Erdoğan: Yeşil kart, kırmızı kart uygulaması bitecek

IMF'nin ikinci gözden geçirmenin önkoşulları arasında kabul ettiği sosyal güvenlik reformu Meclis gündemine geliyor.

ANKARA - IMF'nin ikinci gözden geçirmenin önkoşulları arasında kabul ettiği sosyal güvenlik reformu Meclis gündemine geliyor. Başbakan Tayyip Erdoğan, tasarının görüşülmeye başlanacağını açıklarken, 'yeşil kart, kırmızı kart uygulamasının biteceğini' söyledi. Erdoğan, "Reform yapmak için elinizi taşın altına koymanız, riski göze almanız gerekir. Risk alabilmeniz için de yürek ve cesaret gerekir. Biz aldık" dedi.
Erdoğan, attıkları sosyal adımlarla seçim yatırımı yapmadıklarını belirterek, "Alışkanlık böyleydi, biz bunu değiştiriyoruz. Sorunları çözmek için ille de seçim olması gerekmez" diye konuştu.
Başbakan Erdoğan, AKP Grup toplantısında sosyal güvenlik reformu ve bu tür adımların 'seçim yatırımı' olarak değerlendirilmesine ilişkin şu mesajları verdi:
HERKESİ İLGİLENDİRİYOR: Sosyal güvenlik paketi, cumhuriyet tarihimizin en büyük reform paketlerinden. Bunun farkında olanlar var, olmayanlar var. Bizden önceki hükümetlerin altında kalmaktan korktuğu ve sadece sorun olarak gündemde tuttuğu, ülkemizin temel sorununu çözüme kavuşturuyoruz. Bu paket, 73 milyonu ilgilendiriyor.
BİRÇOK ÖNERİ TASARIYA YANSIDI: Paket hazırlanırken, ilgili sosyal taraflarla sayısız toplantı yaptık. TBMM'ye sevkinden sonra gelen öneriler de değerlendirildi, birçok öneri tasarıya yansıtıldı. Sendikalarımızın, işverenlerimizin önerileri bütünüyle incelenmiş, hiçbir eleştiri, uyarı ve öneri göz ardı edilmeden pakete yansımıştır. Şüphesiz ki, A'dan Z'ye hepsi yansımayacaktır. Bunların içinde büyük ölçüde yansıyanlar olduğu gibi, kısmen yansımayanlar da olmuştur.
SİSTEME ELEŞTİRİ: Mevcut sistem, ekonomiyi tehdit edecek derecede her yıl katlanarak finansman açığı oluşturmaktadır. Söz konusu sistemin tek sorunu finansman açığı değildir. Sosyal güvenlik sistemi, tüm vatandaşlarımızı kucaklamayan, onlara eşit ve adil davranmayan, hatta ayrımcılık yapan bir yapıdadır. En büyük özelliği, bürokrasiye göre düzenlenmiş olmasıdır. Sistemi radikal bir değişime uğratıyoruz. Önceliğimiz memur veya işçi değil, bütün vatandaşlarımızdır. Bu ayrımı kaldırıyoruz.
DEVRİM PAKETİ: Bu, gelecek nesilleri ilgilendiren bir devrim paketi. Vatandaşlar arasında ayrıma neden olan, vicdanları kanatan yaraların en büyüğü tarihe karıştı. Artık Bağ-Kur, SSK, Emekli Sandığı ayrımcılığı ortadan kalkacak, tüm işler tek çatı altında yürütülecek. Vatandaşların eşit hak ve yükümlülüklere sahip olduğu tek emeklilik sistemi getiriyoruz. Bazı vatandaşlarımıza yeşil kart verdiler, bazılarına da kırmızı kart gösterdiler. Vatandaşların, vatandaşlık haklarını esirgeyen bu köhne düzen, bugünden yarına değilse de en kısa, makul bir sürede son bulacak.
SEÇİM İÇİN DEĞİL: AK Parti ardı ardına sosyal alanlara dönük paketler açmakla 'Seçim yatırımı mı yapıyor, seçim yaklaşıyor da bunları onun için mi yapıyor?' diyorlar. Malum alışkanlıklar. Ama biz, bu alışkanlıkları değiştirerek yola devam edeceğiz. Bu, onların siyasi zihniyeti olabilir. Türkiye'nin kaynaklarını harekete geçirmek için, ülke meselelerine çözüm üretmek için ille de seçim olması gerekmiyor. Biz, seçimden seçime ülkesini düşünen bir iktidar değiliz. Spekülasyonlar üretenler, muhalefet adına ülkenin moralini düşürmeye çalışanlar, boş bir çaba içindedir.
VATANDAŞLIK BİLİNCİ YARA ALIR: Devletin kapısında, adaletin tecellisi tereddütlerle malul ise orada imtiyazlılar varsa, vatandaşlık bilinci yara alır. Bütün sorunumuz yara alan vatandaşlık bilincini onarmaktır. Nihai amacımız, devlet-toplum ilişkilerini en kaliteli, en iyi düzeye getirmektir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasında imtiyaz değil, adalet, sosyal barışın teminatı. Bu reformun artık daha fazla geciktirilmeye takati kalmadı.
ÖNYARGI VAR: Vatandaşlar ısrarla yanlış yönlendiriliyor. Emeklilik yaşının yasa Resmi Gazete'de yayımlandığı an 68'e çıkarılacağı gibi bir önyargı var. Emeklilik yaşının 68'e yükseltilmesi söz konusu değildir. 30 yıl sonra olacak; bu da 68 değil, 65 yaş olarak düşünülmektedir.
GENÇ EMEKLİLER KAYIT DIŞI ÇALIŞTI: Vatandaşımız genç yaşta emekli edildi. Bu neyi getirdi? 50 yaşında emekli olan gitti başka yerde kayıt dışı çalıştı. Bir taraftan emeklilik maaşı alıyor, öbür taraftan kayıt dışı çalışıyor. İşveren de buna tabii bayılıyor. Ödemesi gereken o paraları ödemeyecek, sadece bir maaş verecek. Alan memnun, veren memnun, beraberce bu işi götürüyorlar. Ondan sonra biz diyoruz ki 'Türkiye'de neden acaba kayıt dışı bu kadar artıyor?'
KÂR ELDE EDECEĞİZ: Primi ödensin veya ödenmesin, tüm çocukların 18 yaşına kadar sağlık giderleri devlet tarafından karşılanacak. Buna 'Hayır' demek, milletle beraber olmak mıdır, yoksa millete karşı olmak mıdır? Millete karşı olmaktır. Biz onun hesabını yaptık, zarara girmeyeceğiz, tam aksine kâr edeceğiz.
Muhalefete ziyaret
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında konuşurken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu da CHP ve Anavatan Grup Başkanvekilleriyle görüşerek pakete destek aradı. Başesgioğlu, normal koşullarda iki tasarının Meclis'te ancak beş ayda görüşülebileceğini ifade ederek, görüşme sürecini kısaltan 'temel yasa' seçeneği üzerinde durduklarını bildirdi. Sosyal güvenlik reformuna çalışan kesim ve sendikalar emeklilik yaşını yükselteceği gerekçesiyle karşı çıkıyor. IMF ise, reformun gerçekleşmemesi durumunda sistemin bir süre sonra çökeceğini belirtiyor.
Tasarı çalışanlara neler getiriyor?
Sosyal güvenlik reformuna ilişkin pakette iki ayrı yasa tasarısı yer alıyor. Birinci tasarıda, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'nın Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde birleştirilmesi ve birleşmenin ne şekilde yapılacağına ilişkin esasları belirliyor.
İkinci tasarı olan sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunu tasarısı ise yeni sosyal güvenlik sisteminin özüne ilişkin hükümleri düzenliyor. Tasarı, mevcut sigortalıların prim gün sayısı ve yaş itibarıyla emekliliği hak etme koşullarında bir değişiklik yapmazken, emeklilikte bağlanacak aylığın hesabında yeni sistemde çalışılacak sürelerin mevcut çalışanlara da uygulanmasını öngörüyor. Böylece mevcut çalışanların eski ve yeni sistemde geçen süreleri ayrı ayrı değerlendirilerek emekli aylıkları hesaplanacak ve sonuçta mevcut sisteme göre emekli aylıkları, yeni sistemde geçecek süreye bağlı olarak düşecek. Diğer yandan tasarı işe yeni başlayan işçi, memur, esnaf açısından var olan ayrımı kaldırarak, aynı koşullarda emekli olabilme ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilme olanağı getiriyor.
Sosyal güvenlik mesaisi
AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik, sosyal güvenlik reformuna ilişkin iki tasarının TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesine bugün başlanacağını söyledi. Tasarıların 'temel yasa' olarak bölümler halinde görüşülmesini ve böylece kısa sürede yasalaştırılmasını istediklerini açıklayan Çelik, buna ilişkin önerilerini CHP'ye ilettiklerini kaydetti. İki tasarının kaç bölüm halinde görüşüleceğini belirlemek üzere TBMM Danışma Kurulu'nu bugün için toplantıya çağırdıklarını belirten Çelik, görüşmelere sosyal güvenlik kurumlarını birleştiren tasarıdan başlanacağını sözlerine ekledi.
Temel yasa nedir?
TBMM İçtüzüğü'ne göre temel yasalar 30 maddeyi geçmeyen bölümler halinde görüşülebiliyor. Kendi alanındaki özel yasaları tümüyle değiştiren ve yeni normlar getiren bir tasarının temel yasa sayılabilmesi için Danışma Kurulu'nda oybirliği sağlanması ya da bu ittifakın sağlanamaması durumunda genel kurulun çoğunluğunun oyu gerekiyor. Buna göre AKP bu iki tasarıyı temel yasa saydırabilirse iki tasarı bölümler halinde görüşülüp kısa sürede yasalaştırılabilecek.
Anayasa Mahkemesi temel yasayla ilgili düzenlemenin her madde hakkında ancak iki değişiklik önergesi verilebileceğine ilişkin hükmünü iptal etmişti. Buna göre muhalefet maddelerle ilgili dört önerge hakkını kullanabilecek. Ancak konuşma hakkı tanınmayacağı için engelleme önergelerin okunup tartışılmasıyla sınırlı kalacak.