Erdoğan konuştu, dolar rekor kırdı

Erdoğan konuştu, dolar rekor kırdı
Erdoğan konuştu, dolar rekor kırdı
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası'nın bağımsızlığını hedef alan konuşmasının ardından, dolar yeniden tırmanışa geçti ve 2.4485 liraya çıkarak yeni rekorunu kırdı.

RADİKAL - Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) üyelerini kabul eden Erdoğan, "Şimdi siz bir bakıyorsunuz hâlâ Merkez Bankası'nın açıklamış olduğu bu faizde yüksek banda bakınca 11.7. Buna bir de komisyonları ekleyince 15, 16, 17 gidiyor. Şimdi kardeşim bu faizle benim girişimcim, sanatkarım, esnafım ne yapacak? İşte adı bağımsız kurul, bağımsız, böyle olunca gelinen nokta maalesef bu. Bizim daha iyi bir noktayı yakalamamız, bunu başarmamız lazım" dedi.

Bu konuşmanın ardından döviz piyasalarında döviz alımları arttı ve Merkez Bankası'nın erken faiz indirim ihtimalı ortadar kalkınca 2.40 liranın da altına inen dolar hızlı bir tırmanışla 2.4485 liraya kadar yükseldi. Dolar daha sonra 2.4470 - 2.4480 lira aralığında hereket ederken, euro da 2.76 lira düzeyinden 2.79 liranın üzerine çıktı.

Borsa İstanbul Endeksi de bugünü yüzde 1.83 düşüşle 85 bin 910 puandan kapattı ve endeksin son iki gündeki kayıpları yüzde 4.2'yi buldu. (DHA)

bigPara.com