Erdoğan, 'One minute'ten sonra ilk kez Dünya Ekonomik Forumu'nda

Erdoğan, 'One minute'ten sonra ilk kez Dünya Ekonomik Forumu'nda
Erdoğan, 'One minute'ten sonra ilk kez Dünya Ekonomik Forumu'nda
Türkiye'de bölgesel olarak ilk kez düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu (WEF) İstanbul'da başladı. Forumda açılış konuşmasını Başbakan Tayyip Erdoğan yaptı. Erdoğan, böylece 2009'da yaşanan 'One minute' krizi sonrası forumda ilk kez konuştu.

İSTANBUL - Erdoğan şunları söyledi: " Türkiye zor bir coğrafyanın ortasında tüm sorunlara rağmen istikrarla demokrasiyle büyüyen bir güven adası olma konumunu muhafaza eden bir ülke. Türkiye ekonomisi son 10 yılda ortalama yüzde 5.3 büyüdü. 10 yılda küresel ekonomik krizin de olduğu dikkate alındığında bu büyüme önemli bir başarıdır. 2011'de Türkiye Çin'den sonra en çok büyüyen ülke oldu. 2002'de 230 milyar dolarlık milli gelir 772 milyar dolara ulaştı. Kişi başı gelir de üç kat büyüyerek 10 bin 444 dolara ulaştı. İhracatta, büyümede, turizm gelirlerinde borçlanma faizlerinde Türkiye krize rağmen çok olumlu performans sergiledi. Türkiye'nin IMF'ye 23.3 milyar dolar olan borcu 1.7 milyar dolara kadar düştü. Nisan ayında borç sıfırlanacak.

İstikrar ve güvenin Türkiye için olduğu kadar bölgemizdeki her ülke için de hayati önemde. Tüm seçimlerde popülizme asla fırsat vermedik, mali disiplinden taviz verilmedi. Türkiye'de popülist kaygılarla ertelenen reformları kararlılıkla gerçekleştirdik. Hemen tüm ekonomik göstergelerimiz, küresel ekonomik krizin ağır seyrettiği 2009 yılında bir miktar gerileme gösterse de bugün, kriz öncesi dönemleri aşmış durumdadır.

Türkiye'nin son 10 yılda elde ettiği başarı dış politikada aktif, başarı eksenli gayretlerinin neticesidir. Bu bölgedeki her ülkenin refahı bölgedeki barış ve huzura bağlıdır. Bu geniş coğrafyada ortak noktalar farklılıklardan çok daha fazla. Bir ülkenin sorunu diğer ülkeyi çok yakından ilgilendiriyor. Filistin meselesine dikkatleri çekiyoruz. Ama aynı zamanda Filistin meselesini bölgenin barış ve istikrarını tehdit eden en önemli mesele gördüğümüz için oraya dikkat çekiyoruz. Dünyanın en büyük açık hava hapishanesinde insanlar tutsak ediliyor. İran meselesinde aynı ilkeli duruşu sergiledik. Suriye konusunda da tavrımız nettir. Derdimiz Suriye'nin içişlerine karışmak değil, kapsamlı yangına karşı kamuoyunun dikkatlerini buraya çekiyoruz. Türkiye'de şu anda 24 bin kişi mülteci olarak yaşıyor. Dünya küreselleşirken, vicdan da küreselleşmelidir. Krizin küresel nedenleri görülmeli ve ekonomi adına küresel tedbirler alınmalıdır."

ÜÇ YIL SONRA FORUMDA

Davos toplantılarını düzenleyen Dünya Ekonomik Forumu'nun İstanbul'da yapılmasıyla Başbakan Erdoğan, üç yıl sonra bu foruma ilk kez katılmış oldu. 2009 yılında Davos'taki toplantıda yaşanan 'One minute' krizi nedeniyle Başbakan Erdoğan, Davos toplantılarına katılmıyor.

SCHWAB: TÜRKİYE KENDİNE ÖZGÜ YERE SAHİP

Forumda konuşan WEF Kurucusu ve Başkanı Klaus Schwab da "Türkiye kendine özgü bir yere sahip. Türkiye batının en doğusu, doğunun da en batısı. Siz Başbakan Erdoğan, bir arabuluculuk görevi yaptınız. Sizinle geçen Ağustos ayında görüştüm, ben gerçekten çok etkilendim. Geçen günlerde Türkiye'nin liderlik konusundaki yerinden bahsettim. OECD'de en hızlı gelişen ülkeler arasında olduğunu söyledim. İlk kez 42 yıllık tarihi boyunca Dünya Ekonomik Forumu bölgesel toplantısını üç farklı bölgeyi ele alarak gerçekleştiriyor" dedi.

Foruma Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile AB Bakanı Egemen Bağış da katılıyor.

İki gün sürecek Dünya Ekonomik Forumu Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Avrasya Zirvesi, 1971 yılında İsviçre'nin Genova kentinde kurulan organizasyonun 42 yıllık tarihinde en geniş coğrafyayı kapsayan özel zirve olması sebebiyle bir ilk.

Dünya Ekonomi Forumu'nun İstanbul toplantısına 70 farklı ülkede toplam 1100 katılımcı kayıt kayıt yaptırdı. Azerbaycan, Gürcistan ve Tunus'un aralarında bulunduğu 20 ülkeden en yüksek seviyede yaklaşık 50 hükümet temsilcisi toplantıya katılıyor.

İki gün boyunca sürecek oturumlara dünyanın dört bir yanından 650 iş dünyası temsilcisi, 180 Üst Yönetici katılacak. Toplantıya ayrıca 70 farklı ülkeden toplam 80 genç küresel liderin katılımı olacak. (Ntvmsnbc)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/1090189109018910

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tabanın gelir düzeyinde pozitif bir degisim yok. - Semih_mehmet

  Tabanın gelir düzeyinde pozitif bir artış yok. Bu durumda başbakanın kisi basına düşen gelirin arrtıgı ifadesini, cok zengin olanların servetinin biraz daha artması ve yeni zengin bir zümrenin devlet eliyle usturulmasina başlayabilir miyiz?

  Minarenin kilifi - nyoped

  Ben gitmedim onlar geldi. Hani o forum sana saygisizlik yapmisti da "bir daha da katilmazdin"?

  SANKI FILISTIN BASBAKANI - yarcano

  Hangi foruma katilsa, nereye gitse varsa yoksa filistin halki suriye halki arap halki bunlar konusulmasin demiyorum ama adama sormazlarmi sen ilkönce kendi evinin önünü süpür diye senin kürt halkinin sorunlarini cözsene.Sanirim danismanlari hep gündemi disaridakilere cevirerek icerideki problemleri unuturmaya calisiyor ama 21. yüzyildayiz yemezler.

  ne oldu - farqini

  hane gitmiydin ne oldu one minuteci :))

  'vicdan' dersine hos geldiniz ! - METALLICASEPULTURA

  Basbakan herkese 'vicdan' dersi vermeyi, her konusmasinda mazlumlardan bahsedip duygu somurusu ile taraftar bulmayi iyi beceriyor...amma velakin Turkiye'de cezaevleri yazarlarla, cizerlerle dolu, hergun yazarlara, ogrencilere davalar aciliyor, e bir uludere katliami var halen sorumlular hesap vermedi, aleviler halen cemevlerininin ibadethane olmasi icin mucadele veriyor, iscilerin grev haklari yasaklaniyor, muhafazakar fasizan yasaklar, uygulamalar gittikce artiyor...Baskalarina vicdan dersi vermeden once donup de bir aynaya bak sayin basbakan !

  "daha da gitmem davos, siz buyrun istanbula gelin!" - ergezene

  Bir "van miğnüt" vardı ne oldu ona? mavi marmarayla battı mı?

  Eh gördük Vanı Münütü - Camcı

  Eee ne demişler yalancının mumu yassıya kadar yanar. Tükürdüğünü yalamakla da ilgili bi takım laflarıda vardı sanırım. Ama RTE nin klasikleri haline geldiği için şaşırmıyoruz. Konuşmasındaki tezatlıklarıda Nasip Bey yorumunda yazmış. Dahada varda konuşmaya bile gerek yok. Bunun üstüne söylenecek tek söz var. İğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır. Ama RTE çuvaldızıda iğneyide başkasına batırmaya bayılan biri.