'Erdoğan seçim ekonomisini yasakladı'

'Erdoğan seçim ekonomisini yasakladı'
'Erdoğan seçim ekonomisini yasakladı'

Ali Babacan, Mali Kural konusunu uzatmamızın ben çok faydasını görmüyorum dedi.

Ali Babacan, Başbakan Erdoğan'ın açık bir talimat verdiğini belirterek kesinlikle seçim ekonomisi uygulanmayacağını söyledi

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Ali Babacan , Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın pazartesi günü ekonomi yönetimine açık bir talimat vererek, mali disiplinden taviz ve seçim ekonomisi havası oluşturacak hiç bir uygulama istemediğini ifade ettiğini söyledi.
Babacan ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria, OECD 2010 Türkiye İnceleme Raporu’nun açıklandığı toplantının ardından soruları yanıtladı. Babacan, Mali Kural ile ilgili bir soru üzerine, Erdoğan’ın konuyla ilgili son açıklamaları yaptığını belirterek, şöyle devam etti: “Bizim hükümetimiz adına Sayın Başbakanımızın Mali Kural ile ilgili söylediği neyse durum odur. Onun üzerine bizim tekrar yorum yapmamız tekrar o konuyu uzatmamızın ben çok faydasını görmüyorum. O konu bir kenarda durur biz de geleceğe bakarız. Önümüzde önemli kararlar var, kritik dönemler var. Dünya ekonomisi sıkıntılı bir dönemden geçiyor. Bizim bir 2011 özel yılımız var. Genel seçimlerin olacağı bir yıl. Pazartesi günü Başbakanımız bize, ekonomi yönetimine açık talimat verdi. Bizi, ‘mali disiplinden taviz istemiyorum, seçim ekonomisi havası oluşturacak, o anlama gelebilecek hiçbir uygulama istemiyorum. Şimdiye kadar uygulamalarımız neyse aynen sıkı bir şekilde bu işe devam edeceğiz, ona göre işinizi nasıl yapacaksanız yapın’ şeklinde talimatlandırdı. Bu çerçevede Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nu yaptık.”

‘Türkiye daha cazip oluyor’
Angel Gurria ise, Türkiye’nin uluslararası piyasalarda risk primini düzenli olarak azalttığını, risk sermaye maliyetini düşürdüğünü belirterek, “Türkiye, yatırımcıların cazibe alanı olmaya gittikçe daha fazla yaklaşan bir ülke durumuna geliyor” dedi. Kayıtdışı ekonomi alanında Türkiye’nin OECD ülkelerindeki ortalamadan çok daha iyisini yapabileceğini vurgulayan Gurria, iş- gücü piyasasının güçlenmesi ve maliyetlerin azaltılması için de pek çok alanda çalışmanın yapılabileceğini söyledi. Gurria, “İyi ekonomik politikaları belirlemek sadece ne yapılması gerektiğini ortaya koymakta değil bunları uygulayabilmek için gerekli siyasi iradeyi sergileyebilmekten geçer” dedi.

OECD sıkı maliye politikası önerdi
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), Türkiye’ye sıkı maliye politikası önerirken, mali kuralın süratle yürürlüğe konulmasını da istedi. OECD Türkiye raporunda, Orta Vadeli Plan (OVP) ve mali kuralın memnuniyetle karşılanan çok yıllı bir disiplin getirdiği belirtilirken, “Bununla birlikte tasarı 2010 haziranında planlandığı gibi yasalaşmadı ve maalesef görüşmeleri ertelendi. Daha önce kabul edildiği gibi hükümet yürürlüğü süratle sağlamalıdır. Mali Kural’ın uygulanmasıyla başlangıçtaki deneyimden sonra bir ihtiyaç ortaya
çıkarsa, otoriteler, çok yıllı bir harcama tavanı dönemi ve açık tavanlarından birikmiş sapmaları izleyen rezerv hesabına hazırlıklı olmalı” denildi. “Türkiye’deki toparlanma, ekonomik ve politik temellerin güçlü olduğunu gösterdi fakat, Türkiye’nin birbiriyle ilintili bulunan yapısal zayıflıkları devam ediyor” denilen raporda yapısal reformların dış denge-sizlikleri hafifletebileceği belirtildi. (aa)