Erdoğan: 'Yarın ne olacak' korkusunu çok şükür geride bıraktık

Başbakan Tayyip Erdoğan, artık işadamlarının iç ekonomik dengelerden emin olarak dünyaya daha rahat açılabildiğini belirterek, "Artık işadamları önlerini görebiliyorlar. Riskleri hesaplayabiliyorlar.
Haber: ADİL KÜÇÜK / Arşivi

İSTANBUL - Başbakan Tayyip Erdoğan, artık işadamlarının iç ekonomik dengelerden emin olarak dünyaya daha rahat açılabildiğini belirterek, "Artık işadamları önlerini görebiliyorlar. Riskleri hesaplayabiliyorlar. 'Yarın ne olacak' korkusunu geride bıraktık" dedi. Bine yakın katılımcının hazır bulunduğu Dünya Türk İş Adamları Altıncı Kurultayı'nın açılışında konuşan Erdoğan, ekonomide kaydedilen gelişmelerin iş planlarına olumlu yansıdığını ifade etti.
Başbakan Tayyip Erdoğan, yaklaşık bir ay sonra 2006 yılının biteceğini anımsatarak, "İhracatımızda artık 84 milyar doları yakalayan, büyüme hızında yüzde 6'yı yakalayacak, milli gelirde 410 milyar dolara ulaşabilen bir Türkiye var. Doğrudan yatırımlarda bu yıl 20 milyar dolara tırmanıyoruz" diye konuştu. Başbakan Tayyip Erdoğan, bugün Türkiye'nin bütün alanlarda büyük bir atılım, tarihi bir dönüşüm gerçekleştirdiğine işaret ederek, güven ve istikrar olmadan sosyal gelişme ve ekonomik kalkınmanın gerçekleşemeyeceğini söyledi.
Seçim ekonomisi yok
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, faizin şu an yüzde 19-20 seviyelerinde bulunduğunu, ancak bunu asla yerinde görmediklerini belirterek, "Faizde de tek haneye düşeceğiz. Türkiye bunu görecek. bunda kararlıyız" dedi.
Erdoğan, üç haneli enflasyon rakamlarını gören Türkiye ekonomisinde, şu an tek haneli enflasyon sürecinin devam ettirildiğini belirterek, şu görüşleri aktardı: "Öyle 'yok seçim yılıdır, gelin bütçede bir oynama yapalım' bizim kitabımızda bu yok. Bazıları yaralamak için köşelerinde seçim ekonomisinden bahsediyor. Biz ne dediysek onu yaptık. Köşe yazarları seçim ekonomisinden bahsetmeye başladı. Ama böyle bir şey yok. Bizim dönemimizde bir yerel seçim yaşandı. Seçim ekonomisi uygulandı mı? Hayır. Önümüzdeki seçim yılında da asla biz mali disiplinden taviz vermeyiz. Ekonomik program neyse onu uygulamaya devam ederiz."
Şu anda Türkiye ekonomisinin dünya ekonomileri arasında ilk 20
arasında yer aldığını, 2012 sonuna kadar ilk 10'a girmesinin hedeflendiğini aktaran Erdoğan, bunun hep birlikte başarılacağını söyledi. Turizm sektöründe 2005 rakamlarının yakalanacağını da sözlerine ekleyen Erdoğan, turizm gelirinde ise geçen yılın aşılacağını dile getirdi ve kongre turizminin önemine değindi. Erdoğan, "İstanbul artık kongre turizmine yetişemiyor. Bunu Antalya'ya kaydırmaya başladık. Kış turizminin de hareketlenmesi gerekiyor" dedi.