enflasyonla mücadelenin dünyanın her yerinde işsizlik getirdiği halde Türkiye'de böyle olmadığını söyleyen Erdoğan, "2004 yılında işsizlik yüzde 10.5'ten 10.3'e gerilemiştir. Bu gerileme arzu ettiğimiz oranda değil. Ancak nüfusumuzun yaklaşık 1 milyon arttığı ve 649 bin kişinin istihdama katıldığı dikkate alınırsa bu gerilemenin önemi daha da iyi anlaşılacaktır. Yani geçen yıl 649 bin vatandaşımız iş bulmuş ve ilk defa çalışmaya başlamış, bunun yanında bir miktar vatandaşımız da yeniden iş bularak işsizlikten kurtulmuştur. Piyasaları canlı tutan motor sektörlere-başta inşaat olmak üzere-çok önem veriyoruz. Bu sayede önümüzdeki dönemde işsizlik daha da düşecek" dedi.
Büyümede rekor kırdık
Türkiye'nin AKP'nin iktidara geldiği son 2.5 yılda büyük gelişme gösterdiğini ve son 39 yılın büyüme rekorunu kırdığını ifade eden Erdoğan şunları söyledi:
"Dünya ülkeleri arasında henüz açıklanan oranlara göre dünya rekorunu kırmış durumdayız. Gayrisafi milli hasılada yüzde 9.9 artış sağladık. Büyüme hızı konusunda Çin'i bile geçtik. Buraya 2001 yılındaki eksi 9.5 oranındaki büyüme hızından geldik. Yine kişi başına milli gelirimiz de 4 bin 172 dolara çıkarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmıştır. Buraya 2 bin 100 dolardan geldik. Ekonomi yüzde 9.9 büyüdü ama zenginleşemedik derseniz bu hakkaniyete uyar mı? Ekonomiyi sağlam bir temele oturtuyoruz. Bu az şey midir. Sorarım ülkemize 7 milyar dolarlık yabancı yatırım gelmiş, bu iyi mi kötü mü? Hedefimiz bu yıl içinde bu rakamı 13 milyar dolara kadar çıkarmaktır."
Ömer Bolat yine başkan

  • MÜSİAD'ın 14. Olağan Genel Kurulu, imam hatip liseli bir hafızın Kuran okuması ve daha sonra topluca okunan İstiklal Marşı ile başladı.
  • Genel kurula Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden gelen bin 500 üye katıldı.
  • Genel kurulda MÜSİAD başkanlığı için tek aday Ömer Bolat'tı.
  • Seçim sonrasında MÜSİAD Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:
    Ömer Bolat, Hasan Büyükdede, Yusuf Cevahir, Ömer Vardan, İlhan Soylu, Ali Rıza Arslan, Hayati Bayrak, Nurettin Mısırlı, Mahmut Dede, Nureddin Nebati, Musa Sucu, Ömer Yeşil, Ali Gür, Akif Özyurt, Dursun Topçu, Melikşah Utku, Ali Can Cebeci, Ahmet Albayrak, Mustafa Tavaslı ve Eyüp Akdağ.
  • Başbakan'ın, AKP'yi eleştiren Recai Kutan'ın konuşmasını tebessümle izlediği görüldü.
  • Başbakan'ın konuşması sırasında bir dinleyici 'Doğruyu söylemiyorsun' diyerek bağırdı. Bunun üzerine bazı üyeler protestocuyu 'Seni Amerika mı gönderdi' diyerek susturdu.