Erdoğan: Vardığı yere kadar gitmeye kararlıyız

Enerji'deki yolsuzluk ve rüşvet operasyonu, devlette ve kamuoyunda geniş yankı buldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Nereye kadar varacaksa oraya kadar gideceğiz.

ANKARA - Enerji'deki yolsuzluk ve rüşvet operasyonu, devlette ve kamuoyunda geniş yankı buldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Nereye kadar varacaksa oraya kadar gideceğiz. Tüm mesele işin kökünü kazımak" derken; Adalet Bakanı Cemil Çiçek, "Türkiye üzerindeki kirli gömleği atıyor" yorumunu yaptı. CHP Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Kemal Anadol ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'e, gözaltına alınan Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) Genel Müdürvekili Ö.P.'nin, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından iki kez veto edilmesine rağmen neden göreve atandığını sordu. Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er de Enerji'deki operasyonun süreceği sinyalini verdi.
'Mesele kökünü kazımak'
Temel atma törenleri ve açılışlar için Samsun'a gitmeden önce Esenboğa Havaalanı'nda gazetecilerin Enerji Bakanlığı'ndaki yolsuzlukla ilgili sorularını yanıtlayan Erdoğan, "Şu an yargıda. Nereye varacaksa oraya kadar gideceğiz. Tüm mesele işin kökünü kazımak. Yargı sürecini izliyoruz" dedi. Çiçek ise görevlerinin, işin üzerine gitmek olduğunu belirtti. Meselenin, Türkiye'nin bunlardan kurtulması olduğunu ifade eden Çiçek, "Türkiye, üzerindeki kirli gömleği atıyor" diye konuştu.
Türkiye'deki kanun hâkimiyetini sonuna kadar sağlayacaklarını kaydeden Çiçek, operasyonun genişleyip genişlemeyeceğine savcıların karar vereceğini söyledi. Çiçek, "Bunu bilmesi gerekenler biliyor. Ben bilmiyorum. Kanunsa kanun, bunların arkasında duruyoruz" dedi. Enerji Bakanı Hilmi Güler ise enerji operasyonuyla ilgili sorulara, "Konu yargıya intikal etmiş, daha fazla bir şey söylemek istemiyorum. Yargı sonucunu bekleyelim" karşılığını verdi.
Baykal buzdağını işaret etti
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 'siyasi iradeye rağmen ortaya çıkan yolsuzlukların bulunduğunu savunarak, ''Buzdağının altındakini ortaya çıkarmak lazım'' dedi. Baykal, Muğla'daki belediye başkanlarını ziyaret etmek üzere gittiği Bodrum'da gazetecilerin sorusu üzerine, Türkiye'nin ana gündem maddesinin yolsuzluklar olduğunu savundu. Deniz Baykal, ortada ''dengesiz, çarpık bir tablo'' bulunduğunu söyledi. Baykal şöyle konuştu:
''Türkiye bu konuda kararlı tutum içinde değildir. Yolsuzluğa karşı ulusal bir planda bunu açmak lazım, ilk önce milletvekili dokunulmazlığından başlamalıyız. Bu dokunulmazlık takip edilemediği için her şey ortada kaldı. AKP iktidarının tayin ettiği kadrolar ve transfer edilmiş siyasetçiler... Bu kadroyu buraya getiren iktidardır. Siyasi iradeye rağmen ortaya çıkan yolsuzluklar var. Bu buzdağının görünen küçük bir kısmı... Asıl altındakini ortaya çıkarmak lazım. Yolsuzluk bir numaralı sorundur. Çözülmezse her alana sıçrar, bir yağ lekesi gibi yaygınlaşır.''
Bu arada; CHP Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Kemal Anadol, Enerji Bakanı Hilmi Güler'e, gözaltına alınan Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) Genel Müdürvekili Ö.P.'nin, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından
iki kez veto edilmesine rağmen neden göreve atandığını sordu. CHP İzmir Milletvekili Türkan Miçooğulları konuyu soru önergesiyle Meclis'e taşıdı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in vetosuna rağmen atama yapılmasına dikkat çeken Miçooğulları, Enerji Bakanı Hilmi Güler'e,
"Atamalardaki ısrarının hangi çevrelerin baskı ve telkinleriyle gerçekleştirildiğini" sordu.
Operasyon sürecek sinyali
Emniyet Genel Müdür Sözcüsü Ramazan Er de operasyonun, kurum içi ve dışından gelen ihbarlar üzerine başlatıldığını bildirdi. Er, operasyon kapsamında gözaltına alınanların Emniyet'teki sorgularının tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edileceğini söyledi. Gözaltındakiler için üç günlük ek gözetim süresi alındığını belirten Er, gerekirse soruşturmaya devam edileceğini vurguladı. Er, operasyonun Alaattin Çakıcı ile bir ilgisi bulunup bulunmadığı sorusu üzerine ise soruşturma kapsamında bilgi vermesinin doğru olmayacağını belirtti.