Erdoğan ve Berlusconi'den zirve

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başkanı olduğu Milan'ın Britanyalı Liverpool ile yarın oynayacağı Şampiyonlar Ligi finalini izlemek üzere Türkiye'ye gelecek olan İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile maçtan önce görüşecek.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başkanı olduğu Milan'ın Britanyalı Liverpool ile yarın oynayacağı Şampiyonlar Ligi finalini izlemek üzere Türkiye'ye gelecek olan İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile maçtan önce görüşecek. İki başbakan daha sonra maçı birlikte izleyecek. Görüşmede, Telekom İtalia'nın talip olduğu Türk Telekom'un özelleştirilmesinin de gündeme geleceği belirtiliyor.
Başbakan Erdoğan da bugün akşam saatlerinde İstanbul'a gidecek ve Çırağan Sarayı'ndaki UEFA resepsiyonuna katılacak. Erdoğan yarın sabah saatlerinde de Dolmabahçe Sarayı'nda maç için Türkiye'ye gelen UEFA delegasyonuyla kahvaltı da yapacak.
Erdoğan, final öncesinde Berlusconi ile İstanbul'daki Başbakanlık Ofisi'nde bir araya gelecek. İki başbakan görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenleyecek. İki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler ve Türkiye'nin AB sürecinin ele alınacağı görüşmede, Türk Telekom'un özelleştirilmesinin de gündeme geleceğine kesin gözüyle bakılıyor.
Provera da katılabilir
Avea'da ortaklığı bulunan ve Türk Telekom'a da talip olan Telekom İtalia'nın Başkanı Marco Provera, İstanbul'da toplanan Yatırım Danışma Konseyi'nde yaptığı konuşmada, "Türk Telekom'u alamazsak Avea'dan çıkış şartlarını bilmek istiyoruz. Başka bir telekom şirketiyle aynı çatıda olmayız" diyerek, Telekom'u alamamaları halinde Türkiye'den çekileceklerinin sinyalini vermişti. Erdoğan ve Berlusconi'nin bu sorunu müzakere ederek, çözüm için bir adım atacaklarını belirtiliyor. Erdoğan ve Berlusconi, Avea'da yüzde 40 payı olan Telekom İtalia'nın grup şirketi Telekom Italia Mobile'in (TIM), Aycell ile Aria'nın birleşmesi sürecinde yaşadığı sorunlara da müdahil olmuş ve çözümü sağlamışlardı.
Telekom İtalia'nın Başkanı Provera'nın da maçı izlemek için geleceği ve 'Telekom sorunu'nu çözme trafiğine katılabileceği kaydediliyor. Erdoğan ve Berlusconi, görüşmenin ardından, akşam saatlerinde oynanacak final maçını birlikte izleyecek.