Erdoğan: Teşvik Yasası değişecek

Orka Group (Damat-Tween-ADV) ortaklığı ile 2005 yılında Giresun'da kurulan Orsan Tekstil'in açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptı.

GİRESUN - Orka Group (Damat-Tween-ADV) ortaklığı ile 2005 yılında Giresun'da kurulan Orsan Tekstil'in açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Erdoğan, Teşvik Yasası kapsamında yatırımcılara getirilen kolaylıkları anlatarak, "Yatırımcımıza, üreticimize verdiğimiz bu desteklerle birlikte neticesini aldıkça bizler de aynen iş, aş bulan nasıl mutlu oluyorsa aynı mutluluğu biz de yaşıyoruz" dedi. Başbakan, 5084 sayılı Teşvik Yasası'nı yıl sonunda yeniden gözden geçireceklerini de söyledi. Erdoğan, teşvik bölgelerindeki yatırımların istedikleri hızda gitmediğini belirterek, "Bu yılın sonunda tekrar değerlendirme yapacağız. Çünkü yatırımlar istediğimiz hızda gitmiyor. Nerede ne var, niye gecikiyor, bu sorunları da en kısa zamanda gidereceğiz" diye konuştu.
Karadeniz Sahil Yolu'na da değinen Erdoğan, 17 yılda 242 kilometrelik yol yapıldığını, kendilerinin dört-dörtbuçuk yılda 300 kilometrelik yola ulaşacağını söyledi.
Damat'tan yatırım
Orka Group'un (Damat-Tween-ADV), 5084 sayılı Teşvik Yasası'ndan yararlanarak Giresun'da 6 milyon dolarlık yatırımla gerçekleştirdiği konfeksiyon üretim tesisinde, yılda bir milyon adet gömlek, 400 bin adet pantolon ve 200 bin adet ceket üretilecek. Orka Group Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu da, "Öyle inanıyorum ki, para politikalarına ve piyasalara ilişkin bütün tartışmalar uçup gider, ama yatırımlar kalıcıdır. Bölge insanına iş ve aş sağlayacak bu yatırım, 'bu ülkede iyi şeyler de oluyor' dedirtecek bir yatırımdır" dedi.
Fabrika yatırımından sonra Giresun'da Terzilik Meslek Lisesi kurulduğunu söyleyen Orakçıoğlu, buradan mezun olacak gençlerin işlerinin de hazır olduğunu belirtti. Orka fabrikada 6 milyon dolarlık ilave yatırımı da seneye yapacak.