Erdoğan'a açık davet: Davos'a yine gel

Erdoğan'a açık davet: Davos'a yine gel
Erdoğan'a açık davet: Davos'a yine gel
2009 yılında Dünya Ekonomik Forumu'nun İsviçre Davos'taki toplantısını, "Davos benim için bitmiştir" diyerek paneli terk eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yeniden Davos'a katılması için açık davet geldi.

İSTANBUL - İstanbul'da bulunan Dünya Ekonomik Forumu'nun Avrupa ve Orta Asya Bölgeleri Başkanı Stephan Kinnock, “Türkiye'yle olan ilişkimizin devamı bizim için son derece önemli. Türkiye'nin yeniden Davos'ta en yüksek seviyede temsil edildiğini görmek çok güzel olur” dedi.

Yarın başlayacak olan Dünya Ekonomik Forumu Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Avrasya Zirvesi için İstanbul'da bulunan Kinnock, şöyle devam etti:

“2009'daki Davos Zirvesi'nde duygusal anlamda zorlayıcı bir oturum olmuştu. İsrail'in Gazze'deki eylemlerinin hemen sonrasında insanların duyguları son derece hassas bir noktadaydı ve bu durumun bir sonucunu yaşamıştık. Biz bu durumu, sizi iyi anladığımızı her zaman söyledik. Dünya Ekonomik Forumu ile Türkiye hükümeti arasındaki iletişim kanalları hep açık oldu. Buna Dünya Ekonomik Forumu İcra Kurulu Başkanı Klaus Schwab'ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile sıcak ve dostane görüşmeleri de büyük katkıda bulundu. Bütün tarafların sonunda 'eskiyle yolumuza devam edemeyiz, önümüze bakmalıyız' dedi.”

Davos'taki One Minute krizinin geride bırakılması gerektiğini dile getiren Kinnock, “Evet, 'One Minute' yaşandı, ama şu anda yolumuza devam ediyoruz. Türkiye bizim için son derece önemli. Yeniden Türkiye'ye gelmekten mutluyuz. Dünya Ekonomik Forumu toplantısının İstanbul'da düzenlenmesi Türkiye hükümeti ile doğru diyaloğu oluşturduğumuzun en sembolik göstergesi” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE'NİN BÜYÜK DEĞİŞİMİ
Türkiye ekonomisinin son yıllarda uyguladığı reformlar ile direncini artırdığını belirten Kinnock, “Türkiye son yıllarda büyük bir değişimden geçti. Enflasyon on yıl öncesinde inanılmaz derece de yüksekti. İnsanlar bütün birikimlerinin bir anda buharlaştığını şahit oldu. Mali sistemde inanılmayacak büyüklükte bir dengesizlik mevcuttu. Son on yıldaysa, Türkiye'nin ekonomi yönetiminden radikal adımlar atıldığını gördük. Aynı zamanda politik istikrar da sağlandı. Türkiye'nin temelleri son derece sağlam,ekonomik görünüm ve mali tablo son derece yerinde” dedi.

Türkiye'nin Avro Bölgesi kaynaklı risklere hazırlıklı olması gerektiğini belirten Kinnock, “Türkiye'de ekonomik görünüm açısından endişe yaratabilecek iki konu göze çarpıyor; biri Türkiye'nin büyük miktarda ihracatını halen Avrupa'ya yapıyor olması. Avrupa'da çöküşe geçen talebin Türkiye'ye nasıl etkileri olabileceği meselesi önemli bir konu. Türkiye'nin bu durumda direnç göstermesi gerekiyor. Diğer konu da cari açık ve enerji ithalatı meseleler olarak öne çıkıyor. İstanbul'da yapacağımız oturumlarda bu konuları ve Türkiye'nin muhtemel stratejilerini masaya yatıracağız” diye konuştu.

“AVRUPA'DA SİYASİ İRADE EKSİK”
Derinleşen Avro krizinin Avrupa'da ortaya çıkarabileceği likidite sıkıntısıyla ilgili olarak Kinnock, şunları ifade etti:

“Avrupa'da büyük miktarda likidite var. Avrupa Merkez Bankası'nın likidite sıkıntısı oluşması durumunda devreye alabileceği dört trilyon avro büyüklüğünde bir fon kapasitesi var. Asıl sorun Avrupa'da insanlar son derece temkinli. Aslında sorun likidite sıkıntısından çok piyasalardaki güvenin azalması ile yakından ilgili. Özellikle bazı ülkeler son derece temkinli davranıyor. Bilhassa Almanya'da hükümet ve Bundesbank son derece temkinli. Krizde Avrupa'nın atacağı adımlar büyük önem taşıyor”

Kinnock, “Avrupa büyük kurtarma paketleri hazırlayarak spekülatörlerin gözünü korkutup, yeniden güveni tesis ederek, piyasayı rahatlatabilecek mi? Bunların tümü yapılabilir, fakat halihazırda bu siyasi irade eksik” dedi.

“TÜRKİYE İLHAM KAYNAĞI OLMAYA DEVAM EDİYOR”
Dünya Ekonomik Forumu Ortadoğu Ve Kuzey Afrika Bölge Başkanı Miroslav Dusek ise 2010 Aralık ayında Tunus'ta protestolarla başlayan ve Kuzey Afrika ve Ortadoğu'ya yayılan Arap Baharı'nda Türkiye'nin rolünün önemini vurguladı.

Dusek, “Türkiye'nin deneyimleri Kuzey Afrika'da dönüşüm sürecinden geçen ülkeler için büyük önem taşıyor. Arap Baharı'ndan bir yıl sonra bölgede seçimler sonrasında yeni meclisler kuruluyor. Türkiye bu noktada büyük bir ilham kaynağı olmaya devam ediyor. 'Nasıl daha iyi işleyen parlamenter bir demokrasi inşa edilebilir, toplumda dindarlık ve sekülarizm arasındaki uyum nasıl sağlanır' gibi konularda Türkiye bölgeye örnek oluyor” dedi.

Türkiye'ye dünya kamuoyunda bakış açısının olumlu yönde değiştiğini belirten Dusek, “Dünya Ekonomik Forumu birçok açıdan dünya gündemini belirler. Türkiye'nin son yıllarda küresel anlamda önemi büyük oranda arttı. Dünyanın en dinamik ekonomilerinden birisi olarak diğerlerin daha önce finansal krizin üstesinden geldi. Oldukça zorlu reformları da diğer ekonomilerden önce gerçekleştirdi. Şimdiyse Türkiye bunun meyvelerini topluyor. Dünya Ekonomi Forumu ile birlikte bütün dünya bu durumun farkında” şeklinde konuştu. (aa)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/1090070109007012

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ISRAIL AKP KOMPLOSU - Nasip

  Isril in isine gelen biri varsa oda RTE dir. Israil perde arkasinda RTE ile anlasmistir. Sirf halkin gözünü boyamak icin. Kendisine gerekirse küfür ettirir. Aksi halde ISRAIL in elinde RTE yi zor durumda birkacak sürü ile argüman vardir. Israil hic kullanmadi. En azindan 17000 faili mechulu veya simdi Uludere yi soyleyebilirdi.Saf müslüman halkimizi kandirmak icin beraber planladiklari bir Müslüman kahraman yaratma projesini uyguluyorlar. DANISIKLI DÖVÜS GIBI.

  gitsede olur gitmesede - soner404

  degisen bisey yok..Sanki arasi cok mu kotu israille.bunlar kanka.

  Ey gidi eski günler! - karçiçekleri

  Sayın Başbakan, İsraillerle anlaşmak, buluşmak ve eski bağlılıklarını devam ettirmek için can atıyor. Eski dostuyla kendisinin ortak bir yanı vardır: O da ikisinin "özür" hususunda biraz tamahkar oluşlarıdır.

  büyük lider - zazaistan

  müslüman aleminin nüyük lider Tayyip Baba, zazalar diyarı bingölden seni selamlıyorum. BDP lilerde artık kabullensin bunu içlerine sindirsinler, zaza ve kürtlerin büyük çoğunluğu tayyip baba ya vermiştir.. türkiyede senin alternatifin yok Tayyip Baba.

  Bi dakka yada wan minıt - pirajmo

  Başbakan RTE israil cumhurbaşkanı Peres'e one minute (Bi dakka) bekle dedi. o bir dakkanın sonunda ASELSAN'ın %51 İsraile satıldı. Bir kaç kez wan minıt derse başbakan kim bilir daha hangi kurumlarımızı satar, hangi silah ihalelerini İsraile verir. Bu one minute nin anlamı bi dakka sus değil, bi dakka sabret senin sermayene ne kamu kuruluşlarını satarım, ne ihaleler veririm demek.

  İsrail AKP - Dead Solger

  AKP İsraildir. Bu bir tezgahtır. Amaç büyük İsraildir.

  Gitse Nolur Gitmese Nolur? - user1107643

  Bu gidisinde de kürtajin yasal oldugu her ülkeyi elestirir, onlari katillikle itham edip alir postasini gider. Nolcak ki?