Erdoğan: SEKA'nın yerine Hyde Park

Başbakan Tayyip Erdoğan, kapatılması mahkeme kararıyla durdurulan İzmit SEKA işletmesiyle ilgili sert çıktı. SEKA'nın İzmit Büyükşehir Belediyesi'ne verildiğine dikkat çeken Erdoğan, "Burayı Londra'daki Hyde Park gibi yapacaksınız, halk istifade etsin" dedi.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, kapatılması mahkeme kararıyla durdurulan İzmit SEKA işletmesiyle ilgili sert çıktı. SEKA'nın İzmit Büyükşehir Belediyesi'ne verildiğine dikkat çeken Erdoğan, "Burayı Londra'daki Hyde Park gibi yapacaksınız, halk istifade etsin" dedi.
Zarar eden kurumları 'garip gurebanın' parasıyla telafi etmeye hakları olmadığını kaydeden Erdoğan, "Bunlar artık komünist ülkelerde bile yapılmıyor" diye konuştu.
Ankara'da ASO'nun yaptıracağı İkinci Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB) altyapı temelini atan Erdoğan buradaki konuşmasında SEKA'nın kapatılması konusuna değindi. Erdoğan şunları söyledi:
"İzmit SEKA 10 trilyonlarca zarar ediyor. Başlıklar atılıyor, 'Burası kime peşkeş çekildi' diye. Rant amaçlı kullanılmamak kaydıyla belediyeye verdik. Burayı Londra'daki Hyde Park gibi yapacaksınız ki halk istifade etsin. Her tarafı çimle kaplansın vatandaş burada çoluğu çocuğuyla dinlenme imkânı bulsun' dedik."
'Parazitler teşhir edilecek'
Ekonomiye de değinen Erdoğan, üretim yapmadan ülkenin değerlerini yağmalayan parazitleri de her zaman teşhir ve teşhis edeceklerini dile getirdi. Erdoğan, şöyle konuştu:
"Artık yatırım ve taşın altına elini sokma zamanı. Taşı kaldırmak için gerekli tedbirleri birlikte alacağız. Yatırımların artmaması durumunda göçü de önleyemeyiz. Ankara, Konya ve Kayseri gibi illerin sanayide etkin olmasıyla Türkiye'deki zenginliklerin dağılması yönünde etkili bir durum oluşacaktır."
Gates de gelecek
Türkiye'de yatırım yapmanın yabancı işadamları için artık risk taşımadığını belirten Erdoğan, "Güven var, istikrar var. Hangi dalda faaliyet gösteriyorsak dünyadan aynı şekildeki ortakları bulalım Türkiye'ye getirelim. Sayın Bill Gates de Türkiye'yi ziyaretinde 'Ben Türkiye'de yatırıma varım' demiştir. İş yapmak isteyenin iflahını kesen anlayışlar dönemimizde kesilmiştir. Mevzuatlar bir bir ortadan kaldırılıyor" diye konuştu. ASO Başkanı Zafer Çağlayan da OSB'nin 3 milyar dolarlık yatırımla 50 kişiye istihdam sağlayacağını, Ankara Sanayi Havzası olarak adlandırılan bölgede toplam 100 bin kişilik istihdam yaratılacağını kaydetti.