Erdoğan: Ortak yatırımlar yapalım

Türk-Rus İş Konseyi toplantısına katılan Başbakan Tayyip Erdoğan, Rus işadamlarına Avrasya ve Irak'ta ortak yatırım çağrısı yaptı. Erdoğan toplantıda, eski Rusya Başbakanı ve halen Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Odaları Başkanı olan Yevgeni Primakov'la görüştü.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

MOSKOVA - Türk-Rus İş Konseyi toplantısına katılan Başbakan Tayyip Erdoğan, Rus işadamlarına Avrasya ve Irak'ta ortak yatırım çağrısı yaptı. Erdoğan toplantıda, eski Rusya Başbakanı ve halen Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Odaları Başkanı olan Yevgeni Primakov'la görüştü. Görüşmeye, Erdoğan'ın heyetiyle Moskova'ya gelen KKTC Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Salih Tunar'ın da katılması dikkat çekti.
Tunar, Primakov'dan, KKTC'ye uygulanan ticari izolasyonun kaldırılması için yardım istedi. Rus işadamlarını KKTC'de yatırıma çağıran Tunar, adada turizm potansiyelinin yüksek olduğuna vurgu yaptı. Primakov bunun üzerine en kısa zamanda yatırım ortamını incelemek üzere KKTC'yi ziyaret edeceğini bildirdi. Primakov ülkesinin Kıbrıs sorununun Annan Planı çerçevesinde çözümü için destek vermeye davam edeceğini söyledi.
İş Konseyi toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kısa zamanda iki ülke arasındaki ticaret hacmini 15, 2007'de de 25 milyar dolara yükseltmeyi hedeflediklerini kaydetti.
Erdoğan, iki ülke arasındaki mal ve hizmet ticaretinin serbestleşmesi ve tarife dışı engellerin kaldırılması için yeni bir ticaret anlaşması gereğine değindi. Başbakan Erdoğan Türk müteahhitlerinin iş hacmini artırmak ve yeni projeler gerçekleştirmelerini sağlamak için Ruslardan yardım beklediklerini vurguladı. Erdoğan, iki ülke arasında ortak yatırım potansiyelinin yüksek olduğunu belirtirken, "Başta Avrasya, üçüncü ülkelerde ortak yatırım için işbirliği yapılmalı. Avrasya'da enerji, taşımacılık, savunma sanayi, turizm, gıda, tekstil ve bankacılık gibi alanlarda işbirliğine gidilebilir. Irak'ta ortam izin verdiğinde deneyimlerimizi birleştirerek ortak yatırımlar için derhal harekete geçmemizin yararlı olacağını düşünüyorum. İki ülke özel sektörü, Irak'ın inşasında da işbirliği yapmalı. Bunları sayın Putin'le de görüştüm" dedi.
Annan ile görüşecek
Rusya Federasyonu Sanayi ve Enerji Bakanı Viktor Hırıstenko da, iki ülke arasında yürütülecek projelerden örnek verirken, başta enerji olmak üzere doğalgaz iletim ve dağıtımıyla turizm alanında çalışma yapılabileceğini söyledi. "Türk ve Rus ortak uydusunun fırlatılması yeni ufuklar açısından önemli" diyen Hırıstenko, Rusya'nın Türkiye'ye uçak satabileceğini de sözlerine ekledi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, Rusya ile müteahhitlik ve ulaşım alanlarında daha fazla işbirliği yapmak istediklerini belirtirken, "Ancak imtiyaz istemiyoruz. Mevzuat sorunları ve diğer engellerin aşılması yeterli" dedi.
Rusya Federasyonu Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanı Primakov da, 1980'li yıllarda Rusya ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin 1.5 milyar dolar seviyelerinden 11 milyar dolar seviyesine ulaştığını söyledi. Primakov, 15 milyar dolarlık hedefin de gerçekleştirilebilir bir hedef olduğunu vurguladı. Konuşmaların ardından Türkiye ve Rusya arasındaki ticaret anlaşmaları Rusya Federasyonu Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanı Yevgeni Primakov, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Türk-Rus İş Konseyi Başkanları Aleksandır Lebedev ve Turgut Gür arasında imzalandı.
Öte yandan Erdoğan'ın Kıbrıs sorununun çözümüne dönük girişimlerde bulunması için BM Genel Sekreteri Annan'ı en kısa zamanda telefonla arayacağı bildirildi. Erdoğan'ın Annan'la ay sonundaki Davos zirvesinde bir araya gelmeyi planladığı, ancak Güney Asya depremi nedeniyle Annan'ın zirveye katılmama olasılığı doğması üzerine telefon görüşmesi yapacağı kaydedildi.
30 bin dolarlık hediye
Öğleden sonra Türk Ticaret Merkezi'nin açılışına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a burada altın broş ve gerdanlık hediye edildi. Stork's mağazasından hediye edilen gerdanlığın Emine
Erdoğan için özel yapıldığı, broşun da Moskova Belediye Başkan Yardımcısı'nın eşi için hazırlandığı ancak eşi olmadığı için Emine Erdoğan'a verildiği belirtildi. Stork's'un sahibi Muammer Alkım, hediyelerin toplam değerinin 30 bin dolar olduğunu açıkladı.
Nâzım'ın mezarını ziyaret
TOBB'un davetlisi olarak Moskova'ya gelen milletvekilleri ve işadamları Türk-Rus İş Konseyi toplantısının yapıldığı sırada katıldıkları şehir turunda ünlü şair Nâzım Hikmet'in mezarını ziyaret etti.