Erdoğan: Yeni bir ihale açarız

Başbakan Erdoğan, Galataport ihalesi iptal edilse bile projeden vazgeçmeyeceklerini, yeniden ihale açacaklarını söyledi. Başbakan Yardımcısı Şener, ihaleyi durduran kararın ÖİB ve DPT'nin uzlaşmasıyla alındığını söyledi.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, İsrailli Ofer ailesinin kazandığı Galataport ihalesi iptal edilse bile projeden vazgeçmeyeceklerini, yeniden ihale açacaklarını belirtirken, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ihalede gelinen noktayı "Galataport galatamort oldu" sözleriyle değerlendirdi.
Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener ise, ihale dosyasının Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na (ÖİB) iadesi kararının, ÖİB ile Yüksek Planlama Kurulu'nun (YPK) sekretaryasını yürüten Devlet Planlama Teşkilatı'nın (DPT) mutabakatıyla alındığını söyledi. Başbakan Erdoğan, Ankara'da bulunan Romanya Başbakanı Calin Popescu Tariceanu ile görüşmesinin ardından konuyla ilgili soruları sert bir üslupla yanıtladı.
Başbakan gergin
İsim vermeden Başbakan Yardımcısı Şener'i eleştiren Erdoğan, YPK'nın diğer üyelerini de yok sayarak, "Ben onay verirsem YPK kararı çıkar, ben onay vermediğim zaman YPK kararı çıkmaz" diye konuştu. Erdoğan şunları söyledi: "Galataport ihalesiyle ilgili medyada birçok şey yazılıyor. Bunların hiçbirisi yazıldığı, çizildiği gibi değil. Alakası yok. Kişiye bağımlı karar söz konusu değildir. Şu anda gerek bağımsız kurulun, gerek bu konuyla ilgili yargı organının değerlendirmeleri, tüm bunlar göz önüne alınarak olay bizim önümüze gelecek. Önümüze geldikten sonra da nihai kararı ona göre biz vereceğiz. Bu nihai karar da verildikten sonra açıklanacaktır. Bazı yayın organları DPT'yi bir onay organı gösteriyor. DPT bir onay organı değildir. DPT bir danışma kuruludur. Medya hâlâ bunu öğrenememiş. Bu konuda YPK'da onay makamı şahsımdır. Ben onay verirsem YPK kararı çıkar, ben onay vermediğim zaman YPK kararı çıkmaz. Dışımda bir arkadaşımın da vereceği karar değildir. Benim onayımla yürürlüğe girer, eğer benim onayım olmazsa yürürlüğe girmez. Bunu da basın mensubu arkadaşlarımın bilmesi lazım."
Yeniden ihale edilecek
Başbakan Erdoğan, ihaleyi şu anda iptal etseler bile projeden vazgeçmeyeceklerini, en kötü ihtimalle yeniden ihaleye çıkacaklarını belirterek, "Yeni ihalenin şekli nasıl olacaktır, onu da açıkladığımızda görürsünüz" dedi.
'Yargı kararı ortada'
Başbakan Yardımcısı Şener ise Sermaye Piyasası Kurulu'nda (SPK) düzenlenen bir toplantıya girerken konuyla ilgili soruları yanıtladı. İhale dosyasının YPK kararının istihsali için 29 Eylül 2005'te DPT'ye geldiğini ifade eden Şener, incelemeleri sürerken yargı kararlarının çıktığını söyledi. Galataport'a ilişkin üç ayrı dava açıldığını belirten Şener, imar yetkisiyle ilgili Anayasa Mahkemesi'nde, Danıştay 13. Daire ve 6. Daire'de açılan davalardan ikisinin sonuçlandığını anımsattı.
Anayasa Mahkemesi'nin kararında imar yetkisini ÖİB'ye veren düzenlemenin Anayasa'ya uygun bulunduğunu belirten Şener, 6. Daire'nin ise Kültür ve Turizm Bakanlığının Galataport'la ilgili hazırladığı imar planının yürütmesini durdurduğunu vurguladı. Yargı kararlarının doğal sonucu olarak dosyanın YPK sekretaryası tarafından ÖİB'ye gönderildiğini kaydeden Şener şöyle konuştu: "Konu uzun süredir kamuoyunda tartışılıyor. Yargı kararları itibarıyla daha fazla tartışılmasına gerek olmadığı kanaatindeyim."
Dosya ÖİB'ye gönderilmeden önce özelleştirmeden de sorumlu Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın bilgilendirilip bilgilendirilmediği sorusu üzerine Şener, her ikisinin de başından beri konunun hukuki boyutunun incelenmesi kanaatinde olduklarını, incelemeyi DPT ile ÖİB'nin birlikte yaptığını belirtti. Şener, DPT'ye veya kendisine gelen dosya ve bilgileri bazı hukukçularla gözden geçirdiğini ifade ederken, "Netice itibarıyla ÖİB ve DPT dosyanın işlemden çekilmesi gerektiği noktasına gelmiştir. Mutabakat sonunda dosya ÖİB'ye gönderildi" diye konuştu.
Dosyayı yazıdaki ifadeyle, yeniden gözden geçirmek üzere ÖİB'ye gönderdiklerini vurgulayan Şener, bundan sonraki süreci ÖİB'nin belirleyeceğini söyledi. Şener, ihalenin tekrarlanması durumunda 3.6 milyar avroluk fiyata ulaşılıp ulaşılamayacağına ilişkin soruya ise "Bunlar yarının konusu" karşılığını verdi.