Erdoğan'a İskoçya'dan destek geldi

Erdoğan'a İskoçya'dan destek geldi
Erdoğan'a İskoçya'dan destek geldi
Wall Street Journal, S&P'nin Türkiye'nin görünümünü olumludan durağana çevirmesine Erdoğan'ın tepkisin 'ilişkiler dibe vurmuş gibi görünüyor" diye yorumlarken, bazı ekonomistlerin Erdoğan'ı haklı bulduğunu yazdı.

NEW YORK – ABD’nin borsa ve iş çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal tarafından yayımlanan haberde uzun bir süreden beri Türk hükümet üyeleri ve Merkez Bankası yetkililerinin derecelendirme kuruluşlarının, “Avrupa’nın en hızlı büyüme ekonomisi”ne ilişkin tutumlarından “şikayet ettiklerini”, Ankara’nın defalarca üç büyük kuruluş Fitch, Moody’s ve S&P’nin Türkiye’nin notunun yatırım derecesinin altında tutmalarına “ateş püskürdüğü”nü belirtti.

WSJ “Türkiye’nin politika belirleyicileri ile derecelendirme şirketlerinin birbirini pek sevmedikleri sır değil” diye yazdı.

“Ancak ilişkiler bu hafta yeri bir dibe vurmuş gibi görünüyor” yorumunun yapıldığı haberde S&P’nin, Türkiye’nin görünümünü olumludan durağana çevirdiği, birçok iktisatçının da bu karara, kısmen Türkiye’nin cari işlemler açığına ilişkin “artan kaygılar”ın neden olduğunu söyledikleri kaydedildi.

Haberde Türk hükümetinin kararı “öfke” ile karşıladığı, sert tepkilerin verildiği, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın da S&P’u “ideolojik karar vermekle” suçladığı, S&P’i tanımamakla “tehdit ettiği”, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de S&P’nin eski verileri kullandığını söylediği belirtildi.

Haberde Türk politika belirleyicilerinin, Türk ekonomisinin geçen yıl sağladığı yüksek büyüme veri temellerinin iyi olduğunu ve ülke notunun daha yüksek olması gerektiğini söylediklerine işaret edildi. Haberde “Bazı iktisatçılar, onlarla mutabık” denilirken bu bağlamda Royal Bank of Scotland ekonomisti ve derecelendirme kuruluşlarına ilişkin kuşkularıyla tanınan Tim Ash’ın değerlendirmelerine yer verildi.

“YANLIŞ YAPTILAR, ŞİMDİDEN YATIRIM DERECESİ OLMALIYDI”
Tim Ash, “Piyasada birçok kişinin, Erdoğan ve Türkiye’ye çok sempati duyacağını düşünüyorum. Derecelendirme kuruluşları, sürekli Türkiye’yi yanlış anladı ve herhangi adil bir değerlendirme ile 2-3 derecelik bir hata yapıldığı söylenebilir. Şimdiden yatırım derecesi olmalıydı” diye konuştu.

WSJ, ekonomistlerin, swap piyasası işlemlerinin de Türkiye’nin daha yüksek bir notu olması gerektiğini de gösterdiğini söylediklerini belirtti. Gazete haberinde buna karşın piyasaların, cari işlemler açığındaki hızlı büyüme ve Merkez Bankası’nın alışılmamış para politikasından “tedirgin olduklarını” belirterek “Küresel ekonominin yeniden toslaması durumda dış finansman zayıflıkları, Türkiye’yi sert bir inişe kırılgan yapar” yorumunu yaptı.

Türkiye konusunda diğer bir kaygının, “enflasyon” olduğunu kaydeden gazete, Nisan ayında fiyatların son 3.5 yılın en yüksek artışını gösterdiğine dikkat çekti.

Geçen yıl bu tarihlerde birçok yatırımcının, AKP seçim zaferi ile ekonomik büyüme ve sağlam bütçenin sürdürülmesinin, Türkiye’nin yatırım derecesi kulübünün bir üyesi olacağı anlamına geleceğini tahmin ettiklerini anımsatan WSJ, “Bu kutulara işaret konulmuş olabilir ancak kredi notundaki bir yükselme ve Türkiye ile derecelendirme kuruluşları arasındaki buzlarda potansiyel bir erime, hala biraz uzakta görünüyor” ifadelerini kullandı. (anka)

bigPara.com