Erdoğan, 'Siyaseti bırakırım' resti çekti, istihdamda düğmeye bastı

Erdoğan, 'Siyaseti bırakırım' resti çekti, istihdamda düğmeye bastı
Erdoğan, 'Siyaseti bırakırım' resti çekti, istihdamda düğmeye bastı

CHP nin 28 yaşındaki genç Meclis üyesi Ekrem Kerem Oktay, eleştiri oklarını Kılıçdaroğlu na çeviren Erdoğan ın sözlerini genel merkeze aktardı. FOTOĞRAF: CEM ÖZDEL / AA

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun 'İşsizliği çözeceğiz' açıklamasına karşılık 'Her üniversite mezununa iş bulacak formülü açıkla, siyaseti bırakırım' resti çeken Erdoğan, TOBB'la yürütecekleri beş yıllık 'Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Projesi'ni başlattı

ANKARA- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘İşsizliği çözeceğiz’ açıklamalarına karşı, ‘Siyaseti bırakırım’ restini çekti.
Erdoğan,  “Her üniversite mezununa iş bulacağım diyorsan koy projeni ortaya. Bu işin ilacı elindeyse ve kullanılmıyorsa çok iddialı bir ifade kullanıyorum ben siyasetten çekilirim” diye restini çekti. TOBB-ETÜ’de ‘Beceri 2010’ isimli toplantıda eleştiri oklarını Kemal Kılıçdaroğulu’na çeviren Erdoğan’ın bu sözleri salonda bulunan CHP’nin en genç Meclis üyesi ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun özel müşavirliğini yürüten Ekrem Kerem Oktay (28) tarafından genel merkeze bilgi olarak aktarıldı. 

Her mezun iş mi bulacak...
Erdoğan ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun arasını açan ‘TOBB üyeleri bir kişiyi işe alsın sorun kalmaz’ önerilerisinin ardından barış imzalayan TOBB ile hükümet, beş yılda 1 milyon kişiye istihdam yaratacak projeye start verdi. Başbakan Erdoğan, TOBB ETÜ’de düzenlenen ‘Beceri 2010’ toplantısında ‘Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi’ ni kamuoyuna açıkladı. Toplantıda konuşan Erdoğan, her üniversite mezununun iş bulamayacağını şöyle dile getirdi: “Her üniversite mezunu iş bulacak diye bir şey yok” dedi. 

‘İşsizlikte rekor azalma’
Başbakan Erdoğan, dünyanın birçok ülkesinde artış eğiliminde olan işsizlik oranlarının Türkiye’de düşüş trendinde olduğunu belirtirken, şubat ayında yüzde 16.1 olan işsizlik rakamının mart ayında yüzde 13.7, nisan ayında ise yüzde 12 oranında gerçekleştiğini hatırlattı. Daha önce işsizlik oranının yüzde 10’a düşeceğini ileri süren Başbakan Erdoğan, işsizlik rakamlarındaki düşüşü “Rekor bir azalma” diye yorumladı.
İşsizlik oranının yüzde 10’a düşeceğini söylediğinde eleştirenlerin olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Kısa bir süre önce işsizliği yüzde 10’a çekeceğimizi söylediğimde istihza edenler oldu. Şimdi mahçup oldular. Olumsuz, karamsar tablo çizilmek isteniyor. ‘Mevsimsel düşüş’ deniyor. Hükümet hedef alınıyor. Ülkemiz, tarım toplumundan sanayi ve hizmetler sektörüne doğru dönüşüyor.  Tıpkı terörde olduğu gibi işsizlik noktasında da bu hükümet başarılı olmasın da işsizlere ne olursa olsun deniyor” dedi.
Muhalefetin üniversite öğrencilerinin hepsine iş imkânı sağlayacağına dair sözlerine atıfta bulunan Erdoğan, “Tıpkı terörde olduğu gibi işsizlik noktasında da bu hükümet başarılı olmasın da işsizlere ne olursa olsun deniyor” ifadelerini kullandı.

Kriz duasına çıkanlar mahcup
İşsizlik oranlarında da kriz duasına çıkanları, ellerini ovuşturanları mahçup etmeye devam edeceklerini ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti: 
“İşsizlik, milli meseledir. İşsizlik, terörün de en önemli sebeplerinden biridir.  Mesleki eğitimin ideolojiye kurban edilmesini önemli sonuçlarından biridir işsizlik. Bugün artık bazı meseleleri konuşmalıyız.  İşsizlik de milli birlik ve kardeşlik projesinin en önemli unsurlarından biri. İşsizlik çözülmeden terör tamamen bitirilemez. İşsizlik çözülmeden göç çözülemez. İşte onun için bir yandan terör meselesini, bir yandan farklı inanç ve etnik grupların meselelerini çözüm yoluna koyarken, diğer yandan da işsizliğe karşı çözüm üretiyoruz” dedi.
Erdoğan, “Her üniversite mezunu iş bulacak diye bir şey yok” yönündeki açıklamasına muhalefetten gelen tepkiyi eleştirerek, “Eleştiriyorsun tamam da siz ne söylüyorsunuz. Muhalefet, ‘biz geldiğimizde terörü bitiririz’ diyor. Terörün devamına gönlün nasıl razı oluyor. Madem elinde sihirli değnek var, koy ortaya. Sihirli değnek kullanılmazsa, millete şikâyet et. Aynı şekilde ‘her üniversite mezununa iş bulacağım diyorsan’ koy projeni ortaya koy, söyle. Her üniversite mezununa iş bulmanın ilacı elindeyse ve bu ilaç var da kullanılmıyorsa çok iddialı bir ifade kullanıyorum ben siyasetten çekilirim” diye konuştu.

‘İş beğendiremiyoruz’
Dünyada işsizlik olmayan bir ülke olmadığını belirten Erdoğan, “Biz hangi çağda yaşıyoruz. Başımızı kuma gömmeyelim, halkı aldatmayalım. Bu gerçekleri STK’lar, işverenler olarak, hayatın içinde olanlar olarak ortaya koyalım. Bir taraftan iş arayanlar olduğu gibi öbür taraftan kahvehanede tavla, zar atanlar var. Hadi gel çalış diyorsun, gelmiyor. Toplumun acı yanı. Birçok yerde camlara asılmış ‘eleman arıyorum’ ilanları var, ama cevabı yok. İş beğendiremiyorsun iş” dedi. (Radikal)

‘Devlet fabrika kursun’ yaklaşımı çağdışı
Başbakan Tayyip Erdoğan, bir taraftan iş arayanlar olduğu gibi kahvehanede tavla atanların da olduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti:
“Hadi gel çalış deyince parada anlaşamayanlar, az bulanlar var. Ben birçok yerde dükkânlarda elaman aranıyor ilanı görüyorum. İş beğendiremiyorsun iş, bu durumlar da var. ‘Sürekli işsizlik var’ diye diye işsizlik bitmiyor. Bal bal demekle ağız tatlanmaz. Lütfen uygulanabilir projeyi koy ortaya, o zaman bizler de sizi takdir edelim. Uygulamazsak zaten sandık geldiği zaman milletimiz uygulayabilecek olanı işbaşına getirir. Dünyanın hiçbir yerinde her üniversite mezununa iş garantisi yok. Devlet fabrika kursun, istihdam üretsin yaklaşımı bana göre çağdışıdır. Özel sektörün gitmeyeceği yerlerde hakikaten girilmesi gerekiyorsa o zaman devlet yatırm yapabilir.  KİT’ler ve BİT’lerin sebep olduğu sorunları çok iyi hatırlıyoruz.” 

Hedef, beş yılda 1 milyon kişiye istihdam sağlamak
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, proje hakkında katılımcılara bilgi verdi. Proje sayesinde nitelikli insan kaynağı bulunamadığı için verimsiz çalışan şirketlerin de imkânlar elde edeceğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, projeyi şöyle anlattı:
“Bölgesel ve sektörel mesleki eğitim ihtiyaçları odaların aktif katılımıyla TOBB-ETÜ tarafından belirlenecek. İhtiyaç analizi ilk aşamada pilot olarak seçilen 19 ilde uygulanacak ve ilgili TOBB Sektör Meclisleri’nde anket çalışmaları ve odak grup toplantıları gerçekleştirilecek. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda kurslar açılacak. Sonra buna uygun mesleki ve teknik eğitim programları hazırlanacak. Milli Eğitim Bakanlığı ’na bağlı 111 Teknik ve Endüstri Meslek Liseleri’ndeki donanım yenilecek. Projemiz mesleki eğitim kursları alanında özel sektörü dışlayan değil, rekabeti teşvik eden bir proje. Bu projeyle faaliyetleri tek çatı altında toplayıp resmi bir kimlik kazandırıyoruz. Kamuyla beraber proje sonunda 111 okula 106 milyon TL’lik makine-teçhizat yatırımı yapılacak, 6 binin üzerinde eğitici modern tekniklere göre eğitilecek. Eğitilen işsizler oda üyesi işyerlerinde staj görecek, başarılı kursiyerlerin yüzde 90’ı istihdam edilecek. Beş yıl sürecek projede, her yıl yaklaşık 200 bin kişiye iş piyasasının ihtiyaç duyduğu niteliklerin kazandırılması, böylece 5 yılda 1 milyon kişinin beceri kazanması ve iş bulması hedefleniyor. Katılımcılara, hem teorik eğitim, hem de uygulamalı eğitim dönemleri (staj) süresince günlük 15 TL, aylık 360 TL ücret ödenecek. Yani kursa başladığı günden itibaren cebine para girecek. Ayrıca katılımcıların Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereği ödenmesi gereken İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigorta prim giderlerini de İş-Kur karşılayacak. Başarıyla tamamlayan kursiyerlerin istihdam edildiğinde işveren sigorta primleri 1 yıl süreyle kamu kaynaklarından karşılanacak. Ulusal yeterliliklerin devreye girmesiyle bu teşvik 1.5 yıla kadar uzayacak.”