Erdoğan: Ülkemi pazarlarım

Başbakan Erdoğan, Türkiye'ye yatırım yapılması için dünyanın bütün yatırımcılarıyla, her yerde görüşebileceğini söyledi. Başbakan, "Ben ülkemi pazarlamakla da mükellefim" dedi.

İSTANBUL - Türkiye'ye yatırım yapmayı planlayan herkesle dünyanın her yerinde görüşeceğini söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Ülkede yatırım yapılmasını sağlamak için dünyanın bütün girişimcileri ile her yerde görüşürüm. Bakan arkadaşlarıma her yerde görüşmelerini tavsiye ediyorum, 'görüşün' diyorum. Çünkü ben ülkemi adeta pazarlamakla mükellefim. Bunu her ülkenin başbakanı yapıyor, devlet başkanı yapıyor. Bugüne kadar benim başbakanlarım yapmamışsa bu ileri bir anlayış değildir. Bunu, Bush'tan tutun Almanya'nın Fransa'nın bütün Avrupa ülkelerinin başbakanlarına varıncaya kadar yapıyor. Bizzat davet ediyor, uçak gönderiyor, konuşuyor. Ama bunların dünyadan haberi yok, ne oluyor ne bitiyor" dedi.
Avrupa'nın en büyük, dünyanın ise ikinci büyük alışveriş ve eğlence merkezi olan İstanbul Cevahir, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle açıldı. Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde, 1997 yılında temelini attığı tesisin açılış töreninde yaptığı konuşmada, siyasetin tüccarlık mantığının farklı olduğunu vurgulayarak, "Siyaset, tüccarlığı bizzat yapmak değildir. Siyasetin tüccarlık mantığı farklıdır. Nedir? Denetlemektir, düzenlemektir, o ufku ortaya koyabilmektir" açıklamasını yaptı. Artık devletçi mantığın bulunmadığını belirten Başbakan Erdoğan, "Ama, bizde yeni türeyen komünistler var maalesef. İnanıyorum ki halkımız da bunları tasfiye edecektir" diye konuştu.
Son dönemde yapılan özelleştirmeler sonrası yaşananlara da değinen Başbakan Tayyip Erdoğan, Galataport'un 2'si yabancı 3'ü Türk olmak üzere 5 ortağı olan bir firmaya ihale edildiğini hatırlatarak, şöyle devam etti:
"Galataport Türkiye Denizcilik İşletmeleri'nin tarihi bir limanı. Merhum babamın motoru da orada duruyordu. Ama TDİ'nin en iyi zamanında bile yıllık kazancı 5 milyon dolar. Hadi biz 10 milyon dolar diyelim. 50 yılda geliri 500 milyon dolar ederken ihaleyi alan kuruluş 5 milyar dolar verdi. Yani 1'e 10. Bu işten anlayanların ihaleyi alması önemliydi. Çünkü anlayan tenekeyi altın yapar, işten anlamayan altını teneke yapar."
'TT'de gecikiliyor'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Telekom ihalesinin neticelendirilmesi konusunda kararı verecek olanların geciktiğini de belirterek, "Hâlâ işi neticelendiremedik. Peki kim kaybediyor, soruyorum. Türkiye kaybediyor" dedi. Başbakan Erdoğan, Türk Telekom (TT) ihalesinin yapıldığını anımsatarak, sevenin de sevmeyenin de, dostun da düşmanın da böyle bir zamanda bu rakamla işin neticelenmesinin akıl almaz olay olduğunu söylediklerini kaydetti. Başbakan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:
"Ama hâlâ işi neticelendiremedik. Peki kim kaybediyor, soruyorum. Türkiye kaybediyor. Niye? Türkiye şu anda borç stokunda. Bunların faizini döndürebilmek için mecburen borçlanıyor. 6.3 milyar dolarlık borçlanmanın bir bedeli var. Bu bedel nereden gidiyor? Benim halkımın cebinden gidiyor. Ama bu konuda kararı verecek olanlar hâlâ gecikiyor. Bu milli bir meseledir. Milliyetçilik havasından geçip de afra tafra atanlara sesleniyorum. Asıl milliyetçilik işte budur."
Körfez'den gelen sermaye ile bir protokol imzalanarak 5 milyar dolarlık bir hedefin ortaya konulduğunu, ancak bu protokolun imzalanmasından birilerinin rahatsızlık duyduğunu da belirten Erdoğan, "Sevinmen lazım, niye rahatsız oluyorsun" dedi. Sadece İstanbul için değil, Türkiye için bazı adımların atılmasını, ihmal edilmiş bölgelerde yatırımların yapılmasını istediklerini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:
"Yeter ki bu yatırımlar yapılsın, işsiz insanımıza iş aş kapısı doğsun. Türkiye'ye katma değer sağlasın. Türkiye'nin her alanda, her yönde, her tarafında bir ayağa kalkışı yakalamanın çabası içindeyiz, bunun peşindeyiz. Söylenmedik şey bırakılmadı. Fakat bunlar bizi yolumuzdan alıkoymayacak. Biz aynı yolda yürüyoruz.
Tribün benzetmesi
Açılıştı yaptığı konuşmada Başbakan Erdoğan, son bir hafta içinde piyasalarda yaşanan dalgalanmayı değerlendirirken, "Bize dışarıdan düşman gerekmez. Biz, bize düşman olmaya yetiyoruz" ifadesini kullandı. Son bir hafta içinde piyasaların biraz dalgalandığına işaret ederek, niye dalgalandığının biraz üzerinde durmak gerektiğini söyledi. Zaman zaman bazı ifadelerini köşeli bulanların olduğunu belirten Tayyip Erdoğan, şunları söyledi:
"Kusura bakmasınlar, belki rahatsız edeceğim ama yine köşeli konuşacağım. Bize dışarıdan düşman gerekmez. Biz, bize düşman olarak yetiyoruz. Niye bunu söylüyorum? Bakınız Manyas'ta bir kuş gribi olayı oldu. Allah aşkına bunu nasıl abarttılar, bunu nerelere tırmandırdılar. Bilen de konuştu, bilmeyen de konuştu. Türkiye'nin Başbakanı konuşuyor inanmazsın, bakanı konuşuyor inanmazsın, bu konuda ehliyet sahibi olan konuşur inanmazsın, ya sen neye inanacaksın Allah aşkına! Türkiye'ye Yahudi sermayesi gelir, 'tu kaka'. Arap sermayesi gelir, 'bu Müslümandır, olmaz, yeşil sermaye, tu kaka'. 'Batılı sermaye gelir, niye geldi, tu kaka'. Peki kardeşim bu ülke nasıl ayağa kalkacak. Piyasalar bir anda altüst oldu. İşte buradan, bu ülkede sorumluluk almayı hedefleyenlere sesleniyorum; sizler bu ülkede sorumluluk almaya değil, atalarımızın çok güzel tespit ettiği, 'bekâra karı boşamak kolay' mantığı ile hareket edip tribünlere oynuyorsunuz."
'Fransızları reddetti'
İstanbul Cevahir alışveriş ve eğlence merkezinin sahibi, Cevahir Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Cevahir'in konuşmasında inşaatın gecikme nedenlerine değindiğine ve yaptığı tespite işaret eden Erdoğan, Cevahir'in 'damdan düşen' bir insan olduğunu ifade etti. Nasrettin Hoca'nın damdan düşme hikâyesini anımsatan Erdoğan, "Eğer damdan düşenler olsaydı, bu iş bu kadar gecikmezdi. Çok daha önceden bu açılışı yapmak mümkün olurdu" diye konuştu.
Cevahir Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Cevahir de açılışı yapılan merkezle ilgili olarak, "Avrupa'yı İstanbul'a getirdik ama pasaportsuz girilecek" ifadesini kullandı. Cevahir, merkeze talip olan ve açılışa da katılan bir Fransız grubun 3.5-4 ay önce 500 milyon dolar teklif ettiğini, ancak bu teklifi uygun bulmadıklarını da sözlerine ekledi.
320 mağaza için 9 bin başvuru
Temeli Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde Süleyman Demirel tarafından atılan ve Avrupa'nın en büyük alışveriş ve eğlence merkezi olarak gösterilen Cevahir'de yer alabilmek için 9 bin başvuru yapıldı. 250 milyon dolara mal olan, 64 bin metrekare alana kurulan ve 358 bin metrekarelik kapalı alanı olan merkezde 320 mağaza bulunuyor. Merkezin mimarı Ayşe Cevahir, merkezde yer alabilmek için büyük talep olduğunu ve 9 bin başvuruyla karşılaştıklarını söyledi. Tamamlanması uzun zaman alan merkezin işleri nedeniyle çok yorulduğunu vurgulayan Ayşe Cevahir, dinlenmek için Umre'ye gideceğini de açıkladı.
5 binden fazla kişiye iş imkânı sağlayan merkez büyüklüğünün yanı sıra bazı markaların ilk mağazalarını burada açmaları nedeniyle de önem taşıyor. Next, Debanham ve Zara'nın bağlı olduğu Inditex'in 7 markası ilk kez burada Türk tüketicisiyle tanışıyor. Merkezin tavanında dünyanın en büyük saati de bulunuyor.