Erdoğan: Memur zammı yarın Bakanlar Kurulu'nda belirlenecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, memur sendikalarıyla hükümet arasında 'uzlaşmazlıkla' sonuçlanan 'memur zammı'na son noktanın pazartesi (yarın) toplanacak Bakanlar Kurulu'nda konulacağı mesajını verdi.

RİZE - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, memur sendikalarıyla hükümet arasında 'uzlaşmazlıkla' sonuçlanan 'memur zammı'na son noktanın pazartesi (yarın) toplanacak Bakanlar Kurulu'nda konulacağı mesajını verdi. Erdoğan, Çaykent beldesinde gazetecilerin sorusu üzerine memur maaş zammı ile ilgili şunları söyledi:
"Biz memurlara zam konusunda enflasyon bazlı bir teklif getirdik. Kaldı ki biz geçen görüşmeden sonra enflasyon farkını ödeme kararını verdik, onu ödüyoruz. Şimdi de önümüzdeki yılın bir defa hedef enflasyonun üzerinde bir oranı bakanımız teklif etti. Ama bunu da yine karşı taraf kabul etmedi. Taraflar bunu kabul etmeyince tabii bilirkişiye gitti. Onlar kendi tespitlerini yaptılar, şimdi de Bakanlar Kurulu'na geliyor. Bakanlar Kurulu olarak bizler de pazartesi günü konuyu görüşür ve karara bağlarız."
'Aradaki fark ödenecek'
Enflasyonun hükümet olarak verecekleri zammın üzerinde çıkması durumunda aradaki farkı ödemeye yine hazır olduklarını vurgulayan Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yine de burada daha önce söylediğimiz gibi enflasyon şu anda Bakanlar Kurulu olarak vereceğimiz oranı aşarsa farkı ödeyeceğiz."Akyıldız: Hükümet bizden nefret ediyor
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, hükümetin dört yıllık iktidarı döneminde ortaya koyduğu politikalardan toplumun hiçbir kesiminin memnun olmadığını belirterek, hak talepleri karşısında çeşitli bahanelerle karşı karşıya kaldıklarını ifade etti.
Akyıldız şunları söyledi: "Siyasi irade hangi kesimle konuşursa konuşsun, herhangi bir hak ve düzenleme konusundaki taleplere 'Sizin dışınızda 70 milyon var' demekte, 'Köylere okul yapılacak, yol su götürülecek' diyerek tercihlerini o noktada kullandıklarını ifade etmekte. Soruyoruz, bugüne kadar kamu çalışanlarına verilmesi gerekenlerle hangi okullar, yollar yapılmıştır. 70 milyonu çıkardığınızda geriye kimler kalmaktadır. Bu siyasi irade kamu çalışanından nefret etmektedir."