Erdoğan: Türkiye'ye yatırım için bekliyoruz

Başbakan Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki (BAE) temasları çerçevesinde ziyaret ettiği başkent Abu Dabi'de, özelleştirmenin şart olduğunu belirterek...

ABU DABİ - Başbakan Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki (BAE) temasları çerçevesinde ziyaret ettiği başkent Abu Dabi'de, özelleştirmenin şart olduğunu belirterek 2005-2007 yılları arasında Türkiye'ye 15 milyar dolar civarında yabancı yatırım yapılmasını beklediklerini söyledi ve Arap işadamlarını da Türkiye'ye yatırıma davet etti.
Intercontinental Otel'de düzenlenen Türkiye-BAE İş Forumu toplantısına katılan Erdoğan, iki ülke arasındaki ilişkilerin dostluk ve kardeşlik esasına dayalı olarak sürdürüldüğünü söyledi. Türkiye'nin son dönemde ekonomik yapısında önemli değişiklikler yaptığını belirten Erdoğan, Türkiye'nin, dünyada en hızlı büyüyen ülkelerden biri olduğunu da vurguladı.
'Ayrım yapmıyoruz'
İki ülke arasındaki ticaret hacminin son 4 yılda yüzde 25 artarak 1.2 milyar dolar seviyelerine ulaştığını kaydeden Erdoğan, bu rakamın yeterli bulunmadığını da sözlerine ekledi. Türkiye'de şirket kurma işinin 1 güne sığdırılabileceğini kaydeden Erdoğan yerli ve yabancı yatırımcı arasında ayrım yapmadıklarını ve fırsatların iki taraf için de eşit olduğunu vurguladı. Başbakan Erdoğan, 2004'te doğrudan yabancı yatırımların 2002 yılındaki seviyesinin iki katını aşarak 2.8 milyar dolara yükseldiğini hatırlattı.
Yabancı sermaye beklentisi
Başbakan Tayyip Erdoğan, doğrudan yabancı yatırımcıların özellikle bankacılık ve iletişim sektörlerine yöneldiğini kayderek, "2005-2007 arasında ülkemize gelecek yabancı sermayenin 15 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz" diye konuştu. Tam işleyen pazar ekonomisi için özelleştirmenin şart olduğunu düşündüklerini kaydeden Başbakan, Türkiye'nin özellikle geçen yıl özelleştirmede büyük adımlar attığını söyleyerek, ileriye dönük amaçlarının, diğer birkaç büyük kamu teşebbüsünün de özelleştirme kapsamında satılması olduğunu dile getirdi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de yatırım yapmak isteyen girişimcilerin ilgilerinin, sadece özelleştirme kapsamında bulunan kuruluşlarla sınırlı kalmaması gerektiğini belirtti. Türkiye'de yatırım için birçok verimli alanın bulunduğunu kaydeden Erdoğan, BAE'li işadamlarını da Türkiye'de yatırıma davet etti. Erdoğan ayrıca bugün Abu Dabi'de ilk olarak, geçen yıl hayatını kaybeden eski BAE Devlet Başkanı ve Abu Dabi Emiri Şeyh Zayid Bin Sultan El Nahyan'ın kabrini ziyaret etti.