Erdoğan: Otomobil de üretelim

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Mercedes yönetimindeki dostlarıma hep söylüyorum; 'Niçin otomobilleri de artık Türkiye'de üretmeye başlamıyorsunuz?'.

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Mercedes yönetimindeki dostlarıma hep söylüyorum; 'Niçin otomobilleri de artık Türkiye'de üretmeye başlamıyorsunuz?'. Gelin şu otomobilleri de Türkiye'de üretelim. Türkiye'de yapılan yatırımlar mahçup etmez. Türkiye yatırım açısından çok bereketli bir dönemde" dedi.
Başbakan Erdoğan, MercedesBenz Türk A.Ş.'nin İstanbul Hoşdere'deki otobüs fabrikasında kurulan yeni üretim tesislerini törenle hizmete açtı. Erdoğan, açılış töreninde yaptığı konuşmada, bu ülkenin Başbakan'ı, bir siyasetçisi olarak en mutlu olduğu anların bu tür tesislerin açılışlarının yapıldığı anlar olduğunu vurguladı.
Tayyip Erdoğan, "Göreve başladığım andan itibaren her zaman ifade ediyorum, bugün de ifade etmeyi görev telakki ediyorum. Ülkemde taş üstüne taş koyanın, başımız gözümüz üzerinde yeri vardır" diye konuştu.
Başbakan Erdoğan, bundan 2, 2.5 yıl önce karanlık bir dönem içinde yaşayan ülkenin bugün tarihindeki en dinamik, en enerjik, en güçlü atılımlarından birini gerçekleştirebilecek hale geldiğini aktardı. Erdoğan, "Bu kadar kısa bir zaman içinde ülkemizi karanlıklardan aydınlıklara çıkaran güç, bu ülkenin büyük potansiyeli, bu ülkenin gelişme iradesi ve özel sektörümüzün bir memleket davası bilerek fedakârca ortaya koyduğu gayretlerden müteşekkildir" açıklamasını yaptı.
Başbakan Erdoğan, daha düne kadar içine kapanan, zamanı kısır çekişmelere adayan, üretemeyen, ürettiğini satamayan, sattığından kazanamayan bir ülke halindeyken, bugün ise ihracat rekorları kıran ülke durumuna gelindiğine dikkat çekti.
'Nereden nereye geldik?'
Erdoğan, açılışı yapılan tesisin de otomotiv sektöründe önemli olduğunu belirterek, otomotivin Türkiye'nin değişim döneminin en önemli sıçrama yapan alanlarından bir tanesi olduğunu ifade etti. Otomotiv sektöründe çok ciddi bir aşama kaydedildiğini anlatan Başbakan Tayyip Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Nerelerden nerelere geldik. Daha yakın bir zaman önce otomotiv sektörü derken, toplam büyüklüğü 250-300 milyon dolarlık bir sektörden bahsediyorduk. Aradan kısa bir zaman geçmesine rağmen, bugün 11 milyar dolarlık otomotiv ihracatından bahsediyoruz. Bu durum gelecek açısından çok umut vaat eden bir atılımı da ortaya koymaktadır. İnşallah bu yıl içinde bu sektörümüzün hedefi olan 15 milyar doları da gerçekleştireceğiz."
'Türkiye'yle özdeşleşti'
Mercedes'in Türkiye'deki geçmişine de değinen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 40 yıllık sürenin fazla olmadığına dikkat çekti. Artık Mercedes-Benz'in Türkiye ile özdeşleşmiş bir marka olarak görüldüğünü ifade eden Erdoğan, bu markanın ülkenin otomotiv vizyonuna katkı yapmaya devam ettiğini sözlerine ekledi. Tayyip Erdoğan, "Çıtanın daha yukarılara çıkmasına ben önayak oluyorum" ifadesini kullandı. Mercedes-Benz'in ihracat rakamlarına da önemli katkı yaptığını hatırlatan Erdoğan, mayıs ayı sonu itibarıyla istihdamını 4 bin kişiye çıkardığını belirtti.
Tayyip Erdoğan, konuşmasında, Aksaray'daki ziyareti sırasında kamyon kupalarının Almanya'dan geldiğini, ancak artık bugün Aksaray'da üretilip Almanya'ya gönderildiğini öğrendiğini söyledi. Başbakan Erdoğan, "Minibüste ve otomobilde de aynı yatırımları alırız inşallah" diyerek sözlerini tamamladı.