Erdoğan: Yolsuzluğun kökü kazınacak

Başbakan Erdoğan, enerji ihalelerinde yolsuzluk yapıldığı gerekçesiyle başlatılan soruşturmayla ilgili "Bütün mesele bu işin kökünü kazımak" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Enerji Bakanlığı’nda enerji ihalelerinde yolsuzluk yapıldığı gerekçesiyle aralarında altı büroktarın da bulunduğu soruşturmanın, yargı sürecinin başladığını belirterek, "Yargı sürecini takip ediyoruz" dedi. Samsun’a gitmeden önce Esenboğa Havalimanı’nda açıklamada bulunan Erdoğan, "Olay şu an yargıda. Nereye kadar varacaksa, oraya kadar gidecek. Tüm mesele bu işin kökünü kazımak" diye konuştu.
Adalet Bakanı Cemil Çiçek de Türkiye’nin üzerindeki kirli gömleği atmaya çalıştığını söyledi. Yolsuzlukların üzerine kararlılıkla gitmeye devam edeceklerini vurgulayan Çiçek, Türkiye’deki kanun hakimiyetini sonuna kadar sağlayacaklarını ifade etti. Operasyonun genişleyip genişlemeyeceğine savcıların karar vereceğini dile getiren Çiçek, "Konu yargıya intikal etmiş, daha fazla bir şey söylemek istemiyorum. Yargı sonucunu bekleyelim" dedi.
Emniyet Genel Müdürlüğü sözcüsü Ramazan Er de, enerji soruşturmasının çok yönlü devam ettiğini açıkladı. Soruşturmada yeni yasaların titizlikle uygulandığına dikkat çeken Er, zanlıların sorgularının ardından eğer yetişirse akşam saatlerinde adliyeye sevkedileceklerini söyledi.
Enerji Bakanlığı’ndaki yolsuzluk soruşturmasına ilişkin ilk resmi açıklama Emniyet Genel Müdürlüğü sözcüsü Ramazan Er'den geldi. Emniyet’in, Enerji Bakanlığı’ndan ve dışarıdan gelen ihbarları değerlendirilerek operasyon başlattığını belirten Er, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın gözetiminde ve denetiminde yürütülen İstanbul ve Ankara'daki operasyon kapsamında altısı bürokrat 13 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndaki yolsuzluk iddialarıyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında aralarında altı üst düzey bürokratın da bulunduğu gözaltına alınanlardan 13'ünün emniyetteki sorgusu sürüyor. Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürü Önder Piyade, yardımcısı Servet Üst, iki daire başkanı ile Botaş Genel Müdür yardımcısı Fuat Celepci’nin de aralarında olduğu 18 kişiyi gözaltına alan Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, beş kişiyi ifadelerinin alınmasından sonra serbest bıraktı.
Gözaltına alınan bürokratların Anayasa Mahkemesi'nde devam eden Cumhur Ersümer - Zeki Çakan ve Özkan - Önal davalarına tanık olarak çağrıldıkları da öğrenildi. Zanlılar, geceyarısından sonra Adli Tıp Kurumu'nda çıkarılarak sağlık kontrolünden geçirildi. Grup daha sonra sorgularının devamı için yeniden emniyet müdürlüğüne götürüldü.